Slovenija

Illy v Sloveniji

Ljubljana, 02. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Slovenijo je prispel predsednik deželnega odbora avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine Riccardo Illy. V pogovoru z najvišjimi predstavniki naše države so se dotaknili tudi aktualnih razmer glede hrvaške namere o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranu.

Ricardo Illy in Janez Drnovšek
Ricardo Illy in Janez Drnovšek FOTO: Dare Čekeliš

Kot sta na novinarski konferenci povedala sogovornika, sta pozornost namenila tudi vprašanju izgradnje petega prometnega koridorja, sodelovanju med pristaniščema Koper in Trst, položaju manjšin in problematiki čezmejnega zaposlovanja, kot tudi drugim vprašanjem, ki zadevajo čezmejno sodelovanje med Slovenijo in FJK.

Minister Rupel je poudaril, da je sodelovanje med Slovenijo in FJK raznoliko in intenzivno, še posebej na obmejnih območjih. Slovenija pripisuje temu sodelovanju poseben pomen, saj prispeva h krepitvi prijateljskih in dobrososedskih odnosov med Slovenijo in Italijo, pri čemer sodelujeta tudi obe manjšini. Sogovornika sta izpostavila, da je poseben zagon sodelovanje dobilo z rednim delovanjem Mešane komisije med Slovenijo in FJK. Komisija obravnava skupna razvojna vprašanja, aktivna so delovna omizja za področna vprašanja.

O petem koridorju in posodobitvi železniških povezav

Glede izgradnje petega prometnega koridorja, ki bi povezoval Italijo, Slovenijo in Madžarsko, sta sogovornika poudarila voljo obeh strani, da čimprej sklenejo gradnjo. Najprej je bilo kot rok za dograditev avtocestnega koridorja za Slovenijo določeno leto 2008, kasneje pa so določili letnico 2010, ki se sogovornikoma zdi zelo oddaljena. Illy je omenil, da je zaskrbljen predvsem zaradi izgradnje avtocestnega odseka Maribor-Pince. Predlagal je, da bi pri gradnji cest lahko sodelovala podjetja iz FJK, s čimer bi omogočili izgradnjo avtocestnega koridorja do leta 2006 ali 2007. Ob tem je Illy izrazil željo, da bi v ta namen prišlo do ustanovitve mešanega podjetja Autovie Venete - DARS. Kot je dejal na novinarski konferenci, se je o tem pogovarjal tudi z ministrom za promet Jakobom Presečnikom.

Illy se je s slovenskimi sogovorniki pogovarjal tudi o železniških povezavah, in sicer o posodobitvi železnice med Koprom in Divačo ter o izgradnji železniške povezave med Luko Koper in tržaškim pristaniščem. Kot sta povedala Rupel in Illy, sta se strinjala glede strategije. Kot je sicer dejal minister Rupel, je slovenska stran zainteresirana predvsem za povezavo med Koprom in Divačo, medtem ko se Italija po besedah Illyja bolj zavzema za železniško povezavo pristanišč, ki bi bila cenejša in bi omogočila, da se poveča promet tako proti Ljubljani kot tudi proti Avstriji in Nemčiji.

Pogoji za izvajanje zakona o zaščiti manjšine izpolnjeni

Glede vprašanja slovenske manjšine v Italiji je Rupel dejal, da vidi vrsto pozitivnih znakov in da je slovenska stran glede večine vprašanj dobila pozitivne odgovore. Illy pa je omenil, da so zdaj izpolnjeni vsi pogoji, da pride do izvajanja zakona o zaščiti manjšine. Illy je še potrdil, da ima vlada FJK namen priznati krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji, Slovensko kulturno-gospodarsko zvezo (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO), čaka le še razplet na deželnem upravnem sodišču. Ob tem je izrazil mnenje, da gre za reprezentativni organizaciji slovenske manjšine v Italiji.

Minister Rupel je z italijanskim sogovornikom razpravljal tudi o vprašanju čezmejnega zaposlovanja. Slovenija predlog za sklenitev posebnega sporazuma o čezmejnem sodelovanju na območju Videmskega sporazuma sprejema kot dobro osnovo za pripravo meddržavnega sporazuma o zaposlovanju, s katerim bi omogočili prost pretok delavcev za območje obeh držav, hkrati pa bi rešili tudi specifično problematiko obmejnih delavcev.

