V Železnikih, ki jih je lanskoletna vodna ujma najbolj prizadela, se odvija prava vojna med prebivalci in lokalnimi oblastmi. Občina je razporejala denar za pomoč in obnovo kraja, ki smo ga preko humanitarnih akcij zbrali skoraj vsi Slovenci. Skupno se je na računih za Železnike zbralo 2,5 milijona evrov: razdelili so 1,2, na računu pa je ostalo 1,3 milijona evrov, je za 24ur.com povedal železniški župan Mihael Prevc.
'Vsi smo znali plavati'
Sedem mesecev po vodni ujmi, ki je v Selški dolini vzela tri življenja in uničila več sto domov, so v Železnikih še vedno vidne njene sledi. Kraj si še zdaleč ni opomogel, prebivalce pa že skrbi, kaj bo ob naslednjem močnem deževju. Občan Železnikov, Primož Pegan, je današnje stanje v Železnikih opisal kot katastrofo. Za 24ur.com je najprej povedal, da so zelo hvaležni za vso pomoč, ki so je bili deležni po ujmi. ''Ko pa so kamere ugasnile, je vse obstalo, od oktobra se ni še nič zgodilo. Kanalizacija še vedno teče kar v Soro,'' je dejal.
Pegan je opozoril predvsem na Dolenčev jez, ki so ga podrli pred neurjem. ''V Železnikih smo od nekdaj verjeli, da nas zgornji jez (Dolenčev, op.a.) ščiti pred zasutjem Sore, torej peska in mulja, ki ga s seboj prinese voda. Pred neurjem so ga podrli, kljub temu, da smo se več kot pol leta borili proti uničenju jeza,'' je pojasnil. Pegan je prepričan, da ''voda ne bi drla skozi Železnike, če jezu ne bi podrli''. ''Mi smo kot šolarji vsi znali plavati, ker smo se zavedali moči Sore. Zdaj pa o kraju odločajo ljudje, ki sedijo v pisarnah v Ljubljani,'' je ponazoril.
Železniški župan je pojasnil, da je urejanje vodotokov v pristojnosti ministrstva za okolje in prostor. Povedal je tudi, da sanacije po tako katastrofalni ujmi, ki je Železnike prizadela septembra lani, ni moč izpeljati v pol leta. ''Do sedaj smo opravili zgolj nujna in interventna dela, imamo pa še sanacijski program, ki med drugim zajema tudi obnovo fasad. Država je program podkrepila z izdatnimi finančnimi sredstvi, samo za komunalo je namenjenih slabih 10 milijonov evrov, koncesionarji za urejanje vodotokov pa bodo prejeli 2,2 milijona evrov, med prvotnimi nalogami pa je obnova zdravstvenega doma. V Železnikih v zadnjih treh letih ni bilo tolikšnih sredstev,'' je dejal.
Na okoljskem ministrstvu so županovi trditvi, da so pristojni za urejanje vodotokov, pritrdili. V ta namen so 4. aprila predstavili načrt za odpravo posledic neurja. Za izvedbo vzdrževalnih del na vodotokih so za prizadete občine skupno namenili 50,7 milijona evrov. Predstavnica za stike z javnostjo na ministrstvu, Darija Dolenc, je za 24ur.com sicer pojasnila, ''da se sanacije ne da izvesti v enem dnevu''. ''Jasno pa je, da je marsikdo nezadovoljen, vendar pa skušamo sanacijo opraviti kakovostno,'' je dejala.
Župan: Odločbo pooblaščenke bomo spoštovali
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je medtem ugodila pritožbi odvetnice Marije Konjar iz Železnikov, ki je zahtevala vpogled v dokumentacijo o razdeljevanju humanitarnih sredstev po uničujočem neurju v Železnikih. Pooblaščenka je odločila, da mora občina prosilki v 30 dneh omogočiti vpogled v dokumentacijo, ki razkriva prejemnike in donatorje. Tako mora objaviti podatke o prejetih donacijah po poplavah, pri čemer je treba prikriti imena in priimke fizičnih oseb, ki so darovale sredstva, pri prejemnikih humanitarne pomoči pa naslove stalnega prebivališča fizičnih oseb. Odločba v celoti ...
Odvetnica Konjarjeva je prošnjo za razkritje podatkov o donatorjih in prejemnikih vložila, ''ker je dosedanje razdeljevanje humanitarne pomoči potekalo netransparentno, z vpogledom v občinsko dokumentacijo pa bi lahko preverila, če so se nepravilnosti res dogajale''. Prosilka še trdi, da jo je veliko občanov opozorilo, ''da so jim bila nakazana izredno nizka sredstva, čeprav so imeli poplavljena stanovanja, obenem pa je bila škoda ocenjena na hitro in vsem izjemno nizko''.
Torej, podatki na seznamu so javni, kar pomeni, da vanje nima vpogleda zgolj prosilka, temveč javnost. ''To pomeni, da jih lahko na svoji strani objavi tudi občina, prav tako ima do njih pravico tudi vsak državljan,'' so za 24ur.com pojasnili na Uradu informacijskega pooblaščenca. Železniški župan Prevc je zatrdil, da bo odločbo pooblaščenke spoštoval, seznam pa bo pripravljen v zakonsko določenem roku, to je 30 dni od izdaje odločbe. ''Tudi sam sem se zavzemal za razkritje seznama, ker vsi podatki o donacijah in prejemkih obstajajo do centa. Vendar do odločbe informacijske pooblaščenke nisem vedel, ali so podatki javni,'' je povedal.
''Sredstva so bila razdeljena transparentno, in večina, kar 80 odstotkov, občanov meni, da je bila razdelitev poštena,'' vztraja Prevc. Obenem je opozoril, da bi lahko prihajalo do sporov, ''ker bo na primer sosed videl, da je drugi sosed dobil več''. ''Po eni strani se mi zdi prav, ker po Železnikih krožijo dezinformacije, vendar pa bi lahko prihajalo do sporov, saj je nekdo dobil več, drugi pa manj,'' je dejal. Župan je še pojasnil, da je škodo ocenila Uprava za zaščito in reševanje, po njegovem mnenju je bila ocena pravična.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.