Okrajno sodišče v Ljubljani je v prvem po več letih odmrznjenem primeru tožbe nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke (LB) razsodilo v prid hrvaške varčevalke. Sodba še ni pravnomočna, saj še ni potekel rok za pritožbo.
Varčevalka je od LB zahtevala izplačilo devizne vloge v višini 1430 ameriških dolarjev (okoli tisoč evrov). Kot izhaja iz sodbe, je tožena stranka dolžna tožnici na roke izplačati omenjeni znesek z obrestmi vred, plačati pa mora tudi dobrih 1100 evrov stroškov pravdnega postopka.
Finance pa poročajo o podobnem primeru, ki ga je reševalo občinsko sodišče v hrvaških Našicah. Razsodilo je, da LB ni treba izplačati depozita, saj je treba najprej rešiti nasledstveni spor. Odvetnik tožnika Berislav Herce je ob tem povedal, da je "sodnica dobesedno prepisala stališče LB, da ni pogojev za izplačilo devizne vloge dedičem varčevalca, saj Slovenija in Hrvaška še nista sklenili ustreznega sporazuma". To je po njegovem mnenju neutemeljeno, saj odnos med državama nima nikakršne zveze z odnosom med varčevalcem in banko. "Od sodišča pričakujemo, da ugotovi, kdo je dolžnik, in da mu naloži izplačilo," je še povedal odvetnik Herce, ki je na sodišče v Osijeku že vložil pritožbo.
Na sodišču še okoli 30 tožb
Kot so pojasnili na okrajnem sodišču v Ljubljani, tam trenutno obravnavajo okoli 30 tožb varčevalcev nekdanje LB, vse pa so stare, to je izpred leta 1998. Nove tožbe zaenkrat niso vložene.
Predsednik uprave LB Borut Ožura je sicer februarja povedal, da se bodo v skladu z odločbo ustavnega sodišča na slovenskih sodiščih nadaljevala sojenja v okoli 140 primerih in da gre večinoma za hrvaške devizne varčevalce nekdanje Ljubljanske banke, kakih 20 odstotkov pa so jih vložili devizni varčevalci iz BiH.
Vprašanje varčevalcev še vedno ni rešeno
Vprašanje jamstev za stare devizne hranilne vloge še vedno ni rešeno, čeprav so se naslednice nekdanje Jugoslavije v nasledstvenem sporazumu dogovorile, da ga bodo rešile na pogajanjih pod okriljem Banke za mednarodne poravnave (BIS) v Baslu. Ta pogajanja so sicer potekala, a so po nekaj krogih pogovorov leta 2001 in 2002 povsem zamrla.
Slovenija, ki je po osamosvojitvi v skladu s teritorialnim načelom prevzela jamstva za vse stare devizne hranilne vloge, ki so bile deponirane na ozemlju Slovenije, vztraja, da mora biti vprašanje starih deviznih vlog in s tem tudi dolga varčevalcem nekdanje LB rešeno v okviru nasledstva, saj je za hranilne vloge jamčila zvezna država in Slovenija deviznih vlog ni dobila. Vprašanje je torej treba rešiti na pogajanjih v Baslu.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.