Slovenija

Hrvaška se pripravlja na arbitražo

Reka/Zagreb, 15. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaško zunanje ministrstvo je oblikovalo posebno skupino, ki naj bi pripravljala začetek postopka za arbitražo s Slovenijo.

Po hrvaški interpretaciji so sporni zaselki južno od Dragonje na hrvaškem ozemlju
Po hrvaški interpretaciji so sporni zaselki južno od Dragonje na hrvaškem ozemlju FOTO: POP TV
Francoski strokovnjak za pomorsko pravo Alan Piquemal, član sveta Madnarodnega inštituta za oceane, skupaj s kolegi naj bi bil pripravljen posredovati v sporu med Slovenijo in Hrvaško, piše časopis Delo. Piquemal je dejal, da bi se Slovenija v zvezi s hrvaško razglasitvijo ekološko-ribolovnega območja lahko pritožila na Tajništvo za pomorske pravice pri Združenih narodih.

Kot piše reški Novi list, na podlagi tega lahko sklepamo, da je vlada Iva Sanaderja dokončno odstopila od bilateralnega reševanja problema meje. Novi list dodaja, da so na ministrstvo te domneve zavrnili. Predstavnik hrvaške vlade Ratko Maček je za časnik dejal, da Hrvaška še ni odstopila od dvostranskega reševanja odprtih vprašanj. "Če pa to ne bo mogoče, predlagamo arbitražo, pod pogojem, da se obe strani strinjata, da bo obvezujoča," je dejal Maček za Novi list.

Hrvaški zunanji minister Miomir Žužul se je ta teden odkrito zavzel za arbitražo, po neuradnih izjavah iz virov na ministrstvu pa je moč razbrati, da hrvaška diplomacija namerava pri mednarodni skupnosti lobirati za arbitražo.

Odločitev o oblikovanju skupine za pripravo arbitraže še ni formalna, kot piše reški časnik, pa je sestavljena iz strokovnjakov iz večih uprav, njegova naloga pa je pripraviti dokumente za pripravo in dogovore o arbitraži.

ne uporabljaj
ne uporabljaj FOTO: POP TV

Koga bi Hrvaška želela za razsodnika, ni znano, vendar pa so hrvaški strokovnjaki večkrat poudarili, da bi za vlogo arbitra bilo najbolje izbrati Mednarodno sodišče v Haagu ali Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu. Prav tako še ni uradnih informacij o tem, kaj naj bi Hrvaška v postopku arbitraže zahtevala. Lahko pa domnevamo, da bi to bila sredinska črta v Piranskem zalivu in kanal Sv. Odorika na južnem koncu kopenske meje, oziroma stanje kakršno je sedaj, piše Novi list in dodaja, da to pomeni, da so zaselki Mlini, Škrile, Bužin in Škodelin del Hrvaške.

Glede na uradne reakcije Ljubljane nič od naštetega ne bo lahko, piše časnik, saj je slovenski zunanji minister Ivo Vajgl v Bruslju dejal, da je za arbitražo še prezgodaj. Kot pa so za 24ur.com danes sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva, "stališče Republike Slovenije je, da uveljavitev julija 2001 parafirane in s strani obeh vlad soglasno potrjene Pogodbe med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o skupni državni meji še vedno predstavlja najbolj optimalen način za ureditev mejne problematike ter trajno preprečevanje incidentov. Kot skrajno možnost Republika Slovenija ne zavrača mednarodne arbitraže, vendar pa bi bila predmet arbitraže celotna meja."

NE slovenskim proizvodom

Na reških ulicah so se pojavili plakati, na katerih je poleg prekrižanega znaka SLO zapisano "Slovenci dovolj!"

Kot poroča današnji zagrebški Vjesnik, se na več sto plakatih, ki so polepljeni po Reki, pod znakom in napisom vrstijo še sporočila: "Ljubljanska banka, Piranski zaliv, Sečovlje, NE Krško, ekološko-ribolovna cona, avtoceste, poskus osamitve Hrvaške, Trdinov vrh, povzročanje obmejnih in drugih incidentov, lobiranje proti Hrvaški, zahrbtne bruseljske spletke, izsiljevanja, neutemeljene obtožbe, zavračanje pogovorov in arbitraže... kaj še???? Dovolj je tega!"

Avtorji plakatov pozivajo vse hrvaške državljane, naj ne kupujejo slovenskih proizvodov, nato pa sklenejo: "Zakaj bi jim dajali denar, če pa nas ne spoštujejo?"

Za akcijo naj bi bilo odgovorno, kot piše v podpisu, 'Gibanje za streznitev evrobalkanskih sosedov.'

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10