Inšpektorji so letos od konca januarja do začetka aprila opravljali poostren nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na tržnicah. Pregledovali so predvsem tista živila, ki jih v omenjenem letnem času v Sloveniji ne pridelujemo. Skupno so kmetijski inšpektorji in inšpektorji za kakovost opravili 260 pregledov na 20 večjih tržnicah po državi. Le v 121 pregledih je bilo vse brezhibno, v ostalih primerih pa so inšpektorji ugotovili nepravilnosti.
V 17 primerih primarni pridelovalci niso bili vpisani v register primarnih pridelovalcev, nekaj tržnih pridelovalcev ni bilo vpisanih v register kmetijskih gospodarstev, 24 prodajalcev pridelkov in izdelkov drugih kmetij oz. prodajalcev lastnih pridelkov oz. izdelkov pa ni imelo dejavnosti priglašene kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji.
Inšpektorji so tudi naleteli na zavajanje glede porekla blaga. In sicer pri primarnih proizvajalcih, ki imajo sami ali eden od njihovih družinskih članov registrirano še dejavnost prodaje sadja in zelenjave kot samostojni podjetniki. Tako so praviloma na stojnicah prodajali svoje pridelke, hkrati pa še dokupljeno blago iz tujih držav. Stojnice so bile označene z oznako imena kmetije na vidnem mestu, na manj vidnem mestu pa je bila še oznaka o s. p. za prodajo sadja in zelenjave. Sadje in zelenjava nista bila ločena, prav tako ni bilo oznak na vidnih mestih. Inšpektorji poudarjajo, da je v takšnih primerih kupec lahko zaveden, saj lahko misli, da je vse blago slovenskega porekla.
Zato so inšpektorji, ko so podvomili o poreklu blaga, nadzor nadaljevali na kmetiji. Če je bilo ugotovljeno, da sadje in zelenjava nista slovenskega porekla oziroma s kmetije, pod katere imenom se je prodajalo, so o tem obvestili inšpektorja za kakovost živil, ki je ukrepal zaradi zavajanja glede porekla blaga.
Od skupno 126 pregledov so inšpektorji za kakovost živil v 85 primerih ugotovili kršitve v označevanju. Od tega je bilo 59 kršitev lažjih, v 26 primerih pa so bile hujše. Prodajalci so namreč prodajali blago brez oznak, brez oznak porekla ali so celo zavajali z napačno označeno državo porekla. V primerih lažjih kršitev so izrekli opozorila, pri hujših kršitvah pa so izdali 11 odločb in 21 glob.
Inšpektorji ugotavljajo, da je stanje podobno kot pred letom dni. Lani so pri pregledih nepravilnosti zaznali v 48 odstotkih primerov, letos pa pri 43 odstotkih. Kmetijska inšpekcija je letos izdala 51 ukrepov, lani pa 63, v nekaterih primerih pa so celo zaznali, da nekateri prodajalci niso izdajali računov, zato so te primere predali tržni inšpekciji.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.