Kaj bi rekli človeku, ki bi vas v hudi nesreči potegnil iz vozila, vam povezal rano, poklical pomoč in vam po možnosti s hitrim ukrepanjem rešil življenje? Bili bi mu hvaležni. Mar ni človeško, da bi v obratnem primeru tudi sami pomagali?
Žal pogosto ni tako, ljudje smo očitno prepogosto sebični in leni. Kako bi namreč drugače opisali voznike, pred očmi katerih se zgodi huda nesreča, a odpeljejo dalje? Prav to so storili nekateri vozniki, ko je dva tedna nazaj pred njihovimi očmi na primorski avtocesti tovornjak odneslo v pregrado. Kot je razvidno s posnetka Darsove nadzorne kamere, je mimo tovornjaka, v katerem je obtičal poklicni voznik Marjan Avbelj, po odstavnem pasu odpeljalo kar nekaj vozil. Nekaj trenutkov kasneje je videti, kako ob robu vozišča eno od vozil le ustavi in vklopi vse štiri smernike.
Avbelj, mož in oče, ki ima za seboj že 27 let dolgo vozniško kariero, nam je zaupal, da ga je po njegovih informacijah iz kabine tovornjaka potegnil nek tuji voznik. "Zvlekel me je ven, kmalu za tem pa je prišla vojska in reševalci," je dejal še vedno pretreseni šofer. Ker brez pomoči morda ne bi nikoli več objel bližnjih, je ljudim, ki so mu pomagali izjemno hvaležen. Vesel je, da je ostal živ.
Danes se nam je v redakcijo sicer javila bralka Katja, ki trdi, da sta mu pomagala njena starša. "Od trenutka nesreče do prihoda reševalcev in policije je bila z njim mama in mu nudila prvo pomoč in pogovor. Žal ga vojaka ter oče niso mogli rešiti iz primeža pločevine, zato so morali posredovati gasilci," je zapisala.
Kakorkoli je že bilo, se ob tem poraja vprašanje, zakaj že tisti, ki so prvi pripeljali do kraja nesreče, niso pomagali? Je šlo morda tudi za strah in nevednost? Lahko na avtocesti sploh ustavimo in pomagamo?
Če je treba rešiti življenje, moramo pomagati, ne glede na to, za kakšno cesto gre. A to moramo storiti tako, da ob tem ustrezno poskrbimo za lastno varnost in ne ogrožamo ostalih, pravijo policisti. "Nuditi pomoč je sicer bolj kot ne etično in moralno vprašanje," pravi predstavnica Policije Vesna Drole. Tistim, ki jim ni že samim jasno, da je potrebno pomagati, kadar gre za življenje, pa to sporoča tudi zakon. "Prvi odstavek 110. člena Zakona o pravilih cestnega prometa vsakogar obligira, da mora pomagati pri prometni nesreči, če je treba rešiti človeška življenja, preprečiti ogrožanje drugih udeležencev cestnega prometa ali preprečiti ali omiliti ekološko nesrečo," pravi.
Policija udeležence ob tem opozarja, da je potrebno v takšnih primerih na ustrezen način poskrbeti za lastno varnost, opozarjati ostale udeležence v prometu na prometno nesrečo, oziroma ustrezno zavarovati kraj prometne nesreče, da ne pride do nove nesreče ob naletu v poškodovana vozila in udeležence na cesti. Nato je potrebno ustrezno nuditi prvo pomoč. "Takšno ravnanje je predpisano ne glede na kateri cesti se je prometna nesreča zgodila, bodisi na regionalnih, glavnih cestah, avtocestah in ostalih," pravijo in dodajajo, da se sicer ravnanje na avtocesti nekoliko razlikuje predvsem zaradi večjih hitrosti in specifike infrastrukture. "Na takšnih cestah naj bo prvo pravilo lastna varnost ob ustreznem varovanju."
Kaj veleva zakon in kakšne so globe?
Po prometni nesreči mora udeleženec varno ustaviti vozilo, nadeti odsevni jopič, nato zavarovati in označiti kraj nesreče, preveriti stanje poškodovanih, obvestiti policijo, center za obveščanje ali koga drugega, ki lahko obvesti policijo in reševalce, nato pomagati poškodovanim. Ostati mora na kraju prometne nesreče, dokler ni končan ogled, razen če tisti, ki vodi ogled, ne odloči drugače. Če je treba rešiti človeško življenje, lahko udeleženec prometne nesreče začasno zapusti kraj prometne nesreče, vendar se mora takoj, ko je to mogoče, vrniti. Globa za tiste, ki tega ne upoštevajo, ne reagirajo pravilno, ko gre za življenja, znaša 160 evrov.
Slovenski reševalci so sicer že večkrat opozorili, da veliko ljudi ne pomaga, ker se bojijo, da nimajo dovolj znanja. Takšni ponavadi pokličejo na 112 in mislijo, da je njihova naloga končana. Vsem voznikom svetujejo, da obnovijo svoje znanje nudenja prve pomoči, v kritičnih situacijah pa naj pokažejo, da jim ni vseeno za sočloveka.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.