Slovenija

Obveznosti silijo k luksuzu?

Ljubljana, 15. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Obrambni minister Karl Erjavec je zavrnil vse očitke glede njegove zadnje službene poti, ki so se pojavili v javnosti.

Ministra Erjavca naj bi k najetju zasebnega letala na stroške davkoplačevalcev prisililo veliko število obveznosti.
Ministra Erjavca naj bi k najetju zasebnega letala na stroške davkoplačevalcev prisililo veliko število obveznosti. FOTO: Dare Čekeliš

Obrambni minister Karel Erjavec se je v torek zvečer vrnil z enotedenskega službenega potovanja v tujini. Kljub jasni usmeritvi vlade, da naj njeni predstavniki uporabljajo navadne letalske linije, je najel luksuzno poslovno letalo za 3,3 milijone tolarjev. In zakaj za pot najeti luksuzno letalo,če je predsednik vlade Janša izdal usmeritve, naj predstavniki vlade uporabljajo navadne letalske linije Adrie Airways, ki so precej cenejše? Celo premier Janša je nazadnje v Luksemburg potoval z redno letalsko linijo.

Kot je Karl Erjavec povedal na novinarski konferenci, je moralo ministrstvo zaradi velikega števila njegovih obveznosti na poti, ko je obiskal Nemčijo, Belgijo in Francijo, najeti zasebno letalo, saj drugače ne bi mogel izpolniti urnika poti.
"Nemogoče je bilo iz Hanovra biti ob 8-ih pri generalnem sekretarju NATA zato smo se odločili za zasebno letalo," je dejal Erjavec. Minister se sicer počuti "bolj varno", če leti z redno letalsko linijo.

Ministrovo potovanje, ki je potekalo v več delih, se je začelo minulo sredo, ko je Erjavec obiskal največji svetovni sejem s področja gasilstva v nemškem Hannovru. Na sejmu, na katerem sodeluje preko 1300 razstavljalcev iz 46 držav, je imela svoj razstavni prostor tudi Gasilska zveza Slovenije, je povedal Erjavec.

Zakaj tudi soporoga?

Na očitke, da se je ministru na službeni poti pridružila tudi njegova soproga, pa je Erjavec odgovoril, da sta bila v okviru obiska oba s soprogo povabljena na večerjo pri generalnem sekretarju zveze NATO. V četrtek in petek je Erjavec sodeloval na formalni konferenci obrambnih ministrov zveze NATO. V četrtek so pogovori tekli o splošnih in jedrskih zmogljivostih zveze NATO in o mirovnih operacijah, je povedal Erjavec. V petek pa je potekal severnoatlantski partnerski svet, na katerem je Erjavec spregovoril kot uvodničar.

Minister zavrača očitke (Foto: Dare Čekeliš)
Minister zavrača očitke (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

V petek se je minister v Franciji udeležil otvoritve delavnice o globalni varnosti. Na delavnici sem bil med glavnimi govorniki, je povedal minister in dodal, da so bili stroški njegovega bivanja in bivanja njegove soproge, ki je bila tudi povabljena, plačani s strani organizatorja delavnice. Po tem pa se je Erjavec prav tako na povabilo francoskega obrambnega ministrstva udeležil še salona Aeronavtike. V tem času je imel Erjavec uradne pogovore s pooblaščencem francoske obrambne ministrice.

Se je minister izognil zakonskim obveznostim?

Minister se je skupaj z delegacijo ob prihodu v Slovenijo izkrcal na vojaškem delu letališča Brnik in se tako očitno izognili tudi obveznim formalnostim na policiji in carini. "Res je, da sem se odpravil iz vojaškega dela, ker sem varovana oseba in Urad za varovanje in zaščito je to proceduro izvedel, kot jo izvaja običajno. In ni prvič ko bi se izkrcal iz vojaškega dela letališča, ker je to iz varnostnih razlogov precej lažje," je dejal Erjavec.

Minister pravi, da ni kršil nobenega predpisa, policija pa je POP TV-ju poslala zelo nejasen odgovor, ki ga utemeljuje z besedami iz Schengenskega priročnika. V zakonu o nadzoru državne meje medtem jasno piše, da da se mora mejni kontroli podrediti vsak. Zanimivo je, da vse formalnosti prestopa meje vedno opravi zunanji minister Rupel, kot tudi predsednik države Drnovšek ter predsednik vlade Janša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10