Slovenija

Hrvaški hvalospevi slovenskemu šolskemu sistemu

Ljubljana/Zagreb, 24. 12. 2019 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po objavljenih rezultatih raziskave Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov, so slovenski učenci znova dosegli odlične rezultate. To je vzbudilo pozornost naših južnih sosedov, ki so se nekoliko slabše uvrstili, zato so njihovi novinarji obiskali naše šole.

V raziskavi Pisa, ki poteka v državah OECD med učenci, starimi 15 let (torej med učenci prvih letnikov gimnazij in srednjih šol), se je Slovenija uvrstila na visoko 21. mesto. Leta 2015, ko so se osredotočili predvsem na matematično pismenost, pa so slovenske učence v raziskavi uvrstili med 13 najboljših držav.

Pri matematični pismenosti so letos naši učenci dobili 509 točk, pri naravoslovni 507, medtem ko so pri bralni pismenosti zbrali 495 točk. Malo manj zadovoljni s svojimi rezultati so bili naši sosedi Hrvati, ki so se na lestvici uvrstili osem mest za nami – njihovi učenci so pri branju zbrali 479, pri matematični pismenosti 464, pri naravoslovni pa 472 točk. Tako so vse tri merjene postavke pri Hrvatih pod povprečjem OECD, kar jih je očitno zaskrbelo. Večernji list se je zato odpravil v eno od ljubljanskih gimnazij, kjer so očitno želeli preveriti, kaj pri nas delamo drugače.

Program mednarodne primerjave dosežkov študentov oziroma Programme for International Student Assessment (PISA) poteka od leta 2000. Raziskava je bila prvič izvedena leta 2000, Slovenija pa je k njej pristopila v letu 2004. Izvaja jo Pedagoški Inštitut. Leta 2018 je v raziskavi sodelovalo 600.000 učencev v 79 državah sveta.

"V prvem letniku gimnazije imajo 13 predmetov – dva tuja jezika, učijo pa se tudi informatike. V drugem letniku imajo 12 predmetov, medtem ko imajo v tretjem devet obveznih in tri izbirne. Kot maturanti pa se število predmetov zmanjša na sedem obveznih in dva izbirna," so o našem šolskem sistemu zapisali v uvodu članka. O naših učencih je novinarka Večernjega lista zapisala še precej splošnih sodb, na primer, da jih politika v večini sploh ne zanima, medtem ko jim je "ekologija pomembna, saj se zavedajo, da so generacija, ki konkretnejših okoljskih rešitev še ni ponudila". Angleščino naj bi razumeli bolje kot lastni jezik, saj je brez njega, kot so povedali novinarki, "nemogoče uspeti". Družijo se v skupinah, ki se oblikujejo glede na to, kaj jih zanima, ne glede na to, kje živijo, pa je o razredni dinamiki še zapisala avtorica članka.

Šolske ocene so našim učencem izredno pomembne, saj jih smatrajo kot garancijo za nadaljnje šolanje in vstopnico na želeno fakulteto. Matura jim je stresna, zelo pomembna pa se jim zdi podpora družine. In tu se po besedah Večernjega lista zaključijo podobnosti med našimi in hrvaškimi učenci. Njihova ministrica za izobraževanje Blaženka Divjak glede podpovprečnih rezultatov sicer ni pretirano zaskrbljena – pravi, da sicer niso dobri, a da bodo boljši leta 2024, ko bo v popolnosti zaživel njen program "Šola za življenje". Naš šolski minister Jernej Pikalo medtem opozarja na to, da trend pada, čemur je treba v prihodnje posvetiti posebno pozornost.

"Ne porabljajo časa za dva različna bralna seznama, ne zapravljajo denarja za nakup tablic brez kamer, prav tako pa se ne ubadajo z nepomembnostmi. Gradijo izobraževalni proces, ki temelji izključno na interesu učencev, medtem pa ocenjujejo delo učiteljev. Knjige in pisala postavljajo pred tablice, vendar hkrati ne zanemarjajo pomena računalništva," so med drugim zapisali v hvalospevu našemu sistemu. V Večernjem listu so se odločili za obisk Gimnazije Vič, ki so jo izbrali glede na uspešnost in število učencev, ki se vsako leto vpišejo na to šolo. Ravnateljica Alenka Krapež je dejala, da je za uspešnost slovenskih učencev v raziskavi Pisa zaslužen naš osnovnošolski sistem, razdeljen na triade.

