Osnovno šolo bo letos zaključilo 22.000 učenk in učencev. Rok za vpis v programe nižjega, srednjega poklicnega, strokovnega oziroma tehniškega izobraževanja in gimnazije se bo iztekel 10. marca. Študentje pa se morajo na razpis prijaviti do 8. marca, prijava pa je možna tudi po elektronski poti na spletnih naslovih www.vpis.uni-lj.si in http://vpis.uni-mb.si.
Prometna gneča v slovenskih univerzitetnih mestih je bila tudi letos velika. Bodoči študenti so sicer že pred koncem tedna prejeli brošure, v katerih so zbrane informacije o fakultetah v Ljubljani ter podatki o povezavah z glavnim mestom. V prestolnici jih je pričakalo tudi okoli 180 informatorjev, ki so jih usmerjali do želenih fakultet in šol. Informatorji so bili v pomoč tudi bodočim brucem v Mariboru in Kopru, kjer so jim delili priročne mape z informacijami o možnostih nastanitve in štipendiranju.
Obisk v okviru pričakovanj
Na večini ljubljanskih fakultet so predstavitve študijskih programov potekale brez posebnosti. Obisk je bil po posameznih fakultetah različen, nekje manjši, nekje večji kot lani, na splošno pa v okviru pričakovanj. Za študij na ljubljanski Pravni fakulteti se je denimo v petek zanimalo približno 700 bodočih študentov, na ljubljanski Ekonomski fakulteti pa približno 1900. Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani je obiskalo tisoč dijakov, na ljubljanski Medicinski fakulteti pa se je za študij zanimalo nekaj manj kot tisoč dijakov. Kot kaže pa se za zadostno število zdravnikov ni treba bati, saj je zanimanje za študij medicine tudi v Mariboru precejšnje. Informativna dneva na medicinski fakulteti je obiskalo kakšnih dvesto bodočih študentov, razpisanih prostih mest pa je 80. Dekan dr. Ivan Krajnc pa dodaja, da bi, če bo zanimanje res veliko, ob tem lahko vpisali še kakšnih deset več.
Na ljubljanski Naravoslovnotehniški fakulteti se obisk na informativnih dnevih iz leta v leto povečuje, na Fakulteti za računalništvo in informatiko pa je bil ta letos podoben kot lani. Na ljubljanski Filozofski fakulteti o obisku nimajo natančnih podatkov, saj so predstavitve programov potekale po posameznih oddelkih.
Po pisanju nekaterih časnikov je bila letos gneča tudi na nekaterih fakultetah ljubljanske univerze, kjer jim je vpis zadnja leta šepal. Na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani se je denimo zbralo približno deset odstotkov več kandidatov kot lani.