Slovenija in Nemčija se bosta družno pripravljali na predsedovanje Evropski uniji ter v okviru tega usklajevali stališča in aktivnosti, sta bila na srečanju v Ljubljani soglasna nemški in slovenski zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in Dimitrij Rupel.
EU se sooča s težkimi problemi, vendar jih je po ocenah vodje nemške diplomacije sposobna rešiti. Pojasnil je, da se je unija s podobno krizo soočala že pred letom dni, ko se ni mogla zediniti glede prihodnje finančne perspektive EU, a se je po dolgotrajnih pogajanjih le uspela izkopati iz nje. "Pri evropski ustavni pogodbi ne bo šlo tako hitro, a če bomo skupaj s Portugalsko in Slovenijo trdo delali na tem, se bo spremenil tudi pogled tistih, ki za zdaj še nasprotujejo evropskemu ustavnemu procesu," je po srečanju s slovenskim kolegom zatrdil Steinmeier.
Državi se skupaj s Portugalsko družno pripravljata na predsedovanje EU v okviru tako imenovane trojke, v okviru katere morajo do jeseni skupaj oblikovati 18-mesečni program aktivnosti. Med prednostnimi nalogami nemškega predsedovanja EU v prvi polovici leta 2007 je nemški minister poleg reševanja vprašanja evropske ustave naštel še posodobitev evropske sosedske politike, krepitev odnosov z državami Srednje Azije in Rusijo ter razvoj energetske politike.
Tudi o Balkanu
Z Ruplom sta med drugim govorila tudi o položaju na Zahodnem Balkanu, pri čemer sta se strinjala, da je za te države, tudi za Srbijo, treba ohraniti evropsko perspektivo. Po ocenah Steinmeierja, ki je na prvi uradni obisk v Slovenijo pripotoval iz BiH, to ne bo "enostavna naloga", saj se regija sooča z velikimi spremembami, kot sta na primer osamosvojitev Črne gore in pogajanja o končnem statusu Kosova.
Slovenijo in Nemčijo vežejo že tradicionalno dobri odnosi, ki jih je po besedah obeh ministrov komajda še mogoče izboljšati. Slovenija je Nemčiji hvaležna za njeno vlogo pri osamosvajanju, pričakuje pa tudi pomoč pri pripravah na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2008, je pojasnil Rupel. Kot je dejal, bo Berlin med drugim pomagal pri usposabljanju slovenskih strokovnjakov na področju pravosodja in notranjih zadev.
Po ocenah Steinmeierja so dobre možnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja, med drugim tudi po zaslugi skorajšnje uvedbe evra v Sloveniji. "To, da je bila Slovenija sprejeta, druge kandidatke pa ne, je znak, da smo v evroobmočju zelo resni glede standardov, ki omogočajo uravnotežen in dinamičen gospodarski razvoj," je pojasnil.
Janša: Odnosi med državama so odlični
Da so odnosi med državama odlični ter da se politični dialog in gospodarski stiki zelo dobro razvijajo, je nemški gost ocenil tudi na srečanju s predsednikom slovenske vlade Janezom Janšo. Slednji je izrazil zadovoljstvo, da do obiska nemškega zunanjega ministra prihaja ob 15. obletnici samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, ter se zahvalil za razumevanje in moralno podporo, ki jo je Nemčija izkazovala Slovencem v tistem odločilnem času.
Sogovornika sta ugotovila, da imata Slovenija in Nemčija mnogo stičnih točk ter da ju ta čas še posebej povezuje prizadevanje obeh vlad za sprejem nujnih gospodarskih in socialnih reform. Pozitivno sta ocenila tudi razvoj sodelovanja v različnih multilateralnih okvirih, zlasti pri pripravah na predsedovanje EU.
Obe državi med drugim zanima razvoj dogodkov na Zahodnem Balkanu, zato sta Janša in Steinmeier izmenjala poglede na razmere v tej regiji ter se strinjala, da mora mednarodna skupnost še naprej ostati aktivna in pomagati državam Zahodnega Balkana pri njihovem nadaljnjem napredku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.