Knjiga avtorice Alenke Auersperger je izšla konec minulega leta in zbudila veliko zanimanja. V dveh mesecih od objave do sodne odredbe je bilo prodanih okrog 200 izvodov.
Tožnika August Gril in Doris Debenjak sta prepoved izdajanja, prodaje in distribucije Iskalcev grala zahtevala z obrazložitvijo, da so v knjigi brez njunega dovoljenja objavljeni odlomki njunih osebnih pisem tretjim osebam.
Založba je že vložila pritožbo na sklep sodišča in pričakuje razveljavitev sklepa o začasni odredbi. V ugovoru je pojasnila, da so odlomki iz obeh spornih pisem objavljeni z izrecnim soglasjem prejemnikov - lastnikov pisem, poleg tega se vsebina pisem ne nanaša na zasebno, intimno sfero piscev, temveč gre za pisanje o tematiki splošnega pomena, je sporočila Julija Uršič iz založbe Modrijan.
Avtorica je v knjigi pokazala prizadevanja, argumente in vzvode nemških društev, da bi oživili nemško manjšino v Sloveniji, pa tudi posredovanje uradnih, poluradnih in zasebnih dejavnikov v ta namen. Osredotočila se je na sedanji položaj in preteklost kočevskih Nemcev. Pripoved se giblje med sedanjostjo in zgodovino, skozi izjave in pričevanja razglablja o resnici in mitih, opozarja na politične, družbene in povsem človeške motive, ki ženejo ta proces.
Delo v esejističnem slogu in obenem z natančnim dokumentiranjem bralca seznani s problematiko nemške manjšine pred II. svetovno vojno in s poskusi njene obnove po slovenski osamosvojitvi.