Poslanci so na današnji izredni seji DZ zavrnili dopolnjeni predlog LDS in SD, da vlado pozovejo k preklicu odločitve o napotitvi štirih vojaških inštruktorjev v misijo NATO za usposabljanje varnostnih sil v Iraku. Od navzočih 70 poslancev je proti pozivu vladi k preklicu odločitve o napotitvi v Irak glasovalo 46, za pa 21 poslancev.
Odločno proti so bili poslanci SDS, SLS in NSi, saj so menili, da bi Slovenija s tem ravnala neodgovorno in neverodostojno. "Gre za vprašanje obveznosti do mednarodne skupnosti, na kar smo že opozorili ob referendumu za članstvo v NATO," je povedal Branko Grims (SDS).
V opozicijskih LDS in SD, ki sta predlagali takšen sklep kot dopolnilo dvema sprejetima sklepoma OZP, pa so nasprotno menili, da noben dokument ne zavezuje Slovenije, da ima svoje vojake v Iraku. Gre le za odločitev vlade Janeza Janše, o kateri ni tekla prehodna razprava, čeprav pomeni velik zasuk v slovenski zunanji politiki, je pojasnil Matej Lahovnik (LDS).
Tako kot pred njim OZP se je tudi DZ večinsko strinjal, da je vlada pri odločitvi o sodelovanju v Iraku ravnala v skladu z zakonodajo in obstoječimi zunanjepolitičnimi usmeritvami. Ta sklep je podprlo 45 poslancev, proti pa jih je bilo 24. Opozicijski LDS in SD sta sicer še vedno prepričani, da odločitev vlade ni bila pravilna in da je bila sprejeta brez splošne podpore, zato so njuni poslanci in poslanke glasovali proti.
Kritični so bili tudi v SNS. Kot je dejal Bogdan Barovič, vlada sedaj od poslancev ne more pričakovati, da ji povedo, če je ravnala zakonito. Alojz Sok (NSi) pa je menil, da je vlada sprejela odločitev na podlagi veljavnega zakona, ki je bil sprejet v prejšnjem mandatu.
Poslanci so obenem zavrnili dopolnilo k sklepom OZP, naj DZ vlado pozove, da, ko bo v prihodnje odločala o sodelovanju pripadnikov SV v operacijah kriznega odzivanja, obvezno skliče svet za nacionalno varnost ter o tem predčasno obvesti DZ in omogoči javno razpravo. Za dopolnilo je glasovalo 24 poslancev, proti jih je bilo 46.
Strinjali pa so se s sklepom OZP, naj vlada v treh mesecih po napotitvi vojakov v Irak obvesti DZ o poteku misije. Aurelio Juri (SD) je sicer izpostavil, da te informacije ne bodo imele večjega učinka, saj bodo romale v pristojna telesa, kljub temu pa ne bodo škodljive. Proti poročanju DZ je bilo na koncu šest poslancev, medtem ko je predlog podprlo 43 poslancev.
Obrambni minister Karl Erjavec (DeSUS) je kljub temu menil, da je bila razprava koristna, da se je javnost dodatno seznanila z odločitvijo vlade za napotitev v Irak. Na žalost pa predlagatelji seje niso uspeli dokazati, da se je vlada odločila narobe, je dodal. Aleš Gulič (LDS) je na drugi strani menil, da tudi vlada ni uspela pojasniti svoje odločitve. Vojna v Iraku je že od samega začetka osnovana na lažeh, je zatrdil.
Tik pred glasovanjem o sklepih je svoje mnenje želel pojasniti tudi aktivist s tribune, a so ga varnostniki na predlog podpredsednika DZ Marka Pavlihe odstranili iz dvorane.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.