Gospodarstvo

Biti zaposlen kar pri več delodajalcih?

Ljubljana, 28. 09. 2009 18.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ko se zaradi delovne razgibanosti ali zaposlitvene nuje delavec želi zaposliti kar pri več delodajalcih, je edina preostala možnost zaposlitev za krajši delovni čas pri več delodajalcih. In kako je potem z dopustom, regresom in delovno dobo?

Kakšne pravice ostanejo zaposlenemu, če se zaposli pri več delodajalcih?
Kakšne pravice ostanejo zaposlenemu, če se zaposli pri več delodajalcih? FOTO: iStockphoto

V uredništvo Cekina smo prejeli zanimivo vprašanje glede obstoječih pravic v primeru zaposlitve pri več delodajalcih. Naša bralka se je namreč pred kratkim zaposlila za krajši delovni čas (4 ure) pri enem delodajalcu, preostalih 4 ure pa je zaposlena pri drugem delodajalcu.

Kot rečeno, lahko zaposleni sklene pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas tudi z več delodajalci in tako na ta način doseže polni delovni čas. Ker zakon ne predpisuje natančnih določil v primeru zaposlitve pri več delodajalcih, je najbolje, da se v tem primeru delavec sporazume z vsemi delodajalci o delovnem času, o načinu izrabe letnega dopusta in o drugih pogojih dela.

V Sloveniji je zaposlitvena praksa pri več delodajalcih še bolj ali manj v povojih, saj mnogi preprosto ne vedo, ali se dopust, regres, štetje delovne dobe in povračilo stroškov za prevoz obravnavajo enako kot pri zaposlenimi, ki delajo pri enem delodajalcu za polni delovni čas.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User452144
30. 09. 2009 08.39
To je misljeno za direktorje, ce lahko pali vec podjetij hkrati.
Cofar
29. 09. 2009 16.23
Tone Anžlovar Pa ne samo potni stroški, tudi malica in regres bi morala biti všteta v bruto plačo. Neto bi bil potem večji - in bi dosegli to, da bi imeli več plačil v pokoj. blagajno. Enostavno :)
xyxyz
29. 09. 2009 13.02
Kaksna malica, prevoz, regres?? Kaj je to??
User105276
29. 09. 2009 11.27
Potne stroške bi morali povsem ukiniti. S tem se samo postavlja v slabši položaj delavce, ki so od lokacije službe oddaljeni več od ostalih, ker tako predstavljajo delodajalcu višji strošek in je manj verjetnosti, da jih bo zaposlil. Namesto potnih stroškov bi bilo bolje izplačevati višje plače, potem pa naj se vsak posameznik odloči, ali se mu splača voziti v oddaljen kraj ali ne. Zdaj mu je ta svoboda okrnjena, ker se o tem odloča delodajalec, ko išče nove kadre.
negro
29. 09. 2009 03.02
To je pa čista neresnica za potne stroške, dopust in malico pri skarajšanem delovnem času obstajajo določila tako kot za polni delovni čas!
User252850
29. 09. 2009 00.01
Ja, kaj še te mislijo, že tak zdaj je že vse prehitro, preveč izkoriščevalsko, da bi še pre enem grebatorju delal, ki nima pojma o vodenju in to za mali dnar, ne hvala.
User460621
28. 09. 2009 23.54
ja seveda pa lahko delam kar 24 ur na dan juhe nobenga prostega časa več sevedaitak jaz pa sem božiček
User398956
28. 09. 2009 22.28
Mene pa zanima kje dobita takšne "bistroumne" ideje za komentarje? Tonček Balonček for president!
User266198
28. 09. 2009 22.15
Danes se praktično noben turbo direktor ne vpraša, kdo mu je postavil firmo, mu kupil prestižne avtomobile, vikende na morju, jadrnice in jahte, mesečno plačo v 5 mestni številki evrov...
Tonček Balonček
28. 09. 2009 19.11
Zanima me, kako so po "osvoboditvi" (šlo je v bistvu za ekonomnsko revolucijo, krajo premoženja, ki so ga od leta 45 ustvarjali delavci pod vodstvom "rdečih direktorjev!), nekateri osebki kar naenkat postali dečodajalci, Direktorji so s eprelevili iz poslovodečih v delodajalce, prej je bil moj šef, npr. direktor Kliničnega centra ali Mercatorja, potem je pa postal moj delodajalec. Kje ga ima pa on, namreč delodajalca. V gospodarstvu je bilo še absurdneje, ti tipi z mogoče 2x večjo plačo od moje, so postali celo lastniki podjetja, za katerega sems e odpovedoval povišicam, regresom itd.,, še več, iz presežne vrednosti, ki sem jo ustvarjal, so plačevali obresti na kredite, iz enostavne akumulacije pa glavnico! Kje je bila tu Banka Slovenije, zakonodaja in še ka? Vsi politiki, katere del zgodbe so vsi vodilni v državnem zboru, večina šefov strank (Žervaja sploh ne štejem, ker je brez zveze!), so vs eto mirno gledali in nas slepili z nekimi mejami, Cvikli, strašilki so nas z Jano, cerkvijo in Vatikanom, Kučanom in podobnimi tretjerazrednimi temami (odpisni, izbrisani, Argentinci, obiti...), pri tem pa lepo v miru ropali in kradli! Kje je ta denar. Prerekajo s eo neki bilanci za leto 2008,m za par deset mio EUR. Komu na čast, ne nas basat pri vseh ustvarjenih miliardag, razen cest se ni gdradilo nič izjemnega! Železnice so propadle, enako velja za ELES infrastrukturo, plin in vodovode, ukvarjamo s e z varčnimi žarnicami in goljufivim mi izravnavami na drugi decimalkah bifejskih računo. Ali dejasno postajamo narod bebcev, ukinili bomo še sindikate in se lotili protikorupcijke komisije ter gotavljalo, kdo je bil krivec pobojev v nekih jamah! Ali smo pogani ali ne, sploh ni pomembno!!