
Omenjeno društvo izjavo utemeljuje s podatki, da bi NEK naslednjih 20 let - če pa bi ji podaljšali življenjsko dobo, tudi 40 let - zagotavljala Hrvaški velike količine poceni električne energije. S tem bi zaslužili neprimerljivo več kot pa bi izgubili, če bi prevzeli polovico stroškov za razgradnjo elektrarne in shranitev radioaktivnih odpadkov.
Vse te obveznosti bi po izračunu hrvaških strokovnjakov državo stale od 250 do 300 milijonov dolarjev. Po drugi strani pa bi Hrvaška zaradi izredno velike proizvodnje električne energije v Krškem pri razliki proizvodne cene v višini največ tri cente in povprečne prodajne cene v višini pet do šest centov, lahko zaslužila več milijard dolarjev, je poudaril Nenad Debrecin, s fakultete za elektrotehniko in računalništvo.
Predstavniki HND poudarjajo, da ni nikakršnih varnostnih in energetskih razlogov za zapiranje nuklearke. Še več, zaradi njenega dobrega stanja je realno pričakovati, da bo čas njenega obratovanja po letu 2023 podaljšan še za dvajset let, kar bi še dodatno povečalo škodo, če Hrvaška ostane brez svoje polovice.
Če Slovenija ne bo ratificirala zadnjega slovensko-hrvaškega sporazuma o Krškem, bi morala hrvaška vlada, da bi ohranila svoje premoženje zelo velike vrednosti, sprožiti mednarodno arbitražo, menijo hrvaški strokovnjaki. Opozarjajo tudi, da jih organizatorji javnih razprav o usodi Krškega nanje ne vabijo.