Slovenija

Ideja za spomenik slovenske osamosvojitve: drog z zastavo in luči na trgu

Ljubljana, 14. 05. 2026 16.27 pred 25 dnevi 1 min branja 108

Idejna rešitev za spomenik slovenske osamosvojitve

Vlada se je na seji seznanila z idejno rešitvijo za spomenik slovenske osamosvojitve na Trgu republike v Ljubljani, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje. Komisija ministrstva za obrambo je marca izbrala rešitev, ki predvideva drog s slovensko zastavo ter luči na trgu, ki simbolizirajo gibanje ljudi.

Ministrstvo je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije lani razpisalo in izvedlo mednarodno odprt, anonimen, javni in interdisciplinarni natečaj natečaj za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve na Trgu republike v Ljubljani.

Prejeli so 36 idej, izbrali pa so rešitev avtorjev kiparja in profesorja Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Alena Ožbolta, arhitekta Denisa Hitreca, Tadeja Urha, Tjaše Tahirović, Erike Sirotić in drugih.

"Izhodiščna vrednost projekta je 2.097.593 evrov z DDV. Leta 2026 so v proračunu ministrstva zagotovljena finančna sredstva v višini 1.747.593 evrov," so sporočili z obrambnega ministrstva. 

Ideja za spomenik slovenske osamosvojitve poudarja vlogo javnosti kot nosilke simbolnega pomena prostora. Lokacijo spomenika, torej Trg republike v Ljubljani, pa so izbrali zaradi spomina na kraj proslave in prvega dviga slovenske zastave junija 1991, ko je bila razglašena Republika Slovenija.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI108

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

koda60
15. 05. 2026 16.00
Hm, zraven pa spomenik komunistične revolucije.
Important notice
14. 05. 2026 21.48
In za tole skrpucalo je bilo treba cel kup ljudi? ... Alen Ožbolta, arhitekt Denis Hitrec, Tadej Urh, Tjaša Tahirović, Erika Sirotić in drugih.... Zakaj že???
2mt8
14. 05. 2026 21.41
Na vrhu pa rdeča zvezda in jugoslovanska zastava. Levica in še cel kup drugih na levi bi bili takoj ZA
ap100
14. 05. 2026 20.49
kakšna krasna ideja, so so se spomnili ko so se v razvitih mestih sprehajali po zebri čez cesto - lučke niso spomenik
slovenec123456
14. 05. 2026 20.40
Gledam slike in ne opazim razlike? Razen te cudno postavljene kresnicke na tleh... A je to zajebancija? Okej zastava... to ze... ampak zgleda, da sploh ni postavljena na sredini... Pac kake imajo zaposlene tam, ki si ne vejo domisliti nekaj, ki bi imelo vsaj neki "wow faktor"?
Kardinal v Kristusu
14. 05. 2026 20.35
Praktično. Če kdaj spremenimo vladarja, lahko zgolj zamenjamo zastavo. Ah, kar zastava EU naj bo pa roka!
Kardinal v Kristusu
14. 05. 2026 20.32
Drog z veliko zastavo: To zastavo bo potrebno menjati mesečno zaradi bledenja in obrabe. Spet bo nekdo dobil mastno koncesijo za šivanje zastav. Saj nismo Turkmenistan!
SpamEx
14. 05. 2026 20.16
malo kičasto. ni treba pretiravat
gmajna
14. 05. 2026 20.04
Praznujem naj kaj? Kaj naj delavci praznujemo ? Zaprte tovarne, minimalne plače , čaščenje in malikovanje izdaje naroda, mladina brez stanovanj, stalnih služb itd. Kaj naj SLOVENCI PRAZNUJEMO. Dva miljona bo stalo koliko je to plač pokojnin. NAROD NAHRANITE POTEM PA POSTAVLJAJTE.
Kardinal v Kristusu
14. 05. 2026 19.43
Janša, postavi že ta spomenik!
ap100
14. 05. 2026 19.59
tega je golob naročil naj ga postavi sam
Petur
14. 05. 2026 19.41
Pučnika Bajuku Rodetu Peterletu rup Niku....
proofreader
14. 05. 2026 19.35
Poglejte kaj se dogaja z verzi na Čopovi ulici.
proofreader
14. 05. 2026 19.34
Jenull bo lahko sedaj tudi zvečer kolesaril na režiranih protestih.
Sirhakel7
14. 05. 2026 19.34
Komunisti se hočejo kao odkupit narodu za sramoto vseh sramot, ko so ukinili muzej slovenske osamosvojitve. In ja treba je povedati naglas, da sta bila glavna akterja te podlosti točno Luka Mesec in Asta Vrečko !! Muzej zgodovinskega dejanja slovenskega naroda so zaprli v Dražgošah pa medtem veselo mahajo leta in leta z okupatorskimi zastavami !! Samo toliko o domoljubju in naj se nikoli ne pozabi kdo omalovažuje osamosvojitev !
Omizje
14. 05. 2026 21.18
okuptor je bil daj me poduči ?
proofreader
14. 05. 2026 19.30
Svetlobno onesnaževanje.
Vera in Bog
14. 05. 2026 19.12
Super karkoli bo. Sovjetksi trg se bo vsaj malo moderniziral.
Kod.
14. 05. 2026 19.02
Za spomenik se je zavzel Kučan.... Ideja o postavitvi spomenika osamosvojitve je sicer znova zaživela po tistem, ko se je zanjo v začetku maja lani na slovesnosti ob 78. obletnici osvoboditve Vrhnike zavzel nekdanji predsednik republike Milan Kučan..........No,pol pa ni čudno da se bo teptalo po spomeniku
Uporabnik1812060
14. 05. 2026 19.02
Pa kje se najdejo taki arhitekti? In še, ali je komu jasno, koliko bi to sploh stalo, ko bi morali v kamen vstavljti lučke? Kako pa kaj svetlobno onesnaževanje? Čisto mimo, upam, da zavrnejo. Že tista bedasta in pregrešno draga cev pred Namo je katastrofa.
L7
14. 05. 2026 18.57
Dejmo reševat težave državljanov in ne spet popzplistične točke nabijat!!!!! Ste v SLIŽBI DRŽAVLJANOV!!!! KAJ VAM NI JASNO?? P.s. So že začeli z neumnimi!!!🤬
Kameleon Kiddo
14. 05. 2026 20.02
biggie33
14. 05. 2026 18.57
Slabo, grdo..
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1744