Slovenija

Invalidi za referendum o loteriji

Ljubljana, 10. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Svet invalidskih organizacij bo vložil pobudo za referendum o zakonu o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije.

Nacionalni svet invalidskih organizacij (NSIOS) se je odločil, da bo vložil referendumsko pobudo za predhodni zakonodajni referendum proti spremembam zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije (LS), poroča časnik Delo. Sicer pa naj bi na to temo NSIOS imel po 15. avgustu novinarsko konferenco, je povedal tiskovni predstavnik NSIOS Borut Pogačnik.

Invalidska organizacija si prizadeva, da bi preprečila, da bi jim politika začela jemati ustavne in zakonsko zagotovljene pravice. Zato invalide pozivajo, naj podprejo referendumsko pobudo za predhodni zakonodajni referendum in tako slovenskim državljanom omogočijo, da se s podpisi izrazijo o negativnih namerah pri načrtovanih spremembah in dopolnitvah zakona.

Po predlogu poslanskih skupin naj bi Svet Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) po novem štel le 21 in ne več 27 članov. Invalidske organizacije naj bi vanj namesto 14 imenovale le osem svojih predstavnikov, hkrati pa naj bi imela vlada pravico do imenovanja kar sedmih predstavnikov (namesto dveh), humanitarne organizacije bi imele šest predstavnikov.

Predsednik in glavni tajnik NSIOS Boris Šuštaršič in Štefan Kušar sta ugotovila, da lahko manjšinski del kandidatov za člane sveta FIHO sicer predlagajo reprezentativne invalidske organizacije, vendar se je pred kratkim tudi pokazalo, da Državni zbor na predlog sveta FIHO ni izdal soglasja k imenovanju direktorja fundacije, in to brez obrazložitve. Tako je realna možnost, da DZ ne bi izbral predstavnikov, ki bi jih predlagali v reprezentativnih invalidskih organizacijah, ampak bi vsiljeval predstavnike po svoji izbiri, še menijo vodilni v NSIOS.

Poskus manipulacije?

Poleg tega po njunem mnenju predlog novele zakona predvideva, da bi v svetu FIHO onemogočili kandidaturo funkcionarjem invalidskih organizacij. Prav mogoče je, da kdo računa, da bi z zastopniki invalidov, ki bi bili izbrani samo po merilih politične primernosti, laže manipuliral, kakor če bi bili legalno izvoljeni, ugotavljata funkcionarja NSIOS.

Spremembe zakona so konec maja predlagale vladi štiri poslanske skupine Državnega zbora.

Po temeljitih razpravah so se v NSIOS odločili, da bodo poskušali preprečiti predlagane spremembe zakona, ki bi očitno škodovale interesom invalidov. Ugotovili so, da predlagatelji novele niso povprašali za mnenje predstavnikov reprezentativnih invalidskih organizacij ali jih povabili k sodelovanju. Prav tako niso argumentirano utemeljili, zakaj naj bi bile spremembe potrebne oziroma upravičene in kaj naj bi z njimi pridobili invalidi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI