
Namera je povsem legitimna in v skladu s politiko Evropske unije, še pojasnjujejo na hrvaškem zunanjem ministrstvu. Tudi namestnik hrvaškega zunanjega ministra Darko Bekić je slovenskemu veleposlaniku v Zagrebu Petru Bekešu pojasnil, da gre za zaščito nacionalnih interesov, predvsem naravnih in gospodarskih virov Jadranskega morja. Sicer pa je Hrvaška v svojem zakonu o pomorstvu že zdavnaj predvidela uvedbo gospodarskega pasu. Uradni Zagreb je o nameri že obvestil predsedujočo Uniji, Italijo. Pravzaprav sta se državna sekretarja italijanskega in hrvaškega zunanjega ministrstva Antonieno in Ivan Šimonović o tej možnosti prvič uradno pogovarjala 24. julija v Zagrebu. Dogovorila sta se za ustanovitev mešane delovne skupine, ki bo proučila vse vidike tega ukrepa.
Hrvaška bo gospodarski pas razglasila šele po pogajanjih s sosedami, saj je, kot zatrjuje Bekić, v nenehnem diplomatskem stiku z državami ob Jadranu. Vendar pa je ta napoved presenetila ne samo Slovenijo, temveč tudi Srbijo in Črno goro ter Albanijo. Pomirjeni so le v Rimu, saj jim je Hrvaška na julijskem sestanku v Zagrebu obljubila, da nikakor ne bo škodovala ali ogrožala italijanskih ribičev. Hrvaška naj bi ob tem upoštevala tudi legitimne interese Slovenije kot prijateljske sosede. Za sredino septembra pa je predlagala srečanje med državnima sekretarjema na zunanjih ministrstvih, Šimonovićem in Iztokom Mirošičem.
Pri tem je Bekić poudaril, da je hrvaški pomorski zakon že davno predvidel vzpostavitev gospodarskega pasu, čakajo le še odločitev hrvaškega sabora o njegovi razglasitvi. Ob tem je pristavil, da je vzpostavitev tega pasu po mednarodnem pomorskem pravu suverena odločitev vsake države, ki ima izhod na odprto morje.
Na koncu pogovora se je Bekić, s tem pa je po navedbah hrvaškega ministrstva soglašal tudi veleposlanik Bekeš, zavzel, da bi usklajevanje stališč o institucionalni obliki zaščite Jadranskega morja tudi v prihodnje potekalo v okviru redne diplomatske in strokovne komunikacije, oziroma v skladu s politiko in strategijo EU. Zavzel se je tudi, da bi se bilo treba izogniti nepotrebni politizaciji ali dvigovanju nervoze v medijih in javnostih obeh držav s polovičnimi informacijami in argumenti.
Kot so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva, je veleposlanik Bekeš poudaril, da bo Slovenija nasprotovala vsem potezam, ki bi predstavljale enostranski poseg v dogovorjene rešitve do dokončne uveljavitve meje na morju med Slovenijo in Hrvaško.