Odgovorni urednik madžarske revije HVG, Marton Gergely, je v pogovoru priznal, da se je bilo težko soočiti s ponovno zmago stranke Fidesz, ki je v začetku aprila osvojila dvotretjinsko večino v parlamentu. Takšen uspeh pa je bil po njegovem mnenju možen predvsem zaradi nadzora nad mediji, saj okoli tretjina prebivalstva ne spremlja nič drugega kot medije pod nadzorom Viktorja Orbana. Med drugim so opazili, da so laži in dezinformacije, ki jih je širila vlada, dosegle tudi podpornike opozicije, kar je verjetno vplivalo na volitve, saj so jim začeli verjeti, je dodal.
Na drugi strani pa je v Sloveniji na nedavnih volitvah izgubil Orbanov zaveznik, predsednik SDS Janez Janša. Kot je ocenil urednik Sobotne priloge Ali Žerdin, so do poraza trenutnega slovenskega premierja med drugim vodili slabo upravljanje pandemije covida-19, neuspešnost pri prevzemu nadzora nad večjimi mediji – predvsem časopisi so ostali neodvisni – in neuspeh pri uničenju Slovenske tiskovne agencije.
Izpostavil je tudi, da je bila vlada sicer uspešna pri prevzemu nadzora nad RTV Slovenija, vseeno pa se je med predvolilno kampanjo izkazalo, da so bili odgovorni za vodenje soočenj neprofesionalni in amaterji. "Predvsem zadnje soočenje je bilo bolj podobno Monty Pythonu kot resnemu televizijskem dogodku," je ocenil.
Prehod v svetlejše čase je izpostavila odgovorna urednica češkega portala Forum24, Johana Hovorkova. "Lahko povem nekaj dobrih novic. Imamo demokratično vlado z vsemi njenimi problemi," je dejala o novi vladi Petra Fiale, ki je na oblasti od decembra lani.
Ocenila je, da prihajajo pozitivne spremembe; tako novinarji na svoja vprašanja znova dobivajo odgovore. Obenem se obeta sprememba na področju javnih medijev, saj bi člane v nadzornih organih po novem morali potrditi tudi v senatu, ne le v spodnjem domu parlamenta, je dodala.
Michal Broniatowski pri poljskem portalu Onet pa je glede razmer na Poljskem opozoril, da je vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) skušala omejiti medije. Šlo je predvsem za televizijo TVN24, ki je v ameriški lasti in je kritična do vlade, a naj bi ZDA nato prepričale poljskega predsednika Andrzeja Dudo, da je vložil veto. Sicer pa je pojasnil, da so na Poljskem tri glavne televizije, ki imajo približno enakovreden delež na trgu, pri čemer je ena izrazito provladna.
Gergely in Johana Hovorkova sta danes izpostavila še nevarnost ruske propagande. Ta je precej prisotna na Madžarskem, kjer se med drugim vleče zgodba, češ da Rusija v Ukrajini brani svoje interese, je pojasnil Gergely. Johana Hovorkova pa je presenečena nad nekaterimi konservativnimi mediji, ki sedaj posredno širijo rusko propagando, med drugim z zgodbami, da ni jasno, kdo je izvedel pokole v Buči.
IPI je spletno razpravo organiziral pred dnevom svobode medijev, ki ga vsako leto obeležujemo 3. maja. Osrednja tema je bila prihodnost medijske svobode v srednji Evropi po nedavnih volitvah v senci ruske invazije na Ukrajino.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.