Zavetišče Mačja hiša je minulo soboto v oskrbo prejelo majhno, komaj šest ali sedem tednov staro muco s hudimi nevrološkimi znaki in napadi. "Mucka je bila ob prihodu v zavetišče v nezavestnem stanju, težka le 300 gramov, bila jo je le kost in koža, na glavici pa je imela velik absces," so nam povedali. Kot so zapisali na spletu, je bila mucka, ki so jo v zavetišču poimenovali Dori, tudi podhlajena.
'Mali čudež', na katerega si niso drznili upati
Kot so nam povedali, jim je nekdanja lastnica mačke veliko stvari zamolčala, povedala polresnice ter da so pravi razlog muckinega stanja izvedeli šele z izvidov veterine, kjer jo je zdravila nekaj dni pred tem. "Svojo hudo napako, zaradi katere je Dori skoraj izgubila življenje, finančne in druge posledice te napake pa je gospa preložila na že tako preobremenjeno zavetišče."
Ženska se jim je ob prihodu predstavila kot najditeljica mačke. "Povedala nam je, da je muco našla pred nekaj dnevi, da je pri njej padla na glavo ter da ima zato hude nevrološke težave," so opisali v Mačji hiši. Na družbenem omrežju so zapisali, da so se njeni najditelji najprej odločili, da jo bodo imeli za svojo, a da jim je vmes padla s stola.
Ker se je lastnikom uboge živali zdelo, da jo boli, so ji nekaj dni pred sprejemom dali humano zdravilo Daleron, ki ima učinkovino paracetamol, s tem pa so povzročili hudo zastrupitev mačke. "Mucko Dori smo z intenzivno terapijo nemudoma pričeli zdraviti; še vedno smo ob njej 24 ur na dan, saj se lahko vse hitro spremeni, tudi na slabše," so nam povedali. Njeno zdravljenje zahteva veliko naporov in tudi stroškov, a kot so poudarili v zavetišču, so najhujši čustveni napori, "saj je resnično težko gledati ubogo malo, nič krivo bitje, ki zaradi človeške malomarnosti tako hudo trpi".
A mala kosmatinka je, čeprav so tudi njeni oskrbniki le v strahu kazali kapljice optimizma, pokazala izjemno voljo do življenja. Teden dni kasneje in po neumornem trudu veterinarjev ter zaposlenih v zavetišču se lahko namreč Dori že sama postavi na noge in pristopi do posodice s hrano. "Dori je resnično en mali čudež, saj si nismo drznili niti malo upati, da ji bo uspelo. Danes se že postavlja na tačke, nevrološki znaki so že skoraj preteklost," so dejali v torek.
'Že najmanjši odmerek paracetamola je za mačko toksičen'
V zavetišču večkrat sprejmejo zastrupljeno žival, a te so običajno zapuščene in lahko tako le ugibajo, kdo in s čim jo je zastrupil. Zastrupitev pri živalih namreč ni malo, večinoma pa so smrtne. "Smo pa pred časom imeli na eni od naših veterin tudi mačko, ki ji je lastnica dala lekadol, v katerem je ravno tako paracetamol. Mački je dala le eno tableto, kljub veterinarski pomoči pa je muca zaradi zastrupitve umrla," so povedali.
In kaj ob tokratnem primeru poudarjajo v Mačji hiši? Živalim ne dajajte zdravil na lastno pest nikoli in nikdar, so jasni. "Niso vsa humana zdravila toksična za pse in mačke, a paracetamol je zdravilo, ki je za pse, posebno pa še za mačke, izredno toksičen. Večina takšnih primerov se za mačke konča smrtno."
Paracetamol se na primer nahaja v vrsti zdravil, kot so Lekadol, Daleron, Panadol, Calpol itd. Vsa ta zdravila so registrirana le za uporabo pri ljudeh in so v prosti prodaji v lekarni (brez recepta). A že najmanjši odmerek paracetamola, ki je namenjen dojenčku, je za mačko toksičen.
"Mačke se najpogosteje zastrupijo s paracetamolom, ker jim želijo lastniki dobronamerno olajšati bolečino ali omiliti znake infekcije zgornjih dihal pri t. i. felinem respiratornem kompleksu zgornjih dihal (FRC). Pa čeprav med boleznijo pri mački in prehladom pri človeku, razen nekaterih kliničnih znakov, ni nobene povezave," so povedali. Če lastniki posumijo, da je njihova mačka zaužila paracetamol, pa naj jo takoj odpeljejo k veterinarju.
'Namerna ali nenamerna zastrupitev, zaključek pa enak: boleč, trpeč, pogosto usoden'
Dodajajo, da so nekatera humana zdravila za živali strupena, druga ne. A v nobenem primeru se kakršno koli zdravilo ne sme uporabljati na lastno pest brez natančnega navodila veterinarja. "Lahko se na primer zgodi, da je zdravilo nestrupeno, a žival pokončamo s preveliko dozo."
Težavo pa dandanes predstavlja tudi internet: "V časih interneta žal veliko ljudi zdravstvene težave svojih živali rešuje z brskanjem po spletu, z nasveti laikov na družbenih omrežjih ... Naj bo edina pot pri oboleli živali dobra veterinarska oskrba pri veterinarju, ki mu zaupamo." Ljudje pa naj na lastno pest uporabljajo le kakšne vitaminske pripravke za živali in običajne prehranske dodatke za živali.
Pred uporabo zdravil pa je za to nujno potreben posvet z veterinarji. "Namerna ali nenamerna zastrupitev je za žival, ki se zastrupi, popolnoma enaka: boleča, trpeča, večinoma usodna," dodajajo.
Podobno pa naj bodo lastniki domačih živali previdni tudi pri uporabi izdelkov za nego živali, kot so na primer šamponi. "Za nego naj se uporabljajo izdelki, ki so primerni za uporabo na živalih in ki so primerni za uporabo na točno določeni živalski vrsti." Ni namreč vsak izdelek, ki je primeren za pse, primeren tudi za mačke, kunce, hrčke itd.
Lastnikom živali pa ob tem v Mačji hiši predlagajo še, da se v primeru zdravstvenih težav njihovih živali obračajo po nasvete in zdravljenja na usposobljene ljudi. To so zdravniki za živali, veterinarji.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.