Illyja sprejela tudi Drnovšek in Rop

Poleg gostitelja Rupla in ministra Presečnika so Illyja sprejeli tudi predsednik republike Janez Drnovšek in premier Anton Rop.

Drnovšek in Illy sta na pogovorih ugotovila, da je sodelovanje med Slovenijo in FJK zelo dobro ter da bo vstop Slovenije v Evropsko unijo še razširil priložnosti za sodelovanje, so sporočili iz urada predsednika republike. Illy je dejal, da se je v zadnjih desetih letih v vseh svojih funkcijah zavzemal za sprejem Slovenije v EU, saj bodo s tem ustvarjeni pogoji za enkratni ekonomski, kulturni in socialni razvoj tega področja. Drnovšek se je zahvalil za pdoporo pri vstopanju v EU in dejal, da bo 1. maj 2004 pomemben tudi za razvoj slovensko-italijanskih odnosov.

V zvezi s problematiko manjšin sta Drnovšek in Illy ugotovila, da predstavljajo pomemben povezovalni element med državama. Illy je ob tem opozoril, da statistični podatki kažejo na upad števila pripadnikov italijanske manjšine v Sloveniji. Slovenski predsednik je, kot so sporočili iz njegovega urada, izrazil mnenje, da je institucionalna zaščita manjšine dobra in da na takšne trende, ki so prisotni tudi pri drugih manjšinah, vplivajo drugi dejavniki, ki bi jih bilo treba preučiti. Izrazil je tudi zahvalo za Illyjev prispevek v procesu sprejemanja zaščitnega zakona za Slovence v Italiji ter dejal, da bo njegova podpora pomembna tudi pri zagotavljanju uresničevanja zakona v praksi. Drnovšek in Illy sta se dotaknila tudi področja transporta.

Ricardo Illy
Ricardo Illy FOTO: Dare Čekeliš

Pred današnjim obiskom Illya je minister Rupel v ponedeljek sprejel predstavnika krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO). Predstavnika manjšine sta ministru orisala položaj Slovencev v Italiji in se zavzela za nadaljnje dejavno sodelovanje s Slovenijo. Posebej sta izpostavila vprašanje neurejenega financiranja manjšine s strani italijanske države in dežele, priznanja uradnega zastopstva manjšine z dvema krovnima organizacijama in vprašanje slovenskega oziroma dvojezičnega šolstva v Videmski pokrajini. SKGZ je zastopal njen predsednik Rudi Pavšič, SSO pa je zaradi neodložljivih obveznosti predsednika Sergija Pahorja po njegovem pooblastilu zastopal predsednik pokrajinskega odbora SSO za Videmsko pokrajino Giorgio Bankig.

Živahna mednarodna dejavnost Slovenije

Na povabilo predsednika državnega zbora Boruta Pahorja bo danes na večdnevni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik islandskega parlamenta Halldor Bloendal.

Zunanji minister Dimitriji Rupel je v Slovenijo povabil deželnega glavarja avstrijske zvezne dežele Salzburg Franza Schausbergerja. Pogovori slovenskih predstavnikov z gostom bodo namenjeni zlasti možnostim za okrepitev sodelovanja med Slovenijo in deželo Salzburg. V ta namen bodo deželnega glavarja na obisku v Sloveniji spremljali salzburški gospodarstveniki, ki bodo s slovenskimi gospodarstveniki izmenjali poglede na krepitev gospodarskega sodelovanja ter na nove možnosti salzburških investicij v Sloveniji.

Na povabilo slovenskega kmetijskega ministra Franca Buta pa bo na tridnevni uradni obisk v Slovenijo prispel minister za kmetijstvo, vinogradništvo in razvoj podeželja Velikega vojvodstva Luksemburg Fernand Boden. Kmetijska ministra bosta govorila o širitvi EU s poudarkom na kmetijstvu ter o položaju Slovenije ob vstopu v EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10