
V povprečju so odvisniki, ki so poiskali pomoč, droge jemali šest let in pol, najmanj mesec dni in največ kar 34 let. Podrobnih podatkov o uživalcih prepovedanih drog doslej nismo imeli, slika naj bi se izboljšala s pilotskim projektom enajstih nevladnih organizacij.
Po besedah nosilke pilotske projekta dr. Ines Kvaternik Jenko z Informacijske enote za prepovedane droge pri Inštitutu za varovanje zdravja RS največ uporabnikov prepovedanih drog, ki so iskali pomoč v eni izmed enajstih nevladnih organizacijah, izhaja iz osrednje-slovenske, savinjske in obalno-kraške statistične regije.
"Skoraj 60 odstotkov evidentiranih uporabnikov prepovedanih drog živi s starši, manjši delež jih živi samih ali s partnerjem. Po zaposlitvenem statusu prevladujejo nezaposleni (66%), sledijo učenci, dijaki oziroma študenti," je povedala Kvaternik Jenkova. Dve tretjini evidentiranih (66%) je pomoč v nevladnih organizacijah poiskalo na lastno željo, sledijo tisti, ki so se v program vključili na željo staršev, zakonca oziroma partnerja ali sorodnika.
Tretjina evidentiranih je pomoč zaradi težav s prepovedanimi drogami iskala prvič in do zdaj ni bila še nikoli obravnavana v drugih programih pomoči. 70 odstotkov evidentiranih pa je pomoč iskalo tudi v drugih programih; v večini primerov je bil to metadonski program. Kot je še povedala dr. Kvaternikova, je bila dobra polovica evidentiranih iskalcev pomoči zaradi drog že obravnavana s strani organov pregona.

Po besedah predstojnice Informacijske enote za prepovedane droge IVZ RS Mercedes Lovrečič je skoraj 80 odstotkov evidentiranih pomoč iskalo zaradi težav s heroinom, manjši delež pa zaradi težav s kanabisom, kokainom in metadonom.
"Kar 75 odstotkov evidentiranih je uživalo več drog hkrati; kot dodatno drogo so najpogosteje uživali heroin, kanabis in kokain. Najpogostejša načina vnosa droge sta bila vbrizgavanje in kajenje oziroma inhaliranje," je poudarila Lovrečičeva. Povprečna starost ob prvi uporabi droge je bila 18 let, najmlajši je imel ob prvi uporabi 10 let, najstarejši pa 33 let.
Podatke o uživalcih prepovedanih drog že nekaj časa beležijo v zavodih za prestajanje zapornih kazni, v številnih zdravstvenih sistemih in zdaj po novem še v nevladnih organizacijah, kamor se uporabniki tudi najpogosteje zatečejo po pomoč.