
Vodja poslanske skupine Slovenske demokratske stranke (SDS) Jože Tanko je spregovoril o stališčih poslanske skupine do zakona o žrtvah vojnega nasilja, uvajanja pokrajin in urejanja odnosov s Hrvaško. Po njegovem mnenju imajo nasprotniki njihovega besedila zakona, med njimi tudi Socialni demokrati (SD), zgolj ideološke zadržke.
Tanko je bil tudi kritičen do izjav poslanca SD Antona Ropa. Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je njegove očitke zavrnil.
Tanko je povedal, da je besedilo novele zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki so ga poslanske skupine SDS, Nove Slovenije (NSi) in Slovenske ljudske stranke (SLS) poslale julija letos v premislek vsem parlamentarnim strankam, v celoti usklajen z lansko odločbo ustavnega sodišča. Odločba namreč zahteva, da se status žrtve vojnega nasilja podeli tudi žrtvam nasilja zmagovite strani v drugi svetovni vojni.
Po Tankovih besedah razmere za sprejem zakona še niso zrele. Prav tako je očital SD, da "je prevzela ideološko palico od Liberalne demokracije Slovenije (LDS)". Poudaril je tudi, da od nasprotnikov njihove novele zakona v poldrugem mesecu niso dobili nobenih novih predlogov. Vodja poslancev največje stranke je tudi dejal, da "si želi, da bi zakon v obravnavo vložili v začetku septembra". Tako bi lahko bila novela zakona sprejeta še pred začetkom novembra. Takrat namreč poteče rok, ki ga je za ureditev omenjenega področja postavilo ustavno sodišče. Tanko tudi upa, da bodo stranke glede zakona prišle do soglasja.
Tanko kritičen zlasti do Ropa
Glede urejanja odnosov s Hrvaško je Tanko pohvalil podporo, ki jo je vladnemu predlogu o urejanju odnosov s Hrvaško dal predsednik SD Borut Pahor. Hkrati pa je izrazil začudenje nad "permanentnimi napadi dela opozicije na urejanje tega področja". Tanko je bil zlasti kritičen do izjav poslanca Ropa, ki po njegovem mnenju po nepotrebnem "dviga prah in diskreditira državo" ter s tem otežuje urejanje odnosov z južno sosedo.

Prav tako Rop po Tankovem mnenju za svoje izjave o dogovarjanju za incidente v Piranskem zalivu med Janezom Janšo in Ivom Sanaderjem leta 2004 še ni predložil nobenih trdnih dokazov. Po besedah vodje poslanske skupine SDS poslanec SD ne dela na lastno pest, temveč ima pri tem podporo stranke. Tanko tudi meni, da "dvojni pristop SD ni razumljiv za resno politično stranko".
Tanko je tudi predlagal, da bi pred komisijo za nadzor delovanja obveščevalnih in varnostnih služb povabili tudi Pahorja in nekdanjega poslanca SD Ferija Horvata. Oba sta bila v prejšnjem mandatu predsednika državnega zbora in s tem prejemnika poročil Slovenske obveščevalno varnostne službe (Sova).
Glede uvajanja pokrajin vodja poslanske skupine SDS meni, da je potrebno ostati pri konceptu, ki ga je predlagala vlada. "Za uvajanje novih konceptualnih rešitev je že prepozno," je še dejal. Po njegovem mnenju bo zakonodaja o pokrajinah sprejeta do konca leta.
Vodja poslanske skupine SD je zavrnil Tankove očitke. Glede zakona o žrtvah vojnega nasilja je dejal, da je "predlog pomladnih strank o priznanju statusa žrtev tudi aktivnim sodelavcem okupatorjev v nasprotju tako z načeli mednarodnega prava kot z odločbo ustavnega sodišča". Prav tako je zavrnil trditve o neenotnosti med predsednikom stranke in poslansko skupino.
"Podpora vladnemu predlogu glede Hrvaške je podpora celotne stranke, ne pa zgolj Boruta Pahorja," je dejal Potrč in dodal, da "so Ropove izjave posebna zgodba, ki jo morajo raziskati pristojne institucije". Potrč tudi meni, da vzrok za "napade" SDS na njegovo stranko leži v "živčnosti SDS" zaradi večanja javnomnenjske podpore in ugleda Socialnih demokratov.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.