Slovenija

Rupel za vključitev kosovskih Srbov

Ljubljana, 11. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Rupel se je na Kosovu pogovarjal predvsem o političnih in varnostnih razmerah ter o vključitvi Srbov v pokrajinsko oblast.

'Kosovski Srbi se morajo vrniti v politični proces. Samo tako bodo lahko oblikovali svojo lastno usodo in zagotovili boljšo zaščito svojih pravic,' je Rupel komentiral (ne)udeležbo na kosovskih parlamentarnih volitvah (foto: Reuters)
'Kosovski Srbi se morajo vrniti v politični proces. Samo tako bodo lahko oblikovali svojo lastno usodo in zagotovili boljšo zaščito svojih pravic,' je Rupel komentiral (ne)udeležbo na kosovskih parlamentarnih volitvah (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je kot predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) mudil na Kosovu, kjer se je po prihodu v Prištino najprej ločeno srečal z vodjo misije ZN na Kosovu (UNMIK) Soerenom Jessen-Petersenom in predsednikom kosovskega parlamenta Nexhatom Dacijem. Srečal se je tudi s kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo, predsednikom kosovske vlade Ramushem Haradinajem in predstavniki kosovskih Srbov ter vodjo misije OVSE na Kosovu, veleposlanikom Pascalom Fieschijem. Kot so povedali v delegaciji predsedujočega, je bila glavna tema pogovorov vloga OVSE na Kosovu, pri čemer je Rupel zatrdil, da OVSE ostaja zavezana pokrajini. Pri tem je vse prebivalce Kosova, tudi kosovske Srbe, pozval k sodelovanju v političnem procesu.

Misija OVSE na Kosovu je največja izmed 18 terenskih misij te mednarodne organizacije.

Minister Rupel je sicer izrazil zadovoljstvo nad izvedbo oktobrskih parlamentarnih volitev v pokrajini, obenem pa razočaranje nad (ne)udeležbo srbskega prebivalstva na njih.

Politične predstavnike kosovskih Albancev je predsedujoči OVSE pozval k odprtosti do srbskega prebivalstva. Rupel jih je pozval, naj ponudijo roko sodelovanja srbski skupnosti na Kosovu. "To bi morala biti ključna naloga začasnih institucij kosovske samouprave."

Poskusni projekt naj bi že potekal

Brez srbskih predstavnikov namreč poteka tudi delo skupine kosovske vlade in misije ZN za decentralizacijo pokrajine. Kosovski mediji pa prav danes poročajo, da naj bi poskusni projekt potekal v nekaterih srbskih krajih, pri čemer omenjajo Gračanico, središče srbske pravoslavne cerkve na Kosovu in Zubin potok.

Rupel je med drugim izpostavil dejstvo, da do njegovega obiska na Kosovu prihaja povsem na začetku slovenskega predsedovanja, saj Slovenija pripisuje delu OVSE na Kosovu velik pomen.

Kosovski predsednik Ibrahim Rugova je jasno izpostavil, da je njegov cilj neodvisno Kosovo.

"OVSE bo tudi v prihodnje ostal integralni del misije mednarodne skupnosti na Kosovu ter bo še naprej trdno zavezan pomoči regiji pri izgradnji institucij," je povedal minister in poudaril, da je pregled uresničevanja mednarodnih standardov, ki je predviden v letošnjem letu, ključnega pomena za nadaljnji razvoj Kosova.

Po njegovem mnenju predstavlja pregled uresničevanja mednarodnih standardov "načrt za prihodnost Kosova in je predpogoj za njegovo integracijo v evropske strukture, ne glede na razprave o prihodnjem statusu". Kot je še dodal, sta pravilno uresničevanje standardov in evropeizacija Kosova dve strani istega kovanca.

Jessen-Petersen za ohranitev misije UNMIK

Petersen je izpostavil pomen, da OVSE dolgoročno ostaja zavezana Kosovu (foto: Reuters)
Petersen je izpostavil pomen, da OVSE dolgoročno ostaja zavezana Kosovu (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Zunanji minister se je sicer po prihodu v Prištino najprej srečal z vodjo misije UNMIK Jessen-Petersenom, s katerim sta govorila tudi o vlogi OVSE na Kosovu. Petersen je pohvalil dosedanje dejavnosti organizacije v pokrajini in menil, da je potrebno misijo ohraniti. Sloveniji se je zahvalil za podporo Kosovu v zadnjih letih, ministru Ruplu pa, ker si je Kosovo izbral za enega od prvih obiskov v vlogi predsedujočega OVSE.

Petersen je tudi izpostavil pomen, da OVSE dolgoročno ostaja zavezana Kosovu. Z vodjo UNMIK se je vodja slovenske diplomacije pogovarjal tudi o procesu decentralizacije na Kosovu, izpolnjevanju standardov, ki jih je pokrajini naložila mednarodna skupnost, ter postopnem prenosu oblasti na lokalne ustanove. Pri tem se je Petersen strinjal, da je vprašanje zaščite manjšin ključnega pomena.

Vsa stališča znana do pomladi?

Sicer so bili med temami pogovorov s kosovskimi predstavniki tudi odnosi med Slovenijo in Kosovom, ki jih je Rupel označil za odlične. Pred obiskom v pokrajini je Rupel izjavil, da rešitev kosovskega vprašanja zapira poglavje nestabilnosti v regiji. Izpostavil je pomen dialoga med Beogradom in Prištino, Beograda in Tirane, kakor tudi pomen dialoga med kosovskimi Srbi in Albanci. Izrazil je prepričanje, da bodo do pomladi znana stališča vseh zainteresiranih strani o prihodnjem statusu Kosova.

Rupel naj bi poskušal posredovati pri razpletu izbire drugega mobilnega operaterja na Kosovu. Za posel se je namreč doslej neuspešno potegoval tudi slovenski Mobitel.

Rupel se je pogovarjal tudi s predstavniki kosovskih Srbov, ki so izrazili zaskrbljenost nad položajem srbske skupnosti v pokrajini. Izrazili so tudi upanje, da bo OVSE pokazala zanimanje tudi za njihov položaj. Minister se bo med obiskom v pokrajini srečal še s predstavniki slovenske policije in vojske.

Podaljšanje mandata predstavnikom za boj proti nestrpnosti

Rupel je prav tako podaljšal mandat trem osebnim predstavnikom za spodbujanje strpnosti ter boj zoper rasizem, ksenofobijo in diskriminacijo v sodelujočih državah OVSE.

Posebna predstavnica za boj proti ksenofobiji, rasizmu in diskriminaciji tako ostaja Anastasia Crickley, posebni predstavnik za boj proti antisemitizmu je Gert Weisskirchen, posebni predstavnik za boj proti diskriminaciji muslimanov pa ostaja Oemuer Orhun. Konec decembra lani jih je na položaj imenoval prejšnji predsedujoči OVSE, bolgarski zunanji minister Solomon Pasi.

Pri reševanju krize odslej glavno koordinacijsko telo

Najvišji vojaški in politični predstavniki Srbije in SČG so se na srečanju v Beogradu dogovorili, da bodo državnemu koordinacijskemu telesu za Kosovo poverili glavno vlogo pri reševanju krize na jugu Srbije. Sklenili so tudi, da bodo to telo preoblikovali, vanj pa naj bi vključili tudi predstavnike albanske skupnosti iz občin Preševo, Bujanovac in Medvedja na jugu Srbije. Predstavniki več albanskih strank so že povedali, da za zdaj povabila v koordinacijsko telo ne bodo sprejeli, so pa napovedali, da se bodo o tem še pogovarjali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10