V LDS nasprotujejo vladnemu predlogu novele zakona o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji, saj bi Sovi omogočila podaljševanje nadzora telekomunikacij v nedogled, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Davorin Terčon. Tudi za SD je to ena od ključnih spornih točk novele, medtem ko v najmanjši opozicijski stranki SNS spremembe podpirajo.
Vladnem predlog namreč odpravlja skupno šestmesečno trajanje uporabe posebnih oblik pridobivanja podatkov, hkrati pa bi se spreminja način podaljševanja ukrepa tako, da bi ga namesto za največ mesec dni lahko podaljševali do največ treh mesecev.
Ukrepe vlada utemeljuje s sodelovanjem Sove v boju proti terorizmu. Če je iz utemeljenih razlogov podana velika verjetnost, da bo posameznik skozi daljše časovno obdobje izvajal dejavnost, ki pomeni nevarnost za državno varnost, je namreč bolj primerno, če je na zakonski ravni dopustno ukrep podaljšati za tri mesece, pojasnjuje.
Vprašanje časovne omejitve nadzora
Terčon argumentira, da se vlada s predlogom odprave sedanje šestmesečne časovne omejitve "spušča na zelo spolzko področje". Z vidika varnosti in osebne integritete je to zelo sporno in lahko pomeni poseg v človekove pravice, je dejal poslanec liberalne demokracije in dodal, da bi bilo sprejemljivo omogočiti podaljšanje sedanjih časovnih omejitev nadzora, a bi morali predlagatelji zakona to tehtno utemeljiti.
Tudi poslanec Socialnih demokratov Dušan Kumer meni, da je potrebna omejitev skupnega časa nadzora, na primer na leto dni, in se strinja z nujnostjo temeljite argumentacije sprememb zakona.
Za predsednika SNS Zmaga Jelinčiča pa vladni predlog ni sporen, dokler ima nadzor nad telekomunikacijami zakonsko in ustavno podlago. Meni še, da Sova sedaj deluje na "amaterski ravni" in da bo novela pripomogla k bolj profesionalnemu delu agencije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.