Slovenija

Hrvaška vztraja na svojem

Ljubljana/Zagreb, 08. 08. 2007 16.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Med Slovenijo in Hrvaško potekajo delovni posveti in ne uradna pogajanja, opozarjajo na hrvaškem zunanjem ministrstvu.

Hrvaško zunanje ministrstvo je javnosti pojasnilo, da pogajanja s slovensko vlado o nerešenih vprašanjih potekajo na podlagi neformalnih posvetov in ne uradnih pogajanj. Hrvati zatrjujejo, da še vedno vztrajajo na svojih stališčih, kar se tiče vračanja dolga nekdanje Ljubljanske banke, zaščitne ekološko-ribolovne cone in Nuklearne elektrarne Krško.

Hrvaška vztraja na svojih stališčih, kar se tiče vračanja dolga nekdanje Ljubljanske banke ...
Hrvaška vztraja na svojih stališčih, kar se tiče vračanja dolga nekdanje Ljubljanske banke ... FOTO: POP TV

V okviru teh posvetov je slovenska stran predstavila svoja stališča glede vrnitve dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke, Hrvaška pa ji je povedala "svoje znano stališče o potrebi po spoštovanju zasebno-pravnega odnosa z varčevalci in da mora LB vrniti dolg hrvaškim varčevalcem". Ob tem ministrstvo dodaja, da je "tudi v primeru LB hrvaška stran izpostavila potrebo po spoštovanju vladavine prava".

"V odgovoru na slovenske poglede glede vprašanj, povezanih s hrvaško odločitvijo o razglasitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone in drugih vprašanj, povezanih z ribolovom, pa je Hrvaška na posvetih podala svoje znano stališče, da uveljavitev cone ne pomeni prejudiciranja meje na morju." Glede ribolova pa je Zagreb odgovoril, da "razmišlja o možnosti, da bi se obrnil na Evropsko komisijo zaradi seznanitve s podobnimi primeri v odnosih med drugimi članicami Evropske unije".

Glede nerešenih vprašanj, ki zadevajo Nuklearno elektrarno Krško, skušajo po navedbah Zagreba na omenjenih posvetih "doseči zadovoljivo izhodišče za probleme finančne narave, odlagališča odpadkov in drugih vprašanj".

... in glede Nuklearne elektrarne Krško
... in glede Nuklearne elektrarne Krško FOTO: Dare Čekeliš

Ob tem so še spomnili, da je hrvaška vlada oktobra 2005 Sloveniji poslala uradni predlog, da se državi glede meje med državama obrneta na ustrezno mednarodno pravosodno telo. V okviru "omenjene izmenjave izhodišč" je, kot navaja hrvaško ministrstvo, Slovenija predlagala Sodišče Ovse za poravnavo in arbitražo, "medtem ko hrvaška vlada meni, da bi se bilo bolj ustrezno obrniti na Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu". Dodali so, da "sedaj potekajo usklajevanja o tem vprašanju".

Odnosi med Slovenijo in Hrvaško predstavljajo dvostransko zadevo med državama, zato Evropska komisija spodbuja obe strani, da v duhu dobrososedskih odnosov najdeta rešitev za odprta vprašanja. Tako se je v Bruslju Evropska komisija odzvala na pismo, ki ga je evropskemu komisarju za širitev Olliju Rehnu poslal prvak SNS Zmago Jelinčič.

Izpostavili so še, da je hrvaška vlada omenjene odgovore slovenski strani uskladila s predsednikom Stipetom Mesićem. Če bodo pogovori s slovensko stranjo "dobili konkretnejše obrise", pa bo vlada v skladu z dosedanjo prakso, še preden bo prišlo do morebitnega končnega dogovora, opravila posvete tudi s parlamentarnimi strankami, je še zapisalo hrvaško zunanje ministrstvo.

Pahor: Potrebno je soglasje političnih sil

Premier Janša je v torek sporočil, da se bo 17. avgusta s predsedniki vseh parlamentarnih strank posvetoval o hrvaškem odgovoru na slovensko pobudo.

