Zbiranje materialne in denarne pomoči se nadaljuje, poleg Rdečega križa, Unicefa in Slovenske Karitas se akciji pridružuje Veleposlaništvo Ukrajine v Sloveniji in več slovenskih podjetij. Kapacitete zbirnih mest se hitro polnijo, dnevno pa se odpirajo nova, zato organizatorji opozarjajo, da pred prihodom preverite njihove zmogljivosti.
Zbiranje pomoči v številnih slovenskih krajih
V Ljubljani in okolici lahko svoje prispevke oddate podjetjem Perutnina Ptuj na Letališki cesti 32a (vsak delavnik med 8. in 20. uro), Duol v Kamniku pod Krimom 142 (vsak delavnik med 7. in 17. uro).
V Mariboru podjetju Marifram na Marinarikovi ulici 8 (vsak delavnik med 6. in 18. uro).
Na Ptuju na Potrčevi 10 – Perutnina Ptuj (vsak delavnik med 8. in 15. uro).
V Kranju je od srede med 12. in 17. uro na parkirišču Vojašnice Petra Petriča v Kranju (vhod pri Gasilsko reševalni službi Kranj) možno oddati najbolj nujne stvari, ki jih v teh kriznih časih primanjkuje v Ukrajini ali beguncem. Na seznamu potrebščin, ki jih primanjkuje v državi, so medicinski pripomočki (kompleti prve pomoči, gaze, povoji ...), zdravila (ta lahko ljudje oddajo ne le pred vojašnico, ampak tudi v Fajdigovi ambulanti na Gosposvetski 9 v Kranju), higienski pripomočki, nepokvarljiva hrana, sveče, svetilke, generatorji …
Ukrajinsko veleposlaništvo v Sloveniji zagotavlja, da pri pripravi paketov poskrbijo za vso potrebno dokumentacijo in s povratnimi informacijami sledijo razdelitvi donacij v Ukrajini.
Materialno pomoč od včeraj zbirajo tudi v skladiščih škofijskih Karitas, in sicer v Mariboru, Ljubljani, Celju, Novem mestu, Kopru in Murski Soboti. Potrebujejo predvsem zdravila in medicinske pripomočke, veseli bodo tudi prostovoljcev.
Kaj najbolj nujno potrebujejo?
Med najbolj nujnimi potrebščinami, ki jih primanjkuje v državi, so zdravila in medicinski pripomočki (gaze, kompleti prve pomoči, Esmarchova preveza (tourniquet), plenice, protibolečinske tablete, razkužila za rane), hrana (konzervirana hrana, juhe iz vrečke, otroška hrana in hrana za dojenčke, čaj, instant kava, oreščki) in topla obutev za otroke.
V tem trenutku bi jim prav prišel dodaten par rok za popisovanje, razvrščanje in zlaganje prispevkov v tovornjake. Še vedno so dobrodošla topla oblačila. Zbiralci humanitarne pomoči prosijo, da ljudje ne prinašajo strganih in neopranih oblačil ter zelo stare in slabo ohranjene obutve, ki ni več primerna za uporabo.
Denarno pomoč odslej zbira tudi veleposlaništvo Ukrajine v Sloveniji
Ukrajinska ambasada v Sloveniji bo sredstva namenila nakupu zdravil, medicinskih pripomočkov, zaščitne vojaške opreme in streliva. Prispevke zbirajo na TRR Veleposlaništva Ukrajine SI56 028430264124681, Mivka 27, 1000 Ljubljana, Swift: LJBASI2X.
Slovenska karitas, ki sodeluje s Caritas Ukrajina, bo s sredstvi pomagala prizadetim v spopadih, s hrano, pitno vodo, varno nastanitvijo in higienskimi pripomočki ter zagotovila varen prevoz ranljivih oseb do varnih območij. Svoj prispevek lahko nakažete na TRR Slovenske karitas SI56 0214 0001 5556 761 s sklicem SI00 870 in namenom Pomoč Ukrajini. Prispevek v višini pet evrov je mogoče posredovati tudi s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.
Rdeči križ Slovenije sodeluje z Rdečim križem Ukrajine, ki deluje na terenu in nudi podporo in zaščito civilnemu prebivalstvu, predvsem na področju oskrbe s pitno vodo, ki je trenutno močno omejena. Prispevke zbirajo na TRR SI56 0310 0111 1122 296, s sklicem SI00 96889 in kodo namena CHAR. Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevajo tudi s poslanim SMS-sporočilom na 1919 z besedo BEGUNCEM, s čimer prispevajo en evro, ali BEGUNCEM5, s čimer prispevajo pet evrov.
Unicef na terenu zagotavlja nujno pomoč, čisto pitno vodo, pripomočke za zdravstvo in izobraževanje ter psihosocialno pomoč za otroke in družine. Unicef Slovenije bo temu prispeval denarna sredstva zbrana na računu Slovenske fundacije za Unicef SI56 0201 3025 9875 526 z referenco SI 00 41103. Donirati je mogoče tudi s poslanim SMS-sporočilom s ključno besedo UNICEF10 ali UNICEF5 na 1919.
Obrnete se lahko tudi na mednarodne organizacije
Organizacija Razom (https://razomforukraine.org/donate) z donacijami nakupuje in dostavlja medicinsko opremo, deli informacije in koordinira prostovoljce na terenu, fundacija Come back alive (https://savelife.in.ua/en/donate) zbira direktno pomoč ukrajinski vojski, ki trenutno potrebuje predvsem finančna sredstva in zaščitno opremo.
Neprofitna organizacija Libereco (https://www.lphr.org/en/ukraine-hilfe) družinam v Ukrajini pomaga pri evakuaciji, organizira medicinsko pomoč in ščiti civilno prebivalstvo, Voices for Children (https://voices.org.ua/en) pa nudi psihološko podporo ukrajinskim otrokom, ki se soočajo s travmo vojne.
Humanitarni akciji se vsakodnevno priključuje vse več slovenskih podjetij. Na stisko Ukrajine se je v zadnjih dneh s priključitvijo vseslovenski humanitarni akciji priključilo več slovenskih podjetij, povezanih z Ukrajino in drugih, seznam pa se podaljšuje iz dneva v dan. Trenutno se po svojih močeh v zbiranje sredstev vključujejo Perutnina Ptuj, Sicom hoteli, Grio trgovina, Vetpromet, Radenska, Hofer, Jungheinrich, Nanoten in drugi.
Aktualne informacije o zbiranju humanitarne pomoči za Ukrajino so na voljo na Facebookovi strani Slovenska pomoč v Ukrajini.
Podatke spremlja tudi Sledilnik
Posebno spletno stran za spremljanje razmer je vzpostavil tudi Sledilnik, ki je in še vedno zbira tudi podatke o okužbah s koronavirusom. Kot so sporočili na Twitterju, lahko na tej strani najdemo osnovne informacije za pomoč beguncem ukrajinske krize.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.