Janša je spregovoril na slovesnosti ob 60. obletnici povojnega begunstva, ki jo je v Cankarjevem domu v Ljubljani pripravila organizacija Slovenija v svetu. "Prizadevajmo si, da se te vezi ne le ohranjajo, ampak tudi krepijo," je poudaril. Posebej je izpostavil pomoč izseljencev v času osamosvajanja. "Za njihovo pomoč pri mednarodnem priznanju samostojne Slovenije, ko so svoja zunanja ministrstva dobesedno zasuli z zahtevami po takojšnjem mednarodnem priznanju Slovenije, jim ne bomo nikoli dovolj hvaležni," je dejal Janša in se ob tej priložnosti javno zahvalil v imenu slovenske vlade.
"Mineva 60 let od konca druge svetovne vojne in vsega, kar je vojna in v njenem okviru izvedena komunistična revolucija prinesla v svojem zaključku in posledicah. Ena od posledic so bili tudi desettisoči naših rojakov, prisiljeni v begunstvo in izseljenstvo," je dejal Janša in dodal, da je ta val beguncev "domovini in narodu vzel velik del najsposobnejše gospodarske in kulturne elite, po tragedijah v preteklih desetletjih pa še dodatno oslabil slovensko narodovo telo".
Spomnil je na selitve Slovencev v času industrijske revolucije, ko je država med letom 1880 in prvo svetovno vojno izgubila skoraj četrtino prebivalstva. Omenil je še selitve beneških Slovencev, selitve po koncu obeh svetovnih vojn ter selitve v 60. letih, ko je Jugoslavija odprla meje z Evropo. "Med rojaki, razseljenimi po svetu, so bili naši najambicioznejši predniki," je dejal Janša in dodal, da se moramo Slovenci v veliki meri zahvaliti prav izseljencem, saj so ob vrnitvi poleg kapitala, domov prinesli tudi nove gospodarske poglede in tehnične izkušnje.
Še posebej je poudaril pomen novega podjetniškega duha, ki so ga prinašali slovenski izseljenci, nekdanji socialistični režim pa ga je načrtno dušil. "Če ne bi bilo izjemne pomoči naših izseljencev, bi bil slovenski standard v Jugoslaviji veliko nižji, bližji tistemu v socialističnih državah," je dejal Janša in dodal, da so bile v Sloveniji tudi po osamosvojitvi takšne razmere, ki niso omogočile izseljencem, da bi se v Sloveniji lahko "gospodarsko in družbeno razmahnili".
Po drugi svetovni vojni je bila Slovenija, tako Janša, številnim svojim rojakom v tujini kruta mačeha. "Ne samo, da so številne dobesedno izgnali iz njihovih tukajšnjih domov, ampak so jim tudi v tujini hoteli onemogočiti stike z najbližjimi," je dejal predsednik vlade.