Slovenija

Iskanje lokacije se nadaljuje

Ljubljana, 19. 11. 2006 08.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
V.L.//R.E./M.K./STA
Komentarji
20

Kljub temu, da je Zver ponudil odstop z mesta predsednika vladne komisije, bo pomagal iskati ustrezno lokacijo za Strojanove.

Milan Zver bo v ponedeljek ponudil razrešitev z mesta predsednika Komisije za zaščito romske skupnosti.
Milan Zver bo v ponedeljek ponudil razrešitev z mesta predsednika Komisije za zaščito romske skupnosti. FOTO: POP TV

Minister za šolstvo in predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Milan Zver bo predsedniku vlade Janezu Janši v ponedeljek ponudil svojo razrešitev s položaja predsednika komisije, je v izjavi za javnost v Ljubljani povedal Zver. Kot je dodal, sicer še vedno upa, da bodo v naslednjih dneh našli rešitev za trajno preselitev romske družine Strojan iz Ambrusa.

Današnji dan je sicer tri tedne veljal za odločilni dan, ko naj bi se družina Strojan preselila na novo lokacijo, ali pa se vrnila nazaj v Ambrus. V nasprotnem primeru je minister Zver napovedal odstop, ki ga je danes tudi potrdil.

Po Zverovih ocenah je rešitev za preselitev družine Strojan vedno bližje, kajti vse več je predlogov, tudi iz drugih občin. "Ljudje dobronamerno in dobrovoljno želijo pomagati tej romski družini, tudi nekateri v Ljubljani, kot na primer ljubljanski župan Zoran Jankovič, ki se je dejavno vključil v iskanje rešitve," je poudaril Zver.

Družina Strojan razume situacijo, ki je nastala, da se na prvotno mesto ne morejo več vrniti. Pogovarjali smo se tudi o prihodnosti družine, izobraževanju njihovih otrok, tudi ostalih, zlasti moških članov družine Milan Zver

Zver je povedal, da bodo v naslednjih dneh skupaj z družino Strojan še iskali ustrezne lokacije. Tako bodo že v ponedeljek in torek ponudili še nekaj lokacij, nato pa bodo videli, kako se bo družina Strojan odločila, pri čemer bodo govorili tudi s predstavniki lokalnih oblasti.

Neuradno naj bi bila ena od možnosti tudi lokacija v občini Trzin.

Kot je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica ministra za šolstvo in šport Jana Kostrić, se je minister v petek sestal s poglavarjem družine Mirkom Strojanom in njegovo mamo Jelko, ki sta ministru povedala, da mu pri njegovem iskanju nove lokacije popolnoma zaupata, pri tem pa tudi sama predlagala podaljšanje roka.

Kot nam je povedal poglavar družine Strojan, Mirko Strojan, še ne vedo, kdaj in kam se bodo preselili. Zatrdil pa je, da si on in njegova žena ter otroci ne želijo vrniti nazaj v občino Ivančna Gorica, obstaja pa možnost, da se nazaj v Ambrus vrne njegova mama z družino. "Več bo znanega jutri", je še dodal Strojan.

Grma fizično napadli

Novomeškega romskega svetnika Zorana Grma je v naselju Žabjak fizično napadel Rom.
Novomeškega romskega svetnika Zorana Grma je v naselju Žabjak fizično napadel Rom. FOTO: POP TV

V naselju Žabjak v občini Novo mesto pa je okoli 16. ure prišlo do napada na novomeškega romskega svetnika Zorana Grma. Grma je napadel eden izmed Romov iz novomeškega naselja Brezje, ker naj bi njegovega sina prijavil policistom, da je streljal v omenjenem naselju. Kot je za 24ur.com potrdil Grm, ga je danes pozno popoldne v naselju Žabjak fizično napadel Rom. Vzrok napada naj bi bil očitek, da je romski svetnik policiji prijavil streljanje v romskem naselju, kar pa Grm zanika. Zatrdil pa je, da namerava zoper Roma zaradi napada vložiti civilno tožbo.

Nekdanji predsednik Milan Kučan meni, da je bila odločitev o premestitvi družine Strojan v Postojno napačna. Vendar pa je v tem trenutku potrebno ljudi umiriti in jim ponuditi novo rešitev, pravi Kučan. Milan Kučan

V napadu je Grm utrpel pretres možganov, poškodbe ličnice in raztrganino uhlja.

Napad na Grma nam je potrdil tudi Stanislav Smolič, tiskovni predstavnik Policijske uprave Novo mesto. Povedal je, da zaenkrat podrobnosti napada, kot tudi motiv in vzrok, raziskujejo. Potrdil pa je tudi, da je prišlo do streljanja v naselju Žabjak, podrobnosti pa bodo znane po preiskavi dogodka.

Romi napovedujejo protest

Novomeški romski svetnik Zoran Grm pa je v pogovoru za 24ur.com potrdil, da bodo Romi v torek protestirali pred državnim zborom. Zbralo naj bi se okoli 1500 do 2000 Romov iz cele Slovenije, pravi Grm. Njihova prva zahteva bo vrnitev družine Strojan nazaj v občino Ivančna Gorica. Kot drugo bodo zahtevali, da se odpravi nestrpnost do Romov, ki se v zadnjem času le stopnjuje. Tretja zahteva protestnikov pa bo, da vlada dovoli Romom odkup zemljišč, na katerih nekateri živijo že 50 let.

Strojanovi se bodo udeležili protesta pred državnim zborom.
Strojanovi se bodo udeležili protesta pred državnim zborom. FOTO: Dare Čekeliš

Kot je povedal Grm bodo protest jutri prijavili, zahtevali pa bodo tudi srečanje s predsednikom vlade, Janezom Janšo. Prav tako bodo o protestu obvestili Zvezo Romov Slovenijo in upajo, da se bodo priključili njihovim zahtevam. "Protest bo potekal mirno, zahtevali pa bomo svoje pravice", je zatrdil Grm. Še enkrat pa je poudaril, da je za preselitev družine Strojan edina primerna lokacija na območju Ivančne Gorice.

Mirko Strojan je izrazil obžalovanje zaradi Zverovega odstopa, kot je dejal, si želi, da bi Zver še naprej iskal lokacijo za njegovo družino.
Kot je njemu znano, naj bi lokacijo iskali nekje v občini Ljubljana. Sicer pa sta danes minister za šolstvo ter predsednik komisije za zaščito romske skupnosti Milan Zver in direktor Urada za narodnosti Stanko Baluh, nedosegljiva za njegove klice, je še povedal Grm.

Kot je za 24ur.com potrdil Mirko Strojan, se bodo Strojanovi protesta udeležili.

Drnovšek za strpnost in razumevanje

Janez Drnovšek se zavzema za rešitev, ki jamči enakopravnost, pravičnost, dostojanstvo in varnost tako za romsko družino kot za njene sokrajane.
Janez Drnovšek se zavzema za rešitev, ki jamči enakopravnost, pravičnost, dostojanstvo in varnost tako za romsko družino kot za njene sokrajane. FOTO: Dare Čekeliš

Na reševanje problema romske družine Strojan se je danes odzval tudi predsednik države Janez Drnovšek, ki z obžalovanjem ugotavlja, da vlada pri dosedanjem iskanju ureditve trajnega bivanja, življenja in zaščite premoženja Strojanovih iz Ambrusa ni izpolnila pričakovanj.

Predsednik Drnovšek meni, da neuspešno reševanje problema družine Strojan ni spodbudno ne za mednarodni ugled Slovenije ne za utrjevanje demokratičnih odnosov v državi, ki naj bi temeljili na strpnosti, sožitju in razumevanju vseh državljanov Republike Slovenije, ne glede na njihovo kulturno, rasno, nacionalno, etnično, socialno ali jezikovno poreklo in drugačnost.

Drnovšek je prepričan, da neuspešno reševanje problema družine Strojan meče slabo luč na Slovenijo.
Drnovšek je prepričan, da neuspešno reševanje problema družine Strojan meče slabo luč na Slovenijo. FOTO: POP TV

Janez Drnovšek je v svoji izjavi tudi pozval vse državljane Slovenije, pa tudi družino Strojan in krajane, naj skupaj z nevladnimi organizacijami, lokalno skupnostjo, občinskimi romskimi svetniki in vlado poiščejo rešitev, ki bo v skladu s temeljnimi človekovimi pravicami ter načeli ustavnega in pravnega reda sprejemljiva in zavezujoča za vse prizadete strani.

Kot pravi predsednik Drnovšek, problema ni mogoče reševati s silo, grožnjami in na načine, ki smo jim bili priča v državi, ki smo se ji odrekli prav zaradi tega, ker nismo sprejeli izsiljenih odločitev, groženj, kolektivnega nasilja in nestrpnosti.

Problematiko uredimo z zakoni

Drnovšek pravi, da problema družine Strojan ne gre reševati s silo in grožnjami.
Drnovšek pravi, da problema družine Strojan ne gre reševati s silo in grožnjami. FOTO: POP TV

Kot poudarja Drnovšek, se je Slovenija kot polnopravna članica Evropske unije zavezala spoštovati temeljne pravice, ki so določene v splošnih načelih prava ES. Tako je Slovenija po Drnovškovih besedah dolžna vložiti vse človeške napore v spodbujanje in krepitev miru, nenasilja in stalnega medkulturnega dialoga.

Vlada naj bi predvidoma v četrtek obravnavala predlog krovnega zakona o romski skupnosti, ki naj bi uredil položaj romske skupnosti, kot to zahteva 65. člen ustave. Predlog določa, da na območjih občin zgodovinske romske poselitve pripadniki romske skupnosti ustanovijo občinske romske skupnosti. Na državni ravni pa ustanovijo Svet romske skupnosti Republike Slovenije kot krovne romske organizacije, ta lahko daje predloge, pobude in mnenja v zadevah iz svoje pristojnosti. Občinske romske skupnosti naj bi ustanovili v treh mesecih, Svet romske skupnosti RS pa najkasneje v letu dni od uveljavitve zakona.

Drnovšek še meni, da moramo kot večina posebno razumevanje in skrb nameniti zlasti prikrajšanim skupinam v družbi, kot so Romi. Po njegovem to lahko storimo s sprejemanjem pozitivnih ukrepov ali celo posebne zakonodaje, če jim želimo zagotoviti učinkovito udeležbo v družbenem in javnem življenju, da bi lahko učinkoviteje vplivali na odločitve, ki jih zadevajo.

Zato predsednik republike pozdravlja prizadevanja vlade in nekaterih parlamentarnih strank, da v najkrajšem možnem času posreduje v parlamentarni postopek zakonski akt, ki bo dodatno urejal vprašanje Romov.

Straž ni več, previdnost še vedno

Prebivalci Ambrusa in Zagradca so v noči s petka na soboto odpravili vaške straže.
Prebivalci Ambrusa in Zagradca so v noči s petka na soboto odpravili vaške straže. FOTO: POP TV

Prebivalci krajev v občini Ivančna Gorica še vedno ostajajo v pripravljenosti, četudi so bile vaške straže že včeraj odpravljene. Kot je pojasnil župan Ivančne Gorice Jernej Lampret, ljudje še vedno nadzirajo območje, pri čemer ne gre za dejanske straže, ampak so dogovorjeni, kako ukrepati, če bi se družina Strojan začela premikati proti občini.

Prebivalci občine sicer ne pričakujejo, da bi se Strojanovi vrnili nazaj, in glede na obljube vlade upajo, da se bo romska družina nastanila na kateri drugi lokaciji. Strojanovi pa zaenkrat ostajajo v Postojni, kar je potrdil tudi poglavar družine, Mirko Strojan. Sicer še ni zagotovo, koliko časa bodo ostali tam, a zagotovo bodo v Postojni danes še ostali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10