Poslanci so s 63 glasovi za in nobenim proti kot primernega za nadaljnjo obravnavo podprli koalicijski predlog zakona o subvencioniranju dijaške prehrane. Tako poslanci kot predstavniki vlade so nakazali možnost izboljšanja predloga z več dopolnili.
Še med razpravo je Majda Širca (Zares) kritizirala koncept predloga, ki ne deluje v smeri socialnega korektiva, saj bi bili bonov za prehrano deležni vsi dijaki.
Državna sekretarka na šolskem ministrstvu Alenka Šverc je spomnila na besede šolskega ministra Milana Zvera, da bo vlada pri zakonu poskrbela tudi za socialni vidik. Državna sekretarka verjame, da bo mogoče z dopolnili, ki jih bo mogla vlagati tudi vlada, še implementirati rešitve, vsebovane v predlogu.
Šolski minister Milan Zver je poudaril, da vlada predlog skupine 28 poslancev koalicijskih strank podpira.
"Dejstvo je, da država subvencionira srednješolsko prehrano z zneskom v višini 4 do 5 milijonov evrov letno, s tem socialnim vložkom pa ne odpravlja bistvenih slabosti v prehranskih navadah mladostnikov," je dejal minister, ki je priznal, da so dijaki glede zagotavljanja zdrave prehrane najbolj zapostavljen segment populacije.
Prvopodpisani pod predlog Jože Tanko iz SDS je spomnil, da je opozicija v prejšnjem mandatu pripravila dva predloga ureditve tega vprašanja, ki pa "kljub dobremu namenu nista imela nikakršne možnosti za uspeh, saj sta tedanji minister Gaber in koalicija, ki je čvrsto stala za njim, oba zakona gladko zavrnila". Čeprav bo treba v predlogu še kaj dodelati ali spremeniti, je zanj nujno vsem dijakom čim prej zagotoviti topel obrok. Pri tem pa bi bilo treba preseči dilemo, ali naj prej vzpostavijo idealne pogoje za izvajanje dijaške prehrane na šolah ali najprej zagotovijo sredstva za subvencioniranje te prehrane, je pojasnil.
Poslanec LDS Ljubo Germič je spomnil, kako so v njegovi stranki že v prejšnjih mandatih med svoje prioritete postavili sistematično izboljšanje področja prehrane otrok in mladih, vključenih v izobraževalne procese. Ustrezne rešitve so vključili v zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, je dejal in dodal, da koalicijskemu predlogu manjka širša strategija na tem področju.
V NSi želijo čimprej zagotoviti proračunska sredstva za subvencioniranje dijaške prehrane, je svojo podporo predlogu pojasnila Marjetka Uhan. Ob današnjem hitrem tempu življenja so dijaki prepuščeni samim sebi in svoji iznajdljivosti, tudi glede prehrane, ki je po večini sestavljena iz sendvičev in hitre prehrane, je razloge za sprejetje predloga podal poslanec SLS Mihael Prevc. V SLS imajo le nekaj pomislekov glede člena, po katerem so do subvencioniranega obroka upravičeni le tisti dijaki, ki so prisotni vsaj za čas polovice predvidenega pouka, je še dodal.
Poslanka SDS Alenka Jeraj pa je opozorila na pomen zagotavljanja zdrave prehrane v obdobju mladostništva. "Prehranjevalne navade, pridobljene v mladosti, se namreč prenašajo tudi v kasnejše življenje," je opozorila.
Nekateri so do zakona kritični
Poslanka Majda Širca opozarja, da koalicijski poslanci predlagajo tovrsten zakon tik pred volitvami, pri čemer bodo finančne posledice v smislu proračunskih izdatkov (zakon naj bi stopil v veljavo v letu 2010) čutili v naslednji vladi.
Poslanec SNS Srečko Prijatelj zakon sicer pozdravlja, a je prepričan, da skuša vladna koalicija s sprejemom za mlade všečnega predloga pridobiti kakšen dodaten glas. Nepovezana poslanka Barbara Žgajner Tavš pa meni, da predlog ni dovolj jasen, kar se tiče realizacije zakona v praksi.
V stranki DeSUS zakon podpirajo, čeprav se Franc Žnidaršič zaveda, "da z enim samim, čeprav toplim obrokom zdrave prehrane tega v celoti ne rešujemo".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.