Rezultati Pise 2019
Rezultati Pise 2019 FOTO: OECD

Izpostavili so, da v naših gimnazijah ni verouka ali drugih religijskih predmetov. "To so učenci, ki se niso srečali z latinščino ali grščino, kot na primer naši gimnazijci, a hkrati nimajo težav s sodelovanjem v obveznih šolskih dejavnostih, recimo na koncertih, prireditvah, nastopih, tekmovanjih, pa tudi pri organizaciji različnih prireditev. Sami izberejo, v čem bodo sodelovali," so zapisali.

Nadvse zanimivo se jim je zdelo, da naši gimnazijci po šolskih hodnikih hodijo obuti v copate ter da se jim to ne zdi nenavadno. "Tako pač je – tudi doma smo v copatih," to komentirajo viški gimnazijci. Čeprav je v šolo vpisanih 751 učencev, poteka pouk le v eni izmeni, pa še izpostavijo v članku. Kosilo, ki ga imajo na voljo gimnazijci, je še nekaj, kar razlikuje hrvaške in naše gimnazije – pri njih imajo možnost tople malice le v osnovnih šolah. Omenijo tudi široko ponudbo pri izbiri tujih jezikov, saj viška gimnazija nudi italijanščino, francoščino, nemščino in španščino. "Ko se odločamo za izbirne predmete, spoštujejo našo izbiro. Ne zgodi se, da izbereš nek predmet in po tem izveš, da ne bo mogoč," pove eden izmed dijakov. Ravnateljica Krapežova pa pove: "Spoštujemo njihovo izbiro, ker ko imajo možnost izbiranja, se bolj trudijo in kvalitetnejše učijo. Konec koncev je lažje tudi učitelju, ker ve, da ima v razredu dijake, ki so pripravljeni in jih zanima snov, gradivo jim lahko prenesejo bolj podrobno in jasneje." Ta gimnazija se od drugih naših razlikuje po tem, da ne uporabljajo elektronske redovalnice, saj ne želijo vdirati v odnos med otroci in starši. "Spoštujemo naše dijake, pustimo jim, da svoji družini sami pojasnijo, kaj se je zgodilo v šoli," razloži ravnateljica.

Hrvaškim in slovenskim dijakom je skupen stres med maturo.
Hrvaškim in slovenskim dijakom je skupen stres med maturo. FOTO: iStock

