Čeprav so v razpravi poudarjali nujnost dobrososedskih odnosov s Slovenijo, so poslanske skupine izrazile nasprotovanje vladnemu predlogu in opozorile še na vrsto drugih nerešenih vprašanj s Slovenijo, od širjenja jurisdikcije na Jadranu do mejnih sporov. Edina, ki je predlog hrvaške vlade podprla, je poslanska skupina Socialdemokratske stranke (SDP), ki meni, da je vojaška vaja na Slunju pomembna za razvoj mednarodnega sodelovanja in prispeva k varnosti in stabilnosti v tem delu Evrope.
Po mnenju hrvaških poslancev gre za zgrešen in ponižujoč predlog oziroma vrhunec političnega mazohizma Račanove vlade. Poslanci hrvaških vladnih strank so predlagali preložitev vaje v Slunju, prisotnost slovenskih vojakov na hrvaškem ozemlju pa v obdobju napetih odnosov med državama naj ne bi bila primerna.
Poslanec SDP Branimir Tušek je poudaril, da bi ta vojaška vaja zmanjšala napetosti med Slovenijo in Hrvaško "na sprejemljivo mejo". Enakega mnenja je tudi namestnik hrvaške obrambne ministrice Zlatko Gareljić, ki meni, da Hrvaška z odpiranjem novih vprašanj ne bo prispevala k reševanju obstoječih problemov.
"Slovenski vojski lahko dopustimo topniško obstreljevanje le v primeru, da bo streljala na svojo vojašnico na okupiranem Trdinovem vrhu," pa se je na vladni predlog ostro odzval poslanec Hrvaške stranke prava (HSP) Tonči Tadić. "Gre za vrhunec političnega mazohizma oblasti," je v imenu poslanske skupine HSP/HKDU dejal Tadić in poslance pozval, naj se uprejo "oddajanju hrvaškega ozemlja državi, ki je zasedla del njenega ozemlja". "Nisem še slišal za primer, da bi neka država drugi državi, ki je zasedla del njenega ozemlja, dovolila uporabo svojega ozemlja za vojaške vaje," je dodal Tadić in opozoril, da takšne poteze Hrvaški ne bodo prinesle političnih točk.
Ivič Pašalić iz Hrvaškega bloka (HB) meni, da bi bilo najbolje, če bi vlada umaknila, kot je dejal, "zgrešen in ponižujoč predlog". Kot je poudaril, bi se moral sabor ukvarjati s pomembnejšimi vprašanji, kakršno je npr. "iskanje heroja hrvaške domovinske vojne Anteja Gotovine, za katerega so ZDA razpisale nagrado pet milijonov dolarjev".
Damir Kajin iz Istrskega demokratskega zbora (IDS) pa je menil, da bi taka vaja lahko škodovala hrvaškim oblastem, posebej v predvolilnem času. "V času mučnih odnosov s Slovenijo je treba dajati signale pripravljenosti na dialog in reševanje odprtih vprašanj, vendar ne na način, da njihovi vojski dovolimo, da se uri na Hrvaškem," je poudaril.
Tudi poslanska skupine Liberalne stranke (LS) po besedah Zlatka Kramarića meni, da Hrvaška daje vtis "mazohistične partnerice v slovensko-hrvaških odnosih". Predlagal je, naj vojaško vajo blizu Slunja preložijo in za ta predlog ne glasujejo v saboru, glede na to, da so problemi s Slovenijo - Piranski zaliv, jedrska elektrarna Krško, Ljubljanska banka in Trdinov vrh - preveč pomembna vprašanja za hrvaško javnost.
O izvedbi omenjene vojaške vaje sta slovensko in hrvaško obrambno ministrstvo podpisala memorandum, s to informacijo pa se je na današnji seji seznanila tudi slovenska vlada. Na slovenskem obrambnem ministrstvu so pojasnili, da so vaje SV v tujini sicer dokaj pogoste, saj ima Slovenija samo eno vadbišče, Poček, zato Slovenija na podlagi dogovora med obrambnimi ministrstvi najema vadbišča v tujini.