Velika Britanija je za dejavnosti Mednarodne ustanove - fundacije za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) namenila novo donacijo. Sporazum o tokratni donaciji v višini milijona britanskih funtov, ki je že tretja britanska donacija, sta v Ljubljani podpisala britanski veleposlanik v Sloveniji Tim Simmons in direktor ITF Dorijan Maršič.
Maršič je izrazil zadovoljstvo, da se je Velika Britanija znova odločila za donacijo ITF. Verjame, da to predstavlja veliko zaupanje donatorjev, zlasti Velike Britanije, v dejavnosti ustanove na področju humanitarnega deminiranja.
Po besedah veleposlanika Simmonsa je za njegovo državo sklad zelo pomembna organizacija. Simmons je pohvalil dosežke ITF. Kot je še dejal, verjame, da ta donacija ne bo zadnja ter da bo sodelovanje zelo pozitivno in učinkovito tudi v prihodnje.
Kar zadeva pogovore o konkretnih projektih sodelovanja, je britanski veleposlanik pojasnil, da je britanski Oddelek za mednarodni razoj (DFID) stopil v stik z ITF s predlogom pomoči pri razminiranju. Britanski in slovenski sogovorniki pa so se nato dogovorili o podrobnostih.
Sredstva v Albanijo, Srbijo in Črno goro, BiH in Azerbajdžan
Kot je povedal Maršič, bodo v Albaniji tokratna britanska sredstva namenili nevladni organizaciji "Danish Church Aid" (DCA), ki kot edina v tej državi razminiranje izvaja že od leta 2001. V BiH bodo s sredstvi podprli projekt sil EUFOR, ki prav tako izvajajo dela humanitarnega razminiranja.
V Srbiji in Črni gori bo Velika Britanija podprla Center za razminiranje Srbije, ki te dejavnosti načrtuje in izvaja kot nacionalna avtoriteta. Dva projekta razminiranja pa bodo izvedli tudi v Azerbajdžanu, sicer minsko najbolj onesnaženi državi v regiji Zakavkazja, je še pojasnil direktor ITF.
Preden bo Balkan očiščen min, bodo minila desetletja
Samo v BiH je po koncu vojne zaradi min prizadetih 323 otrok. Vsega skupaj je umrlo 432 oseb, ranjenih pa je bilo več kot tisoč. Čeprav se od konca vojne število nesreč zaradi min vsako leto zmanjšuje, so letos zaradi min umrli že štirje ljudje, dva pa sta bila poškodovana.
Razminiranje bo po nekaterih ocenah na Balkanu trajalo še desetletja, ena glavnih sil, ki pri tem sodeluje, pa je Slovenija. Sklad za razminiranje in pomoč žrtvam min predvsem zbira sredstva in pomaga pri organizaciji in izobraževanju. Samo lani je sklad zbral več kot 30 milijonov dolarjev, največ denarja pa so prispevale ZDA. Američani so se odločili, da bodo ob vsaki donaciji, ki jo sklad dobi, primaknili še nekaj svojega denarja, tako da si na Igu tudi po današnjem britanskem darilu lahko obeta še kupček dolarjev.