Poslanci koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS zahtevajo odreditev parlamentarne preiskave za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri nekaterih nakupih opreme Slovenske vojske ter vladnega letala v obdobju od 1994 do 2007. Kot je povedal poslanec DeSUS Vili Rezman, želijo razširiti parlamentarno preiskavo glede nakupa finskih oklepnikov, ki jo zahteva opozicija, saj ta zajema samo aktualno časovno obdobje in samo nakup oklepnikov 8X8.
Koalicijski poslanci so sicer zadovoljni, da se vendarle skuša priti do resnice, sodijo pa, da ima zahteva opozicijskih poslancev nekatere slabosti, ki bi jih radi dopolnili, je pojasnil Rezman. Zato vlagajo svojo lastno pobudo z željo, da bi se po posvetovanju obe strani poenotili tako, da bi imeli na koncu samo eno preiskovalno komisijo. V primeru, da se to ne bo zgodilo, bodo zahtevali svojo preiskovalno skupino.
Opozicijska preiskava se od predloga SDS, NSi, SLS in DeSUS loči predvsem po času, in sicer se usmerja samo na najbolj aktualno obdobje - t.i. obdobje 8X8, je povedal Rezman. Želja koalicijskih poslancev pa je, da se razišče tudi čas od sprejetja zakona o temeljnih razvojnih programih v letu 1994. Tako bi ugotovili, če je bilo vse narejeno tako, kot je predvideval zakon ter če je bilo morda kaj "obvodnih poti".
Zahteva koalicijskih poslancev se od zahteve opozicije razlikuje tudi v obsegu tega, kar naj se preiskuje. Tako želijo poleg nakupa srednjih kolesnih oklepnih vozil 8X8 patria preveriti še nakupe lahkih oklepnih kolesnih vozil 6X6 valuk, vladnega letala, obnove tankov T55-S, havbic 155 milimetrov in sistema za upravljanje ognja (ACCS) ter letal Pilatus, opravljenih v okviru temeljnih razvojnih programov v obdobju od leta 1994 do vključno letos.
Pobuda za odreditev parlamentarne preiskave glede nakupa finskih oklepnikov 8X8, ki jo zahteva 32 poslancev LDS, SD in nepovezanih poslancev, ima po mnenju poslancev SDS, NSi, SLS in DeSUS "izrazito strankarsko-politično konotacijo", je povedal Rezman. "Sami pa bi radi raziskovali posle," je še dodal.
Tako bi poslanci radi ugotovili, ali so bili projekti v okviru izvajanja temeljnih razvojnih programov na ministrstvu za obrambo izvedeni transparentno in skladno s predpisi in usmeritvami, ki jih je dal državni zbor. Kot je pojasnil poslanec SDS Robert Hrovat, obstaja tudi sum, da je prišlo do oškodovanja države, ker "nekaterih sredstev in opreme ni v operativni uporabi oziroma je bila v času nabave njena perspektivnost dvomljiva". Ugotoviti pa želijo še možno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi nakupov opreme Slovenske vojske.
Poslanci so svojo zahtevo danes predstavili na kolegiju predsednika DZ Franceta Cukjatija, kjer so se s predlagatelji prve pobude - opozicijskimi LDS, SD in nepovezanimi - dogovorili, da se v torek sestanejo še enkrat. Takrat bodo podpisniki prve zahteve povedali, če se z razširitvijo strinjajo ali ne.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.