V članku omenjajo tudi, da preverjanja znanja našim učencem niso tuj pojav. Z njimi se namreč srečajo že v šestem in devetem razredu, ko potekajo nacionalna preverjanja znanja. Pri uvrščanju najstnikov v razrede srednje šole upoštevajo tudi te rezultate, tako da se v razredu znajdejo učenci s podobno stopnjo znanja. Izpostavljajo tudi ankete, ki jih učenci izpolnjujejo o učiteljih – ravnateljica Krapeževa izpostavlja, da lahko na podlagi teh ocen profesorji tudi napredujejo oziroma si celo zagotovijo večjo plačo. "Točkuje se angažiranost učitelja v obveznih in dodatnih aktivnostih, uspeh njihovih dijakov na tekmovanjih in izpitih, pa tudi to, kako pogosto jih učenci izberejo za svoje projekte, kako pogosto izberejo njihov izbirni predmet, pogledamo pa tudi obrazložitve dijakov," še razloži ravnateljica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (258)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bonkintos
25. 12. 2019 11.01
+2
Hrvati ..ko boste ugotovili kaj je pripravljenost ..Potem boste znali ceniti Slovensko šolstvo.
PEACE
25. 12. 2019 10.07
+5
Naj nas raje pohvalijo skandinavske države. Ne pa propadla nekdanja yugo država. Referenca brez referenc.
PEACE
25. 12. 2019 10.00
+3
Slaba referenca
medo357
25. 12. 2019 09.42
+3
Kako tipično vrtičkarstvo, ne vem zakaj se zopet ukvarjate s hrčki, šahisti, so to vaši edini maliki. Tu se ukvarjate, kdo je prvi na vasi, medtem so drugi svetlobna leta pred nami. Kako je mogoče, da naše tako opevano javno šolstvo tako zelo zaostaja za Britanci, Američani, pustimo Azijce pri miru. Ne želim si, da bi naši učenci sedeli za mizo po 16 in več ur dnevno. Menim, da je v našem šolstvu še ogromno prostora za napredek, predvsem pri organizaciji in nadzoru dela, (mogoče nekakšno kroženje ravnateljev, ker tu hitro marsikaj postane preveč po domače). Pač je treba včasih pogledati čez planke in prenesti kakšno dobro stvar v naš sistem. Bodi dovolj na ta prazničen dan.
Kollerik
24. 12. 2019 19.48
+7
Klerodesničarji so spravili ljepo njihovo v 18. stoletje...
pravisprehajalec
24. 12. 2019 20.45
-6
V socializmu pod levičarji, je pa sploh bilo ni....
Kollerik
25. 12. 2019 11.12
Bila je bila, še kako bila. Pa vse to morje so dobili od partizanov..... medtem, ko so se njihovi tačrni, tako kot vaši, bojevali z napačnimi za napačno stvar.
crazy but true
24. 12. 2019 18.11
-6
Ce bi bil tako super, ne bi imeli takih "novinarjev" in drzavljanov, ki jim verjamejo..
mijavci
24. 12. 2019 17.52
+6
Zadnjič je nekdo na miljonarju z diplomo ekonomije in magisterijem strojništva pet minut premišljeval ali je nosorog morda vodna žival, mesojeda ali rastlinojeda, potem veš koliko je vreden naš šolski sistem.
mijavci
24. 12. 2019 17.46
+14
Imamo vrhunske znanstvenike, vrhunske športnike, vrhunske kulturnike, le politike ne znamo izbrat, tukaj pogrnemo na celi črti, vsakokrat.
Uporabnik740916
24. 12. 2019 17.43
+26
Slovenski šolski sistem dober? Katastrofa na celi črti. Ogromno piflanja brezveznih podatkov na pamet, ko pa vprašaš za uporabo pa tema. Enako na faxu: kupi teorije, prakse pa bore malo (pusti izjeme). Četudi dam zablojen učni načrt (po katerem so učitelji dolžni učit) naletimo tukaj še na drugi problem: učiteljem so pobrali vso moč, vse pravice in vnaprej se na vsakem koraku tiščijo pravice otrok - to celo tako, da imajo problematični največ pravic. Tretji problem pa so še brezvezni starši, ki v vato zavijajo lastne otroke in z odvetniki hodijo v šolo (v šoli morda gre skozi, v marsikateri službi pa ne bo šlo). Treba bi bilo uvest malo več praktičnega znanja, u šole uvest mnogo mnogo strožji red (kjer se da problematično bando po hitrem postopku zabrisat s šole), učiteljem vrnit ugled in starše odpikat na vratih šole. Aja ojoj - spet sem baje norec, ki je proti otrokovim pravicam in bi jih vse ukinil. Hmnja, odvisno, s katerega zornega kota gleda - pomoje imajo otroci tudi pravico dobiti kakovostno znanje, izkušnje za življenje, itnp - to pa jim je zradi brezvezne "permisivne" vzgoje, nemoči učiteljev in ukvarjanja s nenehnim ukvarjanjem s problematičnimi primerki precej precej kršeno.
