Slovenska škofovska konferenca (SŠK) je sporočila, da Sveti sedež datuma konzistorija uradno še ni potrdil in prav tako še ni objavil imen novih kardinalov. S tem se je odzvala na poročanje, da bo papež Benedikt XVI. v sredo na splošni avdienci imenoval nove kardinale, med njimi predvidoma tudi nekdanjega slovenskega nadškofa Franca Rodeta. Je pa SŠK potrdila, da so prefekti kongregacij Svetega sedeža praviloma tudi kardinali.
Kot so pojasnili, Rodetu ta naziv pripada kot prefektu kongregacije ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega življenja, saj so prefekti kongregacij običajno vsi kardinali. Poleg Rodeta naj bi papež Benedikt XVI. med kardinale povzdignil tudi ameriškega nadškofa Williama Levado, ki je potem, ko je Joseph Ratzinger postal novi papež, prevzel vodenje kongregacije za vero. Skupaj z Rodetom sta edina voditelja vatikanskih kongregacij, ki še nista kardinala. Papež naj bi sicer po napovedih med kardinale povzdignil tudi nadškofa poljskega Krakova, Stanislawa Dziwisza, ki je bil osebni sekretar pokojnega papeža Janeza Pavla II.
Podelitev nadziva najverjetneje konec marca
Papež naj bi po neuradnih informacijah v sredo napovedal tudi datum sklica konsistorija, ko bo novim kardinalom tudi uradno podelil ta naziv. Do tega naj bi po različnih napovedih zagotovo prišlo do konca marca, najverjetneje 25.
Kardinali, "škrlatni princi", so po papežu najvišji predstavniki rimsko-katoliške cerkve, papežu pa pomagajo pri njegovem delu in odločitvah. Poleg tega v primeru smrti papeža kardinali na konklavu izmed svojih vrst izbirajo novega poglavarja rimsko-katoliške cerkve. Pri tem je sicer starost kardinalov, ki lahko sodelujejo na konklavu, omejena na 80 let, čeprav je njihov naziv kardinala doživljenjski. Trenutno zbor kardinalov šteje 168 članov, od tega jih je 110 mlajših od 80 let.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.