Predstavniki vlade, delojemalcev in delodajalcev so v vladnih prostorih in ob navzočnosti premiera Janeza Janše podpisali dogovor o noveli zakona o delovnih razmerjih, ki po ocenah ministrstva za delo, družino in socialne zadeve pomeni pomemben korak pri krepitvi socialnega dialoga v Sloveniji.
Predsednik vlade pa je prepričan, da z novelo zakona o delovnih razmerjih ureditev delovnih razmerij v Sloveniji dobiva modernejšo obliko. Podpisnikom je premier čestital, da so uspeli doseči dogovor, "na podlagi katerega bo mogoče dopolniti zakon tako, da bo trg dela v Sloveniji bolj prožen, vendar ne manj varen".

Sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Milan Utroša je povedal, da se sporazum o zakonu podpisuje v času, ko beleži gospodarstvo visoke dobičke in rast produktivnosti, zakon pa naj bi ščitil tiste, ki imajo od teh dobičkov in rasti produktivnosti še najmanj. Za zvezo je podpis korak na poti, da tudi "za delavce, ki jih ščiti ta zakon, pridobimo neke koristi iz blaginje v državi, iz teh dobičkov in produktivnosti," je dejal Utroša.
Delodajalci z zakonom niso v celoti zadovoljni, vendar pa zanje pomeni dober začetek za vzpostavljanje zakonodaje, potrebne za prožnejši premik delovne sile, je dejal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Zdenko Pavček. "Ni zmagovalca, ali pa smo zmagovalci vsi," pa je menil predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Borut Meh. Strinja se, da je učinke zakona treba spremljati, a prepogosto spreminjanje po njegovem ni primerno. Meni, da je še ogromno zakonodaje, davčne, pokojninske, zdravstvene, prek katere je možno doseči večjo prožnost trga dela.
Dušan Rebolj iz sindikalne centrale Pergam je podpis označil za pomemben korak v socialnem dialogu, je pa po njegovih besedah paradoksalno, da je dogovorjen zakon o delovnih razmerjih, medtem ko del socialnega sporazuma, ki se nanaša na zakon, še ni.
Bojkot sindikata Neodvisnost in obrtne zbornice

S podpisom dogovora in spremembo zakona se ne strinjajo ne v drugi največji sindikalni centrali Konfederaciji novih sindikatov Slovenije (KNSS) Neodvisnost ne v Obrtni zbornici Slovenije (OZS), zato se podpisa dogovora tudi niso udeležili. V KNSS so prepričani, da spremembe z izjemo določila pri nadurah, kjer jim je uspelo letno časovno omejitev nadurnega dela brez soglasja delavcev znižati s 180 na 170 ur, ne prinaša niti ene same izboljšave za delavce, medtem ko vsebuje kar nekaj členov, ki položaj zaposlenega poslabšujejo. "Dejansko ugotavljamo, da sprememba zakona prinaša poslabšanje situacije zaposlenih, ne prinaša pa niti ene same izboljšave," je povedal predsednik konfederacije Drago Lombar.
V OZS pa podpis dogovora zavračajo, ker ne upošteva tistega, kar so se z Jnašo dogovorili na sestanku 15. junija letos. Kot je dejal vodja pogajalske skupine zbornice Jani Ulaga, so se s predsednikom vlade dogovorili, da bo vlada spremljala rezultate uveljavljenih sprememb zakona o delovnih razmerjih in po letu dni izdelala analizo vpliva zakonskih sprememb, na osnovi katerih bodo možne nadaljnje izboljšave zlasti za večjo fleksibilnost trga dela, dogovor, ki so ga pripravili na ministrstvu, pa takšnega načina delovanja ne predvideva. Po navedbah OZS naj bi podpis dogovora zavračalo tudi Združenje delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije.
Več kot leto dni pogajanj
Socialni partnerji - delodajalci, sindikati in vlada - so pogajanja o spremembah zakona o delovnih razmerjih začeli pred več kot enim letom.
Novela bo, če jo bo državni zbor sprejel v zdaj predlagani obliki, med drugim prinesla krajše odpovedne roke, zaposlovanje za vrsto del in sorazmernost pri dopustu. Odpravnine ostajajo enake, prav tako ureditev malice, stroškov prevoza in delovnega časa.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.