Davorina Sadarja, osumljenega zlorabe položaja in pravic ter preslepitev pri trgovanju z vrednostnimi papirji, so po štirih letih, odkar je med sojenjem na mariborskem okrožnem sodišču pobegnil v Združene države Amerike, odkrili in prijeli. To so potrdili tudi na Policiji.
Ameriška policija je minule dni pri slovenskih kolegih preverjala, ali še drži leta 2001 razpisana mednarodna tiralica. Po potrditvi tiralice so Sadarja v noči iz petka na soboto prijeli v Laredu v Teksasu.
Kljub temu, da se je začel praznični vikend, je bilo na sedežu Interpola v poslovni stolpnici sredi Ljubljane precej delovno.
Sicer pa je Interpol Davorina Sadarja iskal predvsem po Združenih državah Amerike. Pri iskanju so si pomagali z nekim dopisom na internetu. Iz tega gre sklepati, da je Davorin Sadar eden vodilnih v kalifornijski družbi Concepts International, ki strankam ponuja internetne storitve.
Pogajanja o izročitvi Sadarja Sloveniji že tečejo
S prijetjem Sadarja se je število Slovencev, za katerimi je Interpol razpisal mednarodno tiralico, zmanjšalo na 5. Kot so potrdili na slovenski Policiji, so ameriške kolege v Washingtonu že obvestili, da bo slovensko pravosodno ministrstvo od Združenih držav zahtevalo njegovo izročitev. Čez Atlantski ocean bodo po Sadarja odšli slovenski varnostni organi. Kdaj se bo to zgodilo, je odvisno od ameriških pravosodnih oblasti.
Obtožbe tudi zoper Sadarjevo ženo
Poleg Davorina Sadarja pa številne obtožbe bremenijo tudi njegovo ženo Danilo Sadar, bivšo lastnico poslovnega sistema Dadas. Danila, ki že dalj časa ni več v hišnem priporu, še vedno živi v Kamnici. Vest o prijetju njenega moža je sprejela mirno. O prijetju sicer ni vedela nič, zanimalo jo je le kje in kdaj so ga prijeli. Ker se ji mož nikoli ni oglasil, ga je pred dvema letom proglasila za pogrešanega. Zatrdila je, da z njim ves ta čas ni imela nobenih stikov. Danila je še vedno brez zaposlitve, saj je nikjer nočejo. Svojo pravico pa je že poiskala tudi na evropskem sodišču.
Dadas mešal štrene na borznem prizorišču
Poslovni sistem Dadas je postal poznan v prvi polovici in sredini devedesetih let, ko sta zakonca Sadar močno mešala štrene na slovenskem borznem prizorišču z delnicami podjetja oziroma borzno posredniške hiše Dadas. Njihova vrednost je v kratkem močno narasla. Ljudje so prodajali svoje premoženje, samo da so lahko kupovali Dadasove delnice. Kmalu so se s primerom pričeli ukvarjati kriminalisti.
'Znam se boriti'
Zaradi številnih obtožb so Davorina Sadarja konec septembra 1998 priprli, januarja 2000 pa pripor odpravili in ga spremenili v hišni pripor. Čeprav je iz pripora prišel močno spremenjen, je že takrat zagotovil, da se v življenju zna boriti, pa kjerkoli že je. "Kamorkoli me življenje privede, povsod uspem. Povsod delam maksimalno in dajem od sebe največ, kar se da. Tudi v priporu sem naredil maksimalno, kar se je dalo," je 14. januarja leta 2000 povedal Davorin Sadar.
Kot vse kaže iznajdljivost Sadarja v Ameriki ni trajala dolgo.