Slovenija je izboljšala pravila o integriteti poslancev, sodnikov in tožilcev, vendar jo čaka še veliko dela na področju izobraževanja o integriteti in konfliktu interesov, pa tudi na področju boljšega izvajanja zakonodaje s področja preprečevanja korupcije, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Skupina držav proti korupciji (Greco).
Greco ugotavlja, da v Sloveniji obstajajo jasna pravila o vprašanjih, kot je sprejemanje daril in nezdružljivost funkcij za poslance, sodnike in tožilce. Opozarja pa, da bi bilo treba za to, da bodo pravila učinkovala, sprejeti kodeks obnašanja za poslance, vključno z navodili o nasprotju interesov, darilih in drugih ugodnostih, zlorabi informacij in javnih sredstev, stikih s tretjimi osebami, vključno z lobisti, in ohranjanju ugleda, ter izdelati mehanizem nadzora in sankcij.

Greco poziva tudi k okrepitvi vloge vodilnih organov v pravosodju pri razvoju integritete in upravljanju s korupcijskimi tveganji.
Med priporočili je tudi, naj slovenske oblasti razmislijo o reviziji postopka za imenovanje sodnikov vrhovnega sodišča, zato da se zmanjša možnost za politično vplivanje.
Greco poziva, naj se za preprečitev nasprotja interesov uvedejo jasna pravila oziroma smernice za primere, ko sodniki ali tožilci odidejo v zasebni sektor.
Več sredstev za KPK
Priporoča še, da se za zagotovitev ustrezne opremljenosti za učinkovito opravljanje nalog, ki jih ima Komisija za preprečevanje korupcije v zvezi s poslanci, sodniki in tožilci, povečajo kadrovski in finančni viri komisije na področjih prijave premoženjskega stanja, lobiranja in nasprotja interesov.
Greco je sicer za Slovenijo pripravil 19 priporočil, njihovo izvajanje pa bo preučil v drugi polovici prihodnjega leta.
Ob tem KPK opozarja, da naša država še vedno ni implementirala priporočil tretjega kroga ocenjevanj Greco iz leta 2006 glede financiranja političnih strank in volilnih kampanj, zaradi česar je Greco že sprožil postopke zoper Slovenijo. "Komisija je na to dejstvo opozarjala vse zadnje tri vlade," so sporočili iz KPK.
Prav tako komisija izpostavlja, da je Greco zadnje poročilo s priporočili Sloveniji posredoval že oktobra lani. Vse do preteklega tedna pa se kljub večkratnim intervencijam in opozorilom KPK vlada z njim ni seznanila, zaradi česar poročila ni bilo možno objaviti.
Veber opozorila Greca jemlje resno
Predsednik DZ Janko Veber obljublja, da bodo opozorila in priporočila Greca vzeli "zelo resno". Dejal je, da so nekatera vprašanja v DZ zaznali tudi že sami.
Veber je med vprašanji, ki so se izkazala kot problematična in na katera so v DZ že začeli iskati odgovore, omenil področje porabe javnih sredstev, ki jih dobivajo poslanske skupine za svoje delovanje. Tako je po njegovem mnenju treba razčistiti, kaj se lahko financira iz teh sredstev, da ne bi prišlo do ugotovitev, da bi to ustrezalo definiciji korupcije.
"Seveda bomo morali še bolj organizirano pristopiti k reševanju vprašanj, ki so tudi v tem poročilu izpostavljena," je ob tem dejal prvi med poslanci. Tako je povedal še, da se je v zvezi z danes objavljenim poročilom Greca pred dvema dnevoma pogovarjal tudi s predstavniki komisije za preprečevanje korupcije. "Lahko pričakujete, da se bomo v prihodnjem obdobju resno lotili teh opozoril in skušali sprejeti ustrezne ukrepe, s katerimi bi to poročilo udejanjili," se je zavezal Veber.
"Nizka stopnja integritete in odgovornosti politike"
Oglasili so se tudi iz Transparency International Slovenia – Društva Integriteta, ki so vlado pozvali k takojšnjemu ukrepanju in ureditvi sodstva, tožilstva in poslancev. "Neetičnost, koruptivnost in zloraba oblasti nekaterih slovenskih politikov, funkcionarjev, visokih uradnikov in drugih javnih uslužbencev zmanjšuje zaupanje državljanov v vladavino prava in integriteto institucij," opozarjajo.
"To, da Slovenija še vedno ni uredila področja financiranja političnih strank in volilnih kampanj, samo dokazuje nizko stopnjo integritete in odgovornosti politike," še dodaja predsednica društva Simona Habič.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.