Predsednik SD Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci pozdravil pobudo predsednika vlade Janeza Janše, da se glede reševanja odnosov s Hrvaško sestane s predsedniki parlamentarnih strank. Kot je poudaril, to sodi v tisti okvir zrelosti slovenske politike, ki se zaveda, da pri najbolj pomembnih strateških odločitvah Slovenija potrebuje soglasje političnih sil. Glede vprašanj odnosov med državama pa se bo Pahor avgusta srečal s predsednikom hrvaških socialdemokratov Zoranom Milanovićem.

"Iskanje široke podpore za rešitve je na nek način tudi najboljša popotnica vladi, ki se pogaja o teh rešitvah, zato da ima široko politično legitimiteto in tudi široko avtonomijo pri iskanju alternativ, o katerih se potem skupaj odločamo. Take odločitve potem nedvomno pripomorejo k temu, da predlogi rešitev dobijo podporo tudi v zakonodajnem telesu," je pojasnil prvak SD. Ob tem je dodal, da si verjetno danes ne znamo več predstavljati, da bi rešili vprašanje dvostranskih odnosov brez posredovanja tretjega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

victoriosus
09. 08. 2007 18.32
Jaz ne vem kdo bi bolje to reševal. Prej ni bilo politične volje. Zdaj pa pač je, in če je konsenz med vsemi, toliko bolje. Pri tem se res ne smemo razdelit. Pustimo razlike zadaj, zdaj je čas za skupen nastop, da nam ne pokradejo več ozemlja! Upam, da je res pošteno narejena, in da bo uspela!
lootieee@gmail.com
09. 08. 2007 17.11
ja ej hinko veš kva ti povem - rop bi to ziher bolj spelov ane? k bi tko govoru k da bi en traktor laufu... BRUM BRUM BRUND MUAHHHH... alpa kšn kacin ... dej nehej s takm. me zanima ko bi vam ljuba lds spelala evro prevzem, če bi tut tolk pohvalil... aja oni bi vs dnar temu namenen raj u lastn žeb zbasal.. janša je edin k ma jajca da se gre reševat težave, prejšn režim pa ni mel... tolk o janši in ostalih.
dejan22@email.si
09. 08. 2007 17.07
TUDI V SLOVENIJI JE SVOBODA GOVORA OMEJENA, če ni povšeči, te odf***, sej prav! Tudi jaz bom kmalu odf*** Slovenijo!
Jožajoža
08. 08. 2007 21.37
samo drnovšek in kučan sta na volitvah dobila toliko podpore,referendomske, da lahko edina zastopata slovence, tudi hrvati ju spoštujejo.
Luka Kovi? 1
08. 08. 2007 21.17
Nikoli ni prepozno. Čeprav bi bilo prej bolje. Glede temeljnih vprašanj delovanja države, mora biti politika usklajena. Na teh usklajenih izhodiščih mora delovati operativa. Kaže, da smo vsaj v politiki do državne meje s Hrvaško in v drugih nerešenih vprašanjih s to, kot pravi zunanji minister Rupel: "prijatelji"(sko), državo na lepi poti, da dogovorimo usklajena izhodišča politike. Dogovorjena izhodišča bodo, upam, temelj za razrešitev medsebojnih problemov. Kar se tega tiče, se pri sosedih lahko učimo.
hinko.murovec@siol.net
08. 08. 2007 18.35
Počasi bo vsemogočna SDS in g. Janša le dojela, da brez pametnega sodelovanja vseh in resnega dela, samo z izkopavanjem kosti in očitki prejšnjim pač ne more biti pravega uspeha. Za uspeh Slovenije je potrebna pamet, strpnost, medsebojno spoštovanje in realno pripisovanje zaslug tistemu čigar so. Brez vsega tega se bo vsaka , ne le JJ vlada opekla in začela izgubljati. Hrvati niso tepci in treba bo s skupnimi močmi in resnim pristopom zadevo rešit. To je po dolgem času prva pametna ( če je mišljena pošteno in odkrito ) poteza JJ in SDS. LP