
Na posvetu o predlaganih gospodarskih reformah so se pozno popoldne v Cankarjevem domu zbrali člani Foruma 21. Od vidnejših gospodarstvenikov se je posveta udeležil nekdanji predsednik uprave Gorenja Jože Stanič, drugih javnosti bolj poznanih in odstavljenih direktorjev ni bilo.
Tokratno razpravo so namenili spremembam v šolskem sistemu, zato so se posveta udeležili tudi minister za visoko šolstvo Jure Zupan in predstavniki Zverovega ministrstva za šolstvo. Udeleženci so se spraševali, ali je izobraževanje javna ali zasebna dobrina, člani Foruma 21 z nekdanjim predsednikom Milanom Kučanom pa so vladne reforme označili za premalo premišljene.
Izobraževanje med vrednoto in vrednostjo
Med večinoma kritičnimi razpravami velja omeniti tezo profesorja na FDV Ivana Svetlika o nevarnosti instrumentalizacije izobraževanja in kritično stališče Zdenka Kodelje s Pedagoškega inštituta do prevzemanja neoliberalnih pogledov na izobraževanje.
Izobraževanje ne sme biti le sredstvo za večji zaslužek in biti le inštrument ekonomskega razvoja, ampak mora ostati vrednota, je dejal Svetlik. Izobraževanje ima humanistično poslanstvo in vlogo pri razvoju osebnosti. Ključno je vzpostaviti ravnotežje med izobraževanjem kot vrednoto in izobraževanjem kot vrednostjo, je menil.

Kodelja je zavrnil očitke o pomanjkanju vrednot, saj vzgoja brez vrednot ni možna. Med vrednotami slovenske šole je med drugim naštel enake možnosti izobraževanja, človekove pravice, strpnost, pravičnost, solidarnost, avtonomijo ter spoštovanje pravic otrok in staršev. Prevzemanje neoliberalnih pogledov pa Kodelja vidi v vse bolj razširjeni miselnosti, da mora biti izobraževanje orodje gospodarstva in tržno blago. Če se bodo takšni trendi nadaljevali, bosta v bodoči šoli prevladovali vrednoti koristnosti in učinkovitosti, napoveduje Kodelja.
Kučan: Radikalne reforme niso potrebne

Kučan je bil z današnjim obiskom posveta zadovoljen. "Kaže, da je interes, ki ga izzivajo reforme na področju vzgoje in izobraževanja, enormno velik in ta interes je dokaz, da je razprava o reformah na tem področju razprava o prihodnosti države, naroda, nacije," je dejal za 24UR. "Gre za preveč pomembno vprašanje, da bi lahko o njih odločala samo vsakokratna upravljalska elita."
Glede reform na drugih področjih je menil, da so potrebne, saj je Slovenija del globaliziranega sveta, ki se spreminja, vendar se je izrekel proti tezi o krizi v Sloveniji. "Zdi se mi, da je potrebno predvsem okrepiti sposobnost Slovenije, da se bo znala sproti prilagajati spremembam v svetu in jih tudi inicirati ter da je to sposobnost po gradualistični poti do sedaj tudi pokazala. Ne poznam dovolj argumentov, ki bi govorili v prid tezi, da smo v globoki krizi, ki bi zahtevala revolucionalne spremembe," je dejal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.