Kot je na novinarski konferenci pojasnil Janez Drobnič (NSi), so se za interpelacijo odločili zaradi očitnih kršitev zakonodaje, ki jih je zagrešil minister Keber. "S tem se je vzpostavilo nestabilno stanje v zdravstveni dejavnosti in zdravstvenem sistemu," je poudaril Drobnič. France Cukjati (SDS) pa je dodal, da bi v interpelaciji lahko navedli 20, morda 30 različnih kršitev, vendar so se omejili le na najpomembnejše.
Razloge so strnili v osmih točkah, ki se med drugim nanašajo na prodajo zgradbe bolnišnice Trnovo, projekt nove pediatrične klinike, na nabave diagnostične in terapevtske opreme, neizvajanje zakonskih določb o razreševanju kadrovskih problemov ter belo knjigo zdravstvene reforme. Interpelacijo, podprto s 15 podpisi poslancev iz obeh strank, je bila po Cukjatijevih besedah vložena prav v času, ko je potekala njena predstavitev na novinarski konferenci.
Interpelacija zoper Bohinca v ponedeljek
"Ustavno sodišče je odločitev glede pobude za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o sistemskem zakonu o izbrisanih sprejelo v svoji očitno politični vlogi. Omenjeno odločitev obžalujemo, saj jemlje ugled ustavnemu sodišču in pravni državi," je odločbo in delo sodišča danes komentiral predsednik NSi Andrej Bajuk. Dodal je, da koalicija Slovenija preučuje, kakšno pot v zvezi z nasprotovanjem sistemskemu zakonu naj uberejo. Prvak SDS Janez Janša pa je pojasnil, da bo interpelacija zoper notranjega ministra Rada Bohinca, ki naj bi se nanašala predvsem na izdajo dopolnilnih odločb izbrisanim brez zakonske podlage, vložena najkasneje v ponedeljek.
Bajuk je pojasnil, da glede prihodnjega ravnanja v zvezi z referendumom obstajata dve možnosti: ali priprava drugačnega besedila referendumskega vprašanja ali pa naknadni referendum po sprejetju sistemskega zakona.
Interpelacija zoper ministra Bohinca pa se ne bo, vsaj tako je Janša napovedal na novinarski konferenci v začetku februarja, nanašala le na izdajo dopolnilnih odločb izbrisanim brez zakonske podlage, ampak jo bodo utemeljili tudi z vrsto drugih nezakonitih ravnanj in dejanj, ki so se zgodila v času njegovega ministrovanja. Med Bohinčevim mandatom naj bi namreč poniknilo veliko davkoplačevalskega denarja, kot dobavitelji pa so se v glavnem pojavljali prepoznavni člani stranke, ki ji pripada tudi minister, je takrat pojasnil vodja SDS.
SNS podpira interpelaciji
V poslanski skupini SNS podpirajo danes vloženo interpelacijo zoper ministra za zdravje Dušana Kebra. V stranki namreč ocenjujejo, da je ministrovo delo negativno oz. škodljivo vpliva na razvoj zdravstvenega sistema, je v sporočilu za javnost zapisal poslanec Sašo Peče. Ocenjujejo tudi, da je vsebina interpelacije preskopa, saj ne zajema vseh pomembnih tez o škodljivih potezah ministra. Menijo še, da je koalicija Slovenija z nenačelno politiko ustvarila dvome o resničnem namenu vložene interpelacije. Poslanci nacionalne stranke so danes koalicijo Slovenija tudi pozvali, da se glede napovedane interpelacije zoper ministra za notranje zadeve Rada Bohinca posvetuje z ostalimi zainteresiranimi poslanskimi skupinami.
Poslanci SNS so sicer prepričani, da bi v okviru interpelacije morali upoštevati predvsem "škodljivo ravnanje" ministra Kebra na področju zdravstvene reforme (povečane davčne stopnje oz. prispevki ter povečan obseg javnih sredstev), težnje ministra po uničenju slovenskega zavarovalniškega sistema (izguba preko 400 delovnih mest) in namerno povzročena škoda primarnemu zdravstvu.
Kljub podpori omenjeni interpelaciji v SNS istočasno izražajo obžalovanje nad postopkom vložitve interpelacije s strani SDS in NSi. Prepričani so namreč, da je skupina poslancev zasledovala le volilni cilj. Bistveno bolj odgovorno in primernejše bi bilo, če bi bila interpelacija vsebinsko dovršena in sistemska ter plod sodelovanja več političnih strank. "Dejstvo je namreč, da smo v poslanski skupini SNS na vse nepravilnosti ministra Kebra opozarjali dalj časa in celo javno napovedali našo namero in potrebo po pripravi interpelacije zoper ministra za zdravje," je zapisal Peče.
Glede napovedane interpelacije zoper Bohinca pa so v SNS prepričani, da je notranji minister s številnimi škodljivimi, protiustavnimi in zavajajočimi potezami v primeru reševanja problematike izbrisanih očitno zlorabil svoja pooblastila in pristojnosti. Ob tem menijo, da so dejanja Bohinca več kot tehten razlog za vložitev interpelacije o njegovem delu in odgovornosti. Zato tudi poudarjajo, da bi bilo smiselno, ter predvsem bistveno bolj odgovorno, da bi bila načrtovana interpelacija zoper Bohinca plod sodelovanja več političnih strank.