1. junija se bo začela kopalna sezona na morju, dva tedna pozneje pa se bo uradno začela tudi na jezerih in rekah. Sicer so temperature še nekoliko prenizke za kopanje, saj morje meri pičlih 18 stopinj Celzija, a vroče poletje se nevzdržno približuje. V kolikor se boste tedaj želeli tudi sami osvežiti, lahko to storite brez nekih zadržkov, saj so po besedah strokovnjakov, ki so opravili analize, prav vse slovenske kopalne vode dovolj čiste za kopanje, poleg tega pa bi morali do njih dostopati brezplačno, saj gre za javno dobro.
Kot so danes dejali strokovnjaki na Agenciji RS za okolje, v letu 2012 neskladnih kopalnih voda ni bilo, saj so vse izpolnjevale zahteve kakovosti. Iskali so vidne nečistoče, površinsko aktivne snovi, mineralna olja, fenole in pojav cvetenja, v mikrobiološkem laboratoriju pa so preverjali prisotnost bakterij fekalnega izvora. Ugotovili so, da je 36,2 odstotka kopalnih voda glede na predpisane zahteve dovolj čistih, kar 63,8 odstotka kopalnih voda pa je še čistejših. Med temi so na primer tudi Soča, Bohinjsko jezero, Blejsko jezero, Kolpa in čisto vsa morska kopališča, na lestvici evropskih držav pa se Slovenija po primernosti morja za kopanje uvršča na zavidljivo drugo mesto. Pred nami se je znašel le Ciper.
Kot pravijo, imamo trenutno v Sloveniji 18 naravnih kopališčih. Gre za naravne odseke na jezerih, rekah in morju, ki jih je lansko sezono obiskalo najmanj 300 kopalcev dnevno. Ta imajo svoje upravljavce in tudi reševalce iz vode, urejeni so dostopi, sanitarije, prva pomoč, na voljo pa je tudi dodatna ponudba. Kopamo se lahko tudi na 30 ostalih kopalnih območjih, a tam se kopamo na lastno odgovornost. Strokovnjaki svarijo, naj se na morju od obale ne oddaljimo več kot 150 metrov, na jezerih ne več kot 100 metrov, na rekah pa se lahko od obrežja oddaljimo do 30 metrov.
Ni pravnih podlag za zaračunavanje kopanja!
Agencija bo tudi prihajajočo sezono spremljala kakovost vode. Meritve in mikrobiološko analizo bodo opravljali vsakih 14 dni, na delu pa bodo tudi inšpektorji. Jana Miklavčič z inšpekcije za okolje in naravo je dejala, da so inšpektorji v preteklem letu opravili 8000 nadzorov voda in izrekli za 1,4 milijona evrov kazni. Od tega so opravili 1000 pregledov onesnaževalcev in čistilnih naprav. Največji problemi, ki jih opažajo na terenu, so nezgrajena kanalizacija, nezadostno delovanje čistilnih naprav in zaračunavanje dostopa do voda. "Nihče ne sme zaračunavati kopanja in dostopa do vode," pravi in pojasnjuje, da mora ne glede na lastništvo lastnik omogočiti dostop do morja, reke ali jezera, saj se to obravnava kot javno dobro. Slednjega sicer nekateri v preteklih letih niso upoštevali. Znano je, da je bil prej onemogočen brezplačen dostop na portoroško plažo, prav tako na plažo v Simonovem zalivu, Debelem Rtiču in na nekatere druge plaže ob hotelih. "Ni pravnih podlag za zaračunavanje kopanja in dostopa do vode. Lahko zaračunavajo izposojo ležalnikov, sanitarije, športne pripomočke in ostalo, a dostop ne sme biti zavrnjen. Če so ograje, morajo biti odklenjene!" je dejala Miklavčičeva in pojasnila, da pas priobalnega zemljišča obsega 25 metrov od morja, na jezerih in rekah pa od 5 do 15 metrov. Kazen za omejevanje oziroma onemogočanje brezplačnega dostopa do voda znaša od štiri do 125 tisoč evrov za pravno osebo, od 600 do 2000 evrov za odgovorno osebo pravne osebe in od 400 do 1000 evrov za posameznika. "V nekaterih primerih prekrški niso bili izrečeni, saj so kršitelji takoj po opominu prenehali z zaračunavanjem. A če se bo to znova pojavilo, bodo inšpektorji izrekali kazni," je še dodala.
Miklavčičeva je še poudarila, da se je od leta 2000 število predpisov na njihovem področju povečalo za štirikrat, število inšpektorjev pa ostaja isto.
Čeprav so naše kopalne vode primerne za kopanje, pa moramo biti med kopanjem še vedno previdni. Ivanka Gale z Inštituta za varovanje zdravja je dejala, da na varnost vplivajo tako mikrobiološki, kemijski in fizikalni dejavniki kot tudi onesnaženost obalnega peska in drugih površin, prisotnost alg in njihovih toksinov, temperatura vode in zraka, sončno sevanje, nevarni vodni organizmi in poškodbe. Ker so takšna tveganja praviloma znana in predvidljiva, jih lahko z doslednim preventivnim ravnanjem obvladujemo.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.