Mr Mojo Risin
24. 12. 2019 19.56
-6
Eh permisivna vzgoja/pravice otrok so pravljice. Ni v temu problem. Pri nas pač ne znajo reševat problemov, odločijo, da je otrok problem, učiteljem in svetovalnim službam pa je vse tečno. Smo imeli enega takega v osnovni šoli, ki so ga zaradi problematičnosti vrgli iz ene šole v drugo. Par let po tem je umrl. Fant sploh ni bil posebno "slab" v primerjavi s številnimi drugimi, očitno je imel resne probleme, nobeden pa mu ni znal pomagat, ker je to pri nas še danes španska vas. Šole učijo otroke naj bodo cinični, ker od otrok s problemi pričakujejo nemogoče in se jim preredko prizna, da zaradi svojih problemov ne morejo obnašat drugače kot se razen, če se kdo za to usposobljen z njimi resno ukvarja. Ampak ne, lažje je odločit, da je otrok problem in so vsi drugi bogi zaradi njega. Problem rešen. Potem, ko odrastemo in se okoli nas pojavijo resni problemi samo zmrznemo, ker smo pač tako socializirani. Ne znamo pomagat niti tistim, ki bi jim želeli. Če pa, pa gre itak komu v nos po istem vzorcu kot nas učijo šole. Mi smo v osnovni veljali za problematični razred vendar smo imeli neko mejo, ki pa so jo par let mlajši že prekoračili. Vedeli smo koliko si lahko privoščimo in predvsem kje - ker so nam učitelji namigovali kje si lahko privoščimo. Smatrali so, da si si tiste, ki nimajo discipline same krive in jih prej ali slej šinfali pred nami. Sam o tem nihče nič ne ve. Problem jim je bil, da jim kakšna ne priljubljena v zbornici tarna. Kaj smo delali mi in kaj se je dogajalo z nami ni brigalo itak nobenega. Pa rad so tarnali, da itak učijo samo zato, ker ne dobijo druge službe. Ni problem v pomanjkanju avtoritete ampak v izgubi kredibilnosti, ker so pač mislili, da se bodo lahko naslanjali samo na avtoriteto, ki pa so jo izgubili pred vsaj 30 leti. Starši pač ne zaupajo šolam zaradi lastnih izkušenj z šolo - upravičeno.
noire
24. 12. 2019 17.40
+12
A niso Hrvati najboljši v vsem? A ni sam Bog nad njimi, pa še v to niso prepričani?
anakondabox
24. 12. 2019 17.23
+1
Hrvatje so dali hvalospev slovenskemu šolstvu kot kaže, a s tem ne bodo v roza celofan zavili odstop od arbitraže. #diplomacija
Victorinox
24. 12. 2019 17.16
+5
Naš šolski sistem še zdaleč ni tako dober kot ga opisujejo. Še vedno tudi zagovarjamo in dajemo podporo permisivni vzgoji.
Frane Šajn
24. 12. 2019 16.52
+19
JA IN ŠE KAKO RES JE ! KOT SLOVENEC SEM PONOSEN NA NAŠE ŠOLSTVO. IMAJO HRVATI V TEM POPOLNOMA PRAV. IMAJO NAM BITI ZAKAJ FOUŠČJIVI, ONI SO TE ZADEVE DALI CERKVI IN V PRIVATNE ROKE. ZDAJ PA IMAJO KAR IMAJO!! OHRANIMO KAR JE DOBREGA V NAŠEM ŠOLSTVU, AMPAK SAMI NE OPAZIMO TEGA ŽAL, NAS MORAJO SOSEDJE OPOZARJATI!
BobbyP
24. 12. 2019 16.52
-8
Ojoj, zdaj bomo pa poleg srbščine imeli še hrvaščino v osnovnih šolah. 🙄
DEEP
24. 12. 2019 18.30
-1
Ni treba ,ker vi sr.. in Hr. zastopita vas pa nubeni!A kulk sta z pametjo ,sta dokazali ,v arbitraži!!
Kollerik
24. 12. 2019 20.08
+1
peresni
24. 12. 2019 16.26
+21
enim je pač na prvem mestu verouk za v javne šole....enim pa normalno znanje.
pingvinislo5
24. 12. 2019 14.51
+35
kitajska na prvem mestu?! njihov šolski učni nčrt je dost slab...pol šolanja se drilajo svoje pismenke, angleško ne razumejo, itd... podobno je z zda, kjer je povprečen gimnazijec manj razgledan od vseh naših osnovnošolcev...
nikhrast
24. 12. 2019 15.16
+1
Razgledan pomeni nekaj drugega kot brihten. Američani so znani po tem da niso razgledni, za uspeh pa ni treba da si razgleden.
pravisprehajalec
24. 12. 2019 15.23
-13
Tisto drilanje ni brez veze, Kitajci so zelo racionalni. Pacepa, šef tajne službe romunskega komunista Chauchescuja, je po prebegu na zahod izpovedal v spominih, da ga je njegov oče prisilil, da se je vsak dan naučil eno stran telefonskega imenika. Tako je razvil fotografski spomin. nekateri tudi vidijo skrivnost uspeha izraelcev (50% svetovnih nobelovcev za znanost) v učenju Talmuda na pamet v rosnih letih. Kaj bo sledilo? Slovenski učenec bo vedel, kaj je glavno mesto Nigerije. Kitajski pa bo to izvedel v eni minuti in si tudi zapomnil....
Malinha
24. 12. 2019 15.35
+1
'pravisperhajalecpopenisu': "Slovenski matriarhalni sistem me duši". Verjamem. Tvoje nezavedno je polno travm, ena skače preko druge, ustvarjajo simptome, ti depresije, izcedek je tvoje pisanje. Tudi islamski, tibetanski otroci se je uče na pamet verske spise, omenjaš pač Izraelce, da jih s tem poveličuješ, največje poveličevanje je pa tvoj status, iz katerega si klerikalsko (naj te spomnim, tudi pedofilsko) izdajalsko poklican, da blagruješ ovčke, katere član z zvonom že si. Ni ti lahko v življenju. Pa saj ti tudi ne bo.
pravisprehajalec
24. 12. 2019 16.13
-4
@Miško, spet malo Hegla, začinjeno z tradicionalnim sovraštvom levičarskih socialistov so Judov? Mislim, da bo morebiti tebi težje na Bog ne daj Onkološkem v Ljubljani, ko boš klical Hegla in ne Župnika....
Frane Šajn
24. 12. 2019 16.55
+6
NIK HRAST TVOJE ŽIVLJENJE JE ŽIV DOKAZ . VAŽNO, DA SI PRIDEN IN UBOGAŠ KAJNEDE IN HLAPČUJEŠ KOT REVA CELO ŽIVLJENJE. nE V TEMU NI PERSPEKTIVE. O JE ZA NEUKE REVEŽE. DOBER TEK!
Cervantes Saavedra
24. 12. 2019 21.25
+5
ZA pravi: A res ne moreš nikdar kaj točnega zapisati? Jude preganjajo že od starega Rima naprej dve tisočletji, tudi v srednjeveški Ljubljani, prvi geto je bil za Jude v Italiji že leta 1516, zakone zoper Jude so sprejemali konec 30-tih let 20. stol. tudi v Kraljevini Jugoslaviji. A po tvojem so jih ves ta čas preganjali levičarski socialisti? Si res toliko zaslepljen, da možgani nočejo videti resnice? Ali gre morda le za forintski drobiž? Nimaš nič samospoštovanja?
vicente
24. 12. 2019 14.41
+25
hrvaska ima izrazito negativno druzbeno klimo ki se odraza na otrocih,ali je kdo videl nasmejanega hrvata,zmeraj so polni problemov brez optimizma,takje cel narod in zamorjen narod ne more imeti zadovoljne mladine.
pravisprehajalec
24. 12. 2019 16.16
+3
Hrvaška družba je v svoji razcepljenosti, na kot sami pravijo "Deca Komunista" in "deca Ustaša" v zelo podobnem položaju kot Slovenija. Paralizirana družba zaradi nemogočega konsenza. To je ugotovila nekoč leta 2010 že Angela Merkel...
vicente
24. 12. 2019 17.50
+4
hrvate je porinil HDZ 200 let nazaj,oni niso razdvojeni oni zaostali in ostaliv svoji lijepi nasi,njim je politika naredila vec skode kot vojna. pojdi v osijek in kombos videl prazne hise in proti madarski cele vasi njim se je zgodil exsodus
Kollerik
24. 12. 2019 19.49
+3
pravisprehajalec
24. 12. 2019 20.48
-5
@Vičente tudi v komunizmu niso bili preveč zadovoljni, kolikor se spominjam....
Kollerik
25. 12. 2019 11.13
Uporabnik1564686
24. 12. 2019 14.09
+84
Preberite si knjigo Slovenology: Življenje in potovanje v najboljši državi na svetu, Američana Noaha, ki že lep čas živi v Sloveniji. Človek je živel v mnogo državah, pa pravi, da je tukaj kvaliteta življenja na izredno visokem nivoju. Vsi prišleki nam znajo to povedati. Ampak, ne, zarukan Slovencelj bo vedno iskal samo težave in se kregal ob vsaki priliki. Samo poglejte koliko enega strankarskega dreka se preliva med komentarji. Konstantno samo rdeči in beli, levi in desni. Kako dobro je vaše življenje, bi se zavedali šele takrat, če bi vas nekdo nagnal v tujino in bi končno padli na realna tla.
kokolca
24. 12. 2019 15.40
+15
trunck
24. 12. 2019 16.45
+3
Weihua, začel si popolnoma napačno s 'preberite si'. Spodnji kritizerji, nezadovoljneži in zdraharji ne berejo knjig. Oni že vse vedo.
Polis123
24. 12. 2019 14.08
+3
Inteligenca je očitno v tem sistemu nedobrodošla, kritično razmišljanje je nedobrodošlo, ker vse to uničuje šolski mit.
Uporabnik1564686
24. 12. 2019 14.00
+59
To ne moreš verjeti. Naj bo članek še tako pozitiven, bo spodaj med komentarji eno samo pljuvanje in zlivanje greznice. Pa kaj ste tukaj vsi duševno moteni? Iz kje ste pobegnili?