Slovenija

Hrvaški pravilnik pod drobnogledom

Ljubljana, 25. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na pristojnih ministrstvih v Sloveniji in BIH proučujejo novi hrvaški pravilnik o prevozu nevarnih snovi. Vladi obeh držav sta dokument ocenili za nesprejemljiv, medtem ko ga Madžarska podpira.

Na meji med Hrvaško in BIH pa še vedno čaka približno 30 cistern različnih naftnih prevoznikov. V največjem slovenskem naftnem trgovcu Petrolu so povedali, da njihovi cisterni še vedno stojita na meji med Hrvaško in BiH, saj BiH še vedno ne dovoli cestnega uvoza nafte iz Hrvaške.

Pristojna ministrstva preučujejo hrvaški pravilnik

Viktor Orban
Viktor Orban FOTO: Reuters

Potem ko je hrvaška vlada v četrtek uradno umaknila sporni pravilnik o prepovedi prevoza nafte in naftnih derivatov po hrvaških cestah ter sprejela novega in ga pozno popoldne že posredovala v vednost na slovensko zunanje ministrstvo, bodo pristojna ministrstva po pričakovanjih preučila vsebino dokumenta, zatem pa razmislila o nadaljnjih ukrepih.

Nov pravilnik med drugim določa, da smejo cisterne z nafto in naftnimi derivati hrvaško mejo prečkati na le osmih cestnih mejnih prehodih s štirimi sosednjimi državami, po hrvaškem ozemlju pa se morajo gibati po določenih cestnih koridorjih. Slovenska vlada je pravilnik v četrtek ocenila za diskriminatoren in nesprejemljiv, vendar uradne informacije o novi ureditvi prevozov nevarnih snovi prek ozemlja sosednje države še ni imela, zato o morebitni uvedbi novih protiukrepov zoper Hrvaško ni odločala.

Kaj pravi zunanje ministrstvo?

Dopolnjeni hrvaški pravilnik o prevozu nafte po hrvaških cestah po naših ugotovitvah ne upošteva niti načel Svetovne trgovinske organizacije niti sporazuma GATT, zato z njim ne moremo biti zadovoljni. Še več, slovensko zunanje ministrstvo meni, da bo v primeru, če bo pravilnik ostal v veljavi, oviral gospodarske tokove v JV Evropi, prav tako pa ne bo prispeval k stabilizaciji razmer na omenjenem območju, je dejal državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Glede povračilnih ukrepov je državni sekretar na zunanjem ministrstvu dejal, da bo Slovenija svoje sporazume najprej poskusila zaščititi znotraj multilateralnih teles, ko pa se bodo ta sredstva izčrpala, bo uporabila korake, ki se nanašajo na dvostranske sporazume. S sprejetjem omenjenega pravilnika je Hrvaška kršila tudi dvostranske sporazume, je še dejal Simoniti.

Sicer pa si želi Slovenija predvsem rešiti nastali problem, zato išče primerne pogoje za dialog. Primerni pogoji pa so po Simonitijevem opisu takšni, kot so veljali pred 16. januarjem, ko je Hrvaška uveljavila prvo različico pravilnika o prepovedi cestnih prevozov nafte in naftnih derivatov. Vlada v četrtek ni sprejela nobenih protiukrepov zoper Hrvaško, "ima pa pripravljeno celotno paleto akcij, s katerimi meni, da lahko ustrezno zaščiti svoje interese," je poudaril Simoniti. Ob tem je zagotovil, da bo naša država vse ukrepe, ki jih bo sprejela v zvezi s spornim hrvaškim pravilnikom, izvajala v skladu s svojimi mednarodnopravnimi obvezami in svojo notranjo zakonodajo.

Dosedanji ukrepi Slovenije

Sicer pa je naša država v zvezi s spornim hrvaškim pravilnikom že pred dnevi sprožila vrsto akcij. Tako je ministrstvo za okolje in prostor v skladu z vladnim sklepom s prejšnje seje vlade 17. januarja o ravnanju Hrvaške obvestilo sekretariat za energetsko listino v Bruslju, odkoder so v četrtek sporočili, da so že opravili obsežno pravno analizo položaja, hkrati pa našo državo povprašali, ali smejo stopiti v stik tudi s Hrvaško. Ministrstvo za gospodarstvo je v torek zvečer sekretariatu Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Ženevi predalo zahtevo za obravnavo sporne hrvaške prepovedi cestnega prevoza nafte in naftnih derivatov, poleg tega pa je tudi zunanje ministrstvo stalno misijo RS pri Združenih narodih zadolžilo, da zaradi kršitve evropskega sporazuma o prevozu nevarnih snovi v cestnem prometu proti hrvaškemu ukrepu vloži ugovor pri ekonomski komisiji ZN za Evropo v Ženevi.

V BIH prepovedi uvoza nafte ne bodo umaknili

Ministrski svet BiH pa je sklenil, da začasne prepovedi uvoza ne bodo umaknili, dokler ne bodo temeljito pregledali novega hrvaškega pravilnika o prevozu nevarnih snovi. So pa za sedem dni podaljšali rok, po katerem naj bi svoje ukrepe še zaostrili.

Ministrski svet BiH je začasno prepoved uvoza nafte iz Hrvaške po cestah uvedel z 20. januarjem, ob tem pa so ministri tudi sklenili, da bodo, v kolikor Hrvaška ne bo spremenila pravilnika, 27. januarja prepoved še zaostrili, in sicer bodo začasno prepoved uvedli tudi za uvoz nafte in naftnih derivatov, ki so proizvedeni na Hrvaškem, pa tudi tistih, ki jih izvažajo podjetja s sedežem v omenjeni državi. V četrtek pa so ta rok, kot že omenjeno, podaljšali za sedem dni. Obenem so se tudi odločili, da prepoved vstopa cistern s Hrvaške odpravijo za vozila Sforja ter za kurilno olje in kerozin.

Madžari podpirajo nov hrvaški pravilnik

Madžarski predsednik vlade Viktor Orban, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku na Hrvaškem, se je v današnjih pogovorih s hrvaškim kolegom Ivico Račanom dotaknil tudi aktualnega problema o prevozu nafte in naftnih derivatov po hrvaških cestah. Po besedah Orbana, madžarska vlada podpira v četrtek sprejet nov pravilnik hrvaške vlade, ki za prevoz nafte oz. naftnih derivatov med drugim določa tudi posebne cestne koridorje, ter meni, da omenjen pravilnik nikakor ni diskriminatoren do madžarskih prevoznikov. Madžarska vlada, tako Orban, ne le da razume uvedene kontrole cestnega prevoza nafte, temveč jo tudi podpira.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10