Ob imenovanju ste dejali, da velikih sprememb v zunanji politiki ne bo, ima pa vsak minister svoj stil in svoje poudarke. Kakšni bodo vaši?
Predvsem mislim na to, da se mora Slovenija umestiti v evropsko politiko kot država, ki ima neke svoje specifičnosti, tudi svojo velikost in svoje posebne interese. Predvsem moramo iskati svoje področje delovanja. Druga stvar so naši odnosi s sosedi. Mislim, da je pomemben poudarek nadaljevanje intenzivne prisotnosti, prijateljske prisotnosti na Balkanu, v deželah jugovzhodno od nas.
Vaš predhodnik Rupel je bil precej usmerjen k Združenim državam Amerike. Ali dejstvo, da boste kot minister najprej obiskali Nemčijo, napoveduje bolj evropsko usmerjeno zunanjo politiko?
Jaz sem tudi velik prijatelj Združenih držav Amerike in vem, kaj pomenijo za svetovno stabilnost in za boj in priznanje Slovenije kot samostojne države, tako da se tukaj ne postavlja vprašanje ali – ali. Gre samo za vprašanje, v kakšnem kontekstu formiraš svojo zunanjo politiko, svoje konkretne odločitve. Tukaj mislim, da so naši poudarki vendarle v Evropi.
Kaj pa Irak? Koliko bi se morala Slovenija vključevati v urejanje zadev v tej državi?
Slovenija se mora vključevati toliko, da damo vedeti, da smo pripravljeni delovati proaktivno, da želimo prispevati tudi k reševanju globalnih problemov v svetu, ampak mislim, da moramo hkrati gledati, da nas je v svetu ravno toliko, kolikor zmoremo in kolikor lahko prispevamo.
Najbolj pereč zunanjepolitični problem Slovenije je najbrž meja s Hrvaško. Bi pristali na arbitražo, kar predlaga Hrvaška in na kar je nazadnje pristal tudi Rupel, ali bi morali vztrajati pri sporazumu Drnovšek – Račan, čeprav ga Hrvaška ne sprejema?
Mi imamo zelo težko izpogajani kvalitetni sporazum Drnovšek – Račan, ki je bil v danih okoliščinah po mojem mnenju mojstrovina diplomacije in mislim, da je sleherno razmišljanje o neki drugi rešitvi v tem trenutku odveč. Arbitraža pa vedno ostane neka možnost in mogoče se bomo vrnili k njej v kakšni poznejši fazi.
Je po vašem mnenju sploh kakšna možnost dogovora s Hrvaško še pred volitvami?
Težko, da se bo kaj velikega zgodilo pred volitvami. Mislim pa, da je zelo pomembno to, da iz odnosov s sosedami ne delamo konfliktne teme, niti mi pred volitvami niti sosedje, kadar imajo volitve.
Imate v načrtu kakšno kadrovsko menjavo na ministrstvu?
Zaenkrat ne, zaenkrat zaupam vsem, ki so tam in se veselim dela z njimi.