Slovenija

Hrvaška zaplenila brod na Muri

Lendava, 06. 05. 2005 00.00 2 min branja 0

Ministrstvo bo v ponedeljek poslalo na sporno območje dva predstavnika, potem pa se odločilo za nadaljnje ukrepe (Foto: POP TV)

Hrvaška je prejšnji četrtek zaplenila brod na reki Muri, ki je v lasti krajevne skupnosti Hotiza, in namesto njega splavila svoj brod.

Ministrstvo bo v ponedeljek poslalo na sporno območje dva predstavnika, potem pa se odločilo za nadaljnje ukrepe (Foto: POP TV)
Ministrstvo bo v ponedeljek poslalo na sporno območje dva predstavnika, potem pa se odločilo za nadaljnje ukrepe (Foto: POP TV)
FOTO: POP TV

Krajevna skupnost Hotiza je kot lastnik broda in infrastrukture izvedela že za izvršeno dejstvo: Brod je odstranjen, ker ni registriran in je potreben obnove. V četrtek je Hrvaška namreč splav potegnila na hrvaško stran, desni breg Mure, ter ga tam parkirala. Danes je začel obratovati hrvaški brod, ki pa uporablja slovensko infrastrukturo, torej tisto, ki jo je financirala krajevna skupnost Hotiza. Gre za dovozne poti z lesenim mehanizmom za dostop na brod na obeh bregovih reke ter jekleno vrv, za katero je pripet splav. Hrvaška je po mnenju Hotižanov brod, ki ni bil zgolj prevozno sredstvo, ampak je prebivalcem Hotize pomenil tudi simbol slovenstva, zaplenila.

Za Hotižane in vse Slovence je brod na Muri simbol slovenstva (Foto: POP TV)
Za Hotižane in vse Slovence je brod na Muri simbol slovenstva (Foto: POP TV)
FOTO: POP TV

Predstavniki krajevne skupnosti Hotiza so začudeni nad dejanjem sosednje države, saj je bil brod registriran na upravni enoti Lendava in naj bi vozil le še kakšen mesec, saj Hrvati gradijo nov most. Hotižani zato pričakujejo takojšnje ukrepanje Ministrstva za notranje zadeve.

Brod za prevoz ljudi in tovora je na reki Muri vozil več desetletij. Hrvaški prometni inšpektor je 28. aprila preprečil nadaljnje delovanje broda. Kot je razvidno iz njegovega zapisnika, iz tehničnih razlogov.

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je o nastalih razmerah že pogovarjal s hrvaško kolegico Kolindo Grabar Kitarović. Ministra sta se v telefonskem pogovoru strinjala, da si bosta obe državi v duhu dobrososedskih odnosov prizadevali za skorajšnjo rešitev nastalih razmer. Minister Rupel in hrvaška ministrica sta se še dogovorila, da bosta obe strani v čim krajšem času ugotovili nastalo dejansko stanje ter v medsebojnem sodelovanju odpravili razloge za nezadovoljstvo prebivalcev na tem delu slovensko-hrvaške meje.


  • Služba
  • Pravna pomoč za ceno malice
  • Nepremičnine
  • Nekdanji partner
  • Pridobite brezplačen nasvet
  • Zavarovanje pravne zaščite v prometu
  • Ali se vaša služba nikoli ne konča?
  • Družina
  • Mobing
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1420