Slovenija

Inšpektorat ni ugotovil nepravilnosti pri delu študentov v UKC Maribor

Maribor, 06. 02. 2020 12.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.F. / STA
Komentarji
4

Zdravstveni inšpektorat pri delu študentov v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor ni ugotovil nepravilnosti, saj ti ne delajo samostojno in ne posegajo v pristojnosti medicinskih sester. Inšpektorat je ob tem napovedal nadzor tudi v drugih bolnišnicah.

V javnost je pretekli mesec prišla informacija, da v UKC Maribor zaradi pomanjkanja kadrov zdravstveno nego pacientov izvajajo tudi študentje zdravstvene nege. Zdravstveni inšpektorat je na podlagi informacij v medijih v tamkajšnji bolnišnici opravil izreden inšpekcijski pregled, v katerem so preverili spoštovanje posameznih določb zakona o zdravstveni dejavnosti in način organizacije študentskega dela.

"Ugotovljeno je bilo, da študenti ne delajo samostojno in da ne posegajo v kompetence medicinske sestre. Po opravljenem inšpekcijskem pregledu se je na podlagi ugotovitev pridobilo še mnenje Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije. Neskladij ni bilo ugotovljenih," so po poročanju Večera sporočili z inšpektorata.

Po nekaterih podatkih v UKC Maribor manjka vsaj 170 diplomiranih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov.
Po nekaterih podatkih v UKC Maribor manjka vsaj 170 diplomiranih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov. FOTO: Bobo

Podobne prakse se uveljavljajo tudi v drugih slovenskih bolnišnicah, zato bo inšpektorat, v okviru rednih inšpekcijskih pregledov, to vsebino letos preverjal še v ostalih bolnišnicah, so napovedali.

UKC Maribor namreč ni edini, ki si pomaga s študenti. V UKC Ljubljana je na primer novembra lani opravljalo delo 208 študentov, od tega največ na kirurški in interni kliniki.

Vabilo na družbenih omrežjih

Po družbenih omrežjih je pred tedni zakrožilo vabilo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor študentom zdravstvene nege. "V UKC Maribor smo v okviru posameznih oddelkov soočeni s kadrovsko stisko. Zato vas vljudno vabimo, da se nam pri zagotavljanju medicinske oskrbe pacientov /.../ pridružite v obliki študentskega dela," lahko preberemo.

UKC Maribor - Vabilo študentom zdravstvene nege
UKC Maribor - Vabilo študentom zdravstvene nege FOTO: UKC Maribor

Glede na zahtevnost dela na posameznih oddelkih je delo različno ovrednoteno – in sicer 7,50 evra na uro za delo na oddelkih intenzivne terapije ter 6,50 evra na uro za delo na ostalih oddelkih.

Vse zainteresirane študente vljudno vabijo, da se prijavijo koordinatorju za študentsko delo. "Konkretno delovišče bo določeno v skladu z aktualnimi potrebami," še piše v vabilu, pod katerega sta podpisana pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege Hilda Rezar in strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin.

V sindikatih zdravstvene nege so se takrat odzvali: "Angažiranje študentov zdravstvene nege za delo v UKC Maribor vidimo kot izhod v sili in enega izmed ukrepov za pridobivanje potrebnega kadra."

Kako so se odzvali drugi sindikati in pristojni? 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prince of persia
06. 02. 2020 13.43
+2
Še malo pa niti študentov več ne bo ker bodo vsi pobegnili že v času študija....v takšnem sistemu (ki ga že dolgo več ni) ne želi nihče delati.
09ZarMan10
06. 02. 2020 14.25
+0
09ZarMan10
06. 02. 2020 12.51
+3
...kuharce so tako ali tako že "ubile" razvoj našega turizma...
09ZarMan10
06. 02. 2020 12.49
+11
...seveda, verjetno so glavni krivci za kaotično stanje v slovenskem zdravstvu študenti, čistilke in hišniki pa v gospodarstvu. Tipično slovensko!!!