V okviru obiskov slovenskih regij se je vlada danes mudila v Pomurju. Tam je preverjala, kakšne učinke je tej gospodarsko najmanj razviti pokrajini prinesel njen prvi obisk pred skoraj dvema letoma.
Drugi dan obiska je bil namenjen srečanju s predstavniki Zveze Romov in Madžarske narodne skupnosti ter obisku nekaterih podjetij. Premier Janez Janša in ministri so se skupaj zvrstili na več kot 70 obiskih po celi regiji. Ob koncu obiska se bodo predstavniki vlade in pomurski gospodarstveniki pomerili v dobrodelnem nogometu.
Slovenski premier je v Murski Soboti povedal, da so v Pomurju postavljeni temelji za to, da bodo nadoknadili razvojni zaostanek za povprečjem. To je povedal po seji vlade v Moravskih Toplicah, na kateri so analiziral spremembe stanja v regiji od zadnjega vladnega obiska do danes.
Kot enega najpomembnejših projektov za Pomurje je ob tem omenil predvsem bodočo pokrajinsko organiziranost države, k še večjemu razvoju pa bo po njegovem mnenju zagotovo veliko prispevala gradnja pomurskega avtocestnega kraka, ki velja za trenutno največjo državno investicijo.
Kot je dejal Janša, bo vseh 27 občin pomurske regije imelo korist tudi od zakona o financiranju lokalnih skupnosti, velik potencial pa je tudi v črpanju evropskih sredstev v novi finančni perspektivi.
Janša je še omenil, da se je v času od zadnjega obiska znatno znižala tudi brezposelnost v regiji, priznal pa je, da jo še naprej pestijo tudi nekatere težave, ki se jih ne da rešiti čez noč, in med katerimi je omenil zlasti s tovornjaki močno obremenjene pomurske ceste.
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je dejal, da so v splošnem problemi gospodarstva v Pomurju nekoliko drugačni, kot so bili pred dvema letoma. Če so takrat ministri poslušali, da ni delovnih mest in da je visoka stopnja brezposelnosti, so tokrat slišali, da ni kadrov. Zadovoljen je bil tudi z obiskom posameznih podjetij in dejal, da je dobil dober vtis.
Janša tudi z Romi
Slovenski premier se je v Moravskih Toplicah srečal tudi s predstavniki Zveze Romov Slovenije. Direktor urada za narodnosti Stanko Baluh je po srečanju dejal, da so obravnavali nekatere stvari, o katerih so se pogovarjali že pred dvema letoma. Po njegovih besedah so se sogovorniki strinjali, da je bilo v tem obdobju storjenih precej korakov naprej.
Baluh je med pozitivnimi koraki na področju romske problematike omenil predvsem napredek na področju zaposlovanja, šolstva in reševanja prostorske problematike ter dodal, da drugih večjih in nerešljivih vprašanj trenutno ni. Še posebej je kot pozitivno smer omenil tudi bodoči zakon o romski skupnosti, ki je trenutno v parlamentarni proceduri in bo po njegovem mnenju še dodatno pospešil reševanje težav, s katerimi se slovenski Romi srečujejo.
Rupel: Treba je vršiti pritisk
V okviru obiska vlade v Pomurju je zunanji minister Dimitrij Rupel obiskal še Porabje in obiskal Slovence na Madžarskem. "Slovenija precej izdatneje podpira slovensko manjšino na Madžarskem kot madžarska država, kar bi bilo potrebno spremeniti," je ob tem dejal v Monoštru.
Glede zastopanosti oziroma nezastopanosti slovenske manjšine v madžarskem parlamentu pa je bil njegov odgovor kratek: "Moje stališče je, da je potrebno vršiti pritisk, da bo do takšne ureditve v resnici tudi prišlo". Odnose med Slovenijo in Madžarsko je sicer ocenil kot dobre.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.