Slovenija

Trgovine spet pred poslance

Ljubljana, 06. 01. 2006 11.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odbor za gospodarstvo predlaga Državnemu zboru vnovično sprejetje zakona o trgovini.

Državni zbor bo o odpiralnem času trgovin ponovno odločal prihodnji teden
Državni zbor bo o odpiralnem času trgovin ponovno odločal prihodnji teden FOTO: POP TV

Parlamentarni odbor za gospodarstvo je na nujni seji obravnaval zahtevo državnega sveta za ponovno odločanje DZ o noveli zakona o trgovini in državnemu zboru predlagal, da novelo pri ponovnem odločanju sprejme. DZ bo o zakonu, na katerega je državni svet konec decembra lani izglasoval odložilni veto, vnovič odločal na izredni seji prihodnji teden.

Kaluža poudarja, da je zakon je v nasprotju z referendumsko voljo in odločitvijo ustavnega sodišča
Kaluža poudarja, da je zakon je v nasprotju z referendumsko voljo in odločitvijo ustavnega sodišča FOTO: POP TV

Prvopodpisani pod pobudo za odložilni veto, državni svetnik Ladislav Kaluža je sicer člane odbora pozval k temeljitem premisleku o noveli zakona o trgovini, ki jo je DZ sprejel 20. decembra lani in vsebuje razširitev izjem. Kot je poudaril, je ta v nasprotju z referendumsko voljo in tudi z odločitvijo ustavnega sodišča. Na to je po Kaluževih besedah v svojem mnenju opozorila tudi parlamentarna zakonodajno-pravna služba.

Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je dejal, da je vlada z novelo zakona o trgovini, ki določa več izjem, prisluhnila tako referendumski volji kot potrebam gospodarstva in predstavlja kompromisni predlog. Zagotovil pa je, da bo ministrstvo spremljalo izvajanje zakona in bo v roku treh mesecev po uveljavitvi ocenilo, ali zakon povzroča anomalije.

Po Vizjakovem prepričanju, je vlada prisluhnila tako referendumski volji kot potrebam gospodarstva
Po Vizjakovem prepričanju, je vlada prisluhnila tako referendumski volji kot potrebam gospodarstva FOTO: POP TV

"Želimo aktivno spremljati področje obratovalnega časa trgovin. Če bo do nezaželenih učinkov novele zakona o trgovini prišlo, bomo primerno ukrepali," je zatrdil Vizjak. Dodal je, da je trenutno na mizi rešitev, ki omejuje nedeljsko delo za zaposlene v lepem obsegu; več kot dve tretjini zaposlenih bo namreč po njegovih besedah ob nedeljah doma.

Da je novela zakona o trgovini primerna za vnovično potrditev v DZ, se je strinjalo devet članov odbora za gospodarstvo, medtem ko so se člani iz vrst opozicijskih strank glasovanja vzdržali. Kot je pojasnil Milan Petek (LDS), "gre za zakon, ki si ga podajamo kot vroč kostanj", odgovorni za nastalo situacijo pa bežijo od odgovornosti.

Koalicija naj prevzame vso odgovornost pri izvajanju tega zakona, saj je sama predlagala dopolnila. Milan Petek, LDS

S Petkom se je strinjal tudi Mitja Slavinec (LDS), ki je poudaril, da novela zakona o trgovini, ki jo je DZ sprejel konec decembra lani, za veliko ljudi ni sprejemljiva. "Toda juho naj zdaj pojejo tisti, ki so jo skuhali," je dodal. Matjaž Han (SD) pa je menil, da bo s takšnim zakonom povzročena škoda gospodarstvu.

Zgodovina sprejemanja zakona

Kot je znano, je DZ novelo zakona o trgovini sprejel 20. decembra lani. Novela določa, da trgovec ne sme določiti obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih praznikih, ki so dela prosti dnevi, razen prodajaln za nujne življenjske artikle, ki so lahko odprte največ do deset nedelj v letu. Določene pa so tudi izjeme. Gre za prodajalne z omejeno površino prodajnega prostora do 200 kvadratnih metrov na bencinski servisih, v starih mestnih in trških jedrih, naravno-, kulturno-zgodovinskih in romarskih centrih, smučarskih centrih, marinah, kampih, zdraviliščih, turističnih središčih, bolnišnicah, pokopališčih, hotelih, na letališčih, mejnih prehodih ter železniških in avtobusnih postajah.

Novela zakona predvideva vrsto izjem
Novela zakona predvideva vrsto izjem FOTO: POP TV

Zaradi razširitev izjem je DS 23. decembra na novelo zakona o trgovini izglasoval odložilni veto, s 1. januarjem pa je začel veljati zakon, ki ga je DZ sprejel februarja 2004, a je ustavno sodišče njegovo izvajanje zadržalo. Ta zakon, ki določa, da so trgovine lahko odprte do deset nedelj na leto, prodajalne na bencinskih servisih, v bolnišnicah, hotelih, na letališčih, mejnih prehodih ter železniških in avtobusnih postajah pa so lahko odprte brez omejitev, bo veljal do najverjetnejše vnovične potrditve novele zakona o trgovini v DZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10