Domnevni vodja kartela tihotapcev mamil Stjepan Prnjat, ki so ga aretirali v Ljubljani sočasno s spektakularno policijsko akcijo v reškem pristanišču, je zaprosil za sojenje v Sloveniji. Na odločitev čaka v priporu na Povšetovi.
Po naših podatkih je presenečen nad situacijo in zanika vse očitke. Preiskovalni sodnik je v petek zanj odredil pripor, njegov odvetnik pa je vložil pritožbo. Po njegovem mnenju zakoniti razlogi za pripor ne obstajajo, ker ta temelji samo na odločbi hrvaškega sodišča o priporu na Hrvaškem.
Njegov odvetnik verjame v zakonitost in da sodišče ne bo podleglo medijskemu linču, če bi se Prnjat branil s prostosti, begosumen pa da ni.
Kot je novinarju oddaje 24UR Anžetu Božiču dejal Prnjatov odvetnik v Sloveniji Luka Fabiani naj bi bil Prnjat tudi pri nas stigmatiziran zaradi preteklih ravnanj. "In ta stigma je še toliko močnejša na Hrvaškem," pravi Fabiani, ki meni, da bo njegova stranka v Sloveniji tako deležna objektivnejšega sojenja.
Po njegovem mnenju prav tako ni dokaza, da obstaja verjetnost, da je Prnjat storil očitana kazniva dejanja. Uradno je sicer obtožen organiziranja hudodelske združbe in proizvodnje in prometa z drugami.
Tudi v Sloveniji vsako leto več zasegov prepovedane droge
Sicer pa je policijska akcija Nana le ena od številnih podobnih uspešnih zasegov mamil, kjer sta sodelovali slovenska in hrvaška policija.
Število zasegov se tudi hitro povečuje - če jih je bilo leta 2015 4000, jih je bilo lani že več kot 5000.
Samo v zadnjih treh letih so slovenski kriminalisti prekrižali načrte številnim mednarodnim kriminalnim združbam, v mednarodnih akcijah pa jim zasegli več kot 123 kilogramov kokaina in 93 kilogramov heroina. Kar pomeni, da bi se v trgovini z drogo obrnilo več kot 11 milijonov evrov.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.