Kako je torej mogoče, da o napačno diagnosticiranem raku prostate na ministrstvu za zdravje niso bili obveščeni, čeprav so izvajalci to dolžni storiti v 48 urah po dogodku? Je zatajil nadzorni sistem ali ga za take primere sploh ni? "Imamo nadzorni sistem," zagotavlja državni sekretar z ministrstva za zdravje Marjan Pintar. "Navodila so objavljena na spletni strani ministrstva za zdravje, izvajalci zdravstvene dejavnosti so takšne dogodke dolžni sporočiti uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu v roku 48 ur."
Kot je še dejal, zoper inštitut, ki jih ni obvestil o napaki, neposrednih sankcij za neukrepanje ni. "Zato je eden od razlogov priprava zakona o kakovosti v zdravstvu, ki bi ministrstvu za zdravje omogočil, da bi imel pravna sredstva za takšne dogodke. Namen ni sankcioniranje, ampak zagotavljanje kakovosti in ustrezno odzivanje ob takih dogodkih."
Pintar je v sredo pri predstojniku Inštituta tudi sam preveril, ali je bilo obvestilo izvršeno in "predstojnik mi je povedal, da tega niso opravili".
Trenutno še ne vedo, ali bodo izvedli izredni nadzor. "Pred tem so še drugi postopki, notranji nadzori v organizaciji, in če se bodo ugotovile ustrezne okoliščine tega primera, tudi odreditev izrednega nadzora ne bo potrebna," je pojasnil Pintar, ki zagotavlja, da uporabnikov zdravstvenih storitev ni treba skrbeti glede kakovosti v slovenskem zdravstvu. "Napake pri zdravljenju se dogajajo v vseh zdravstvenih sistemih in dogajajo se vedno. Kar želimo z zakonom doseči, je, da bi dobili vpogled v te napake in da bi poskrbeli, da do njih prihaja čim redkeje in da se ne ponavljajo. Ne želimo kriminalizirati dogodkov, ki se dogajajo v vseh zdravstvenih sistemih," dodaja Pintar.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.