Povsem običajen državljan, denimo voznik mestnega avtobusa, bo lahko že naslednje leto kakšen dan v letu namesto mesečnih vozovnic pregledoval dokumente na meji ali pomagal policistom miriti množico. Seveda le, če se bo priključil prostovoljni pomožni policiji, ki bo občasno priskočila na pomoč rednim enotam. Vodja sektorja za varnostna načrtovanja, Željko Savič, je povedal, da bodo prostovoljci vskočili ob povečanem obsegu dela policije, torej ob izrednih dogodkih, ob naravnih nesrečah ali pa stanjih, ko policija ne bo morala z obstoječim sestavom izvajati nalog.
Pomožne policijske enote predvideva zakon o policiji že tri leta, v vodstvu policije pa zanikajo, da jih uvaja prav zdaj zaradi hudih kadrovskih težav, s katerimi se soočajo zaradi uvajanja schengenskega režima. Generalni direktor policije Jože Romšek je prepričan, da policija ni kadrovsko podhranjena, ''saj nas je v Sloveniji v tem trenutku 9.562''.
Pa vendar so v vodstvu policije načrtovali 2.000 pomožnih policistov - zaradi pomanjkanja denarja in kandidatov jih je za zdaj v načrtu 850. Z orožjem in popolnimi pooblastili, tudi izrekanjem kazni. ''Običajno bodo razporejeni na take naloge, ki bodo manj zahtevne, vseskozi pa bo prisoten policist iz rednega sestava. Če bo nujno potrebno, pa bodo kazni lahko tudi sami izrekali,'' je pojasnil Savič.
Varnostna stroka pozdravlja uvajanje pomožnih enot, ki bodo ob potrebi stopile iz ozadja,vendar opozarjajo, da sistem uvajamo veliko prepozno in da pomožnih policistov ne moremo kar tako postaviti na ceste. ''Najprej jih je treba primerno usposobiti, certificirano dokazati, da ljudje obvladajo svoj posel in morajo biti dobro vodeni. Šele ob teh pogojih lahko pomožna policija deluje funkcionalno, uspešno in učinkovito,'' ocenjuje Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.