
Predsednik slovenske vlade Janez Janša se je po kratkem nenapovedanem obisku v Iraku vrnil v Kuvajt. Premier je v Irak odpotoval na obisk k štirim inštruktorjem Slovenske vojske, ki v oporišču Al Rustamija sodelujejo pri urjenju iraških varnostnih sil, ter se sestal z iraškim premierom Nurijem al Malikijem in zunanjim ministrom Hošjarjem Zebarijem.
Kot je premier povedal v izjavi za slovenske medije v Kuvajtu, so se s sogovorniki strinjali, da je treba čimprej usposobiti iraške varnostne sile, da bodo same sposobne skrbeti za varnost v Iraku. Strinjali so se tudi, da je treba omejiti vpliv na Irak iz drugih držav, je dejal Janša. Na vprašanje, ali je slovenska stran dobila kakšne namige, kdaj naj bi se razmere v Iraku umirile, je premier povedal, da nikjer niso dobili časovnih okvirjev.
Janša in njegov iraški kolega sta govorila tudi o drugih področjih sodelovanja, in sicer o podpisu sporazuma o sodelovanju na kulturnem področju in sodelovanju med ministrstvoma za zunanje zadeve.
Slovenski premier je še dodal, da se je al Maliki zahvalil naši državi za dosedanjo pomoč in obljubil, da bo nagrajena z gospodarskim sodelovanjem, ko se bodo razmere v državi stabilizirale.
Janez Janša je Irak obiskal skupaj z ministroma za zunanje zadeve in obrambo, Dimitrijem Ruplom in Karlom Erjavcem, ter načelnikom Generalštaba Slovenske vojske Albinom Gutmanom. Premier obiska ni napovedal, javnost je bila namreč pred odhodom seznanjena le z njegovo uradno potjo v Savdsko Arabijo in Kuvajt.
Erjavec je ocenil, da je misija, s katero zveza NATO uri iraške vojake, pomembna, predvsem zato, da bodo lahko iraške varnostne sile same skrbele za varnost države. Tudi Rupel je poudaril, da je za vzpostavitev varnosti v Iraku ključna usposobljenost iraških varnostih sil. Ocenil pa je, da ima na razmere v Iraku negativen vpliv "velika in močna država" v sosedstvu. Rupel je še menil, da bo za rešitev razmer v Iraku potrebna akcija celotne mednarodne skupnosti.
Obrambni minister je tudi povedal, da se štirje inštruktorji SV v Iraku dobro počutijo, "kolikor se lahko dobro počutijo v vojnih razmerah", njihovo delo pa so pohvalili tudi poveljniki. Kot je še povedal, dva slovenska vojaka skrbita za usposabljanje iraških vojaških inštruktorjev, eden se ukvarja s poveljniškimi nalogami, eden pa s pridobivanjem kadrov. Dva se bosta vrnila v Slovenijo prihodnji mesec, dva pa februarja prihodnje leto.
Janša bližnjevzhodni obisk sklenil v Kuvajtu
Premierja Janšo sta poleg Rupla in Erjavca na poti spremljala tudi ministra za gospodarstvo in za zdravje, Andrej Vizjak in Andrej Bručan, ter več kot 60-članska gospodarska delegacija iz 40 slovenskih podjetij.
Janša se je v torek sestal s kuvajtskim emirjem Sabahom Al Sabahom, s katerim sta največ pozornosti posvetila sodelovanju med Evropsko unijo in državami Sveta za zalivsko sodelovanje (GCC), v katerem je Kuvajt zelo dejaven. Govorila sta tudi o dvostranskih odnosih in o razmerah v regiji in svetu, pri čemer sta posebno pozornost namenila razmeram v sosednjem Iraku.
Janša se je udeležil tudi slovensko-kuvajtske poslovne konference, na kateri so poslovneži iz obeh držav iskali možnosti za povečanje sodelovanja. Kot je na konferenci povedal Janša, si Slovenija želi stabilno politično in gospodarsko sodelovanje s Kuvajtom, ta obisk pa je priložnost za okrepitev stikov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.