Slovenija

Slovenci dobro poznajo EU

Ljubljana, 06. 02. 2006 13.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenci so dobri poznavalci Evropske unije in podpirajo njeno širitev. Najraje bi v isti skupnosti videli Švico.

V Evropski uniji bi Slovenci najraje videli Švicarje, Norvežane in Islandijo
V Evropski uniji bi Slovenci najraje videli Švicarje, Norvežane in Islandijo FOTO: Reuters

Velika večina Slovencev oziroma 72 odstotkov vprašanih si ne želi biti vključenih v zadeve Evropske unije, kaže jesenska izdaja nacionalnega poročila Eurobarometer za Slovenijo, ki jo je predstavilo Predstavništvo Evropske komisije v Ljubljani. Poročilo sicer kaže, da so Slovenci zelo dobri poznavalci EU, zelo naklonjeni pa so tudi vsem projektom povezave.

Povprečje EU 25 glede želje po vključenosti v zadeve v EU je sicer precej drugačno od povprečja v Sloveniji, saj si v zadeve EU ne želi biti vključenih okrog 49 odstotkov državljanov EU. Da se nikakor ne želijo vključiti v zadeve EU je odgovorilo 30 odstotkov Slovencev. Slovenija je po deležu ljudi, ki želijo biti vključeni v zadeve EU na zadnjem mestu med članicami EU, saj je takšno željo izrazilo le 26 odstotkov vprašanih. 

Glede prednostih področij, na katerih mora delovati Slovenija na področju EU zadev, večina Slovencev meni, da so to boj proti brezposelnosti, davki, izboljšanje gospodarskega stanja in znižanje inflacije. EU pa bi morala biti po mnenju Slovencev dejavna zlasti v boju proti revščini (43 odstotkov), brezposelnosti (42 odstotkov) in zagotavljanju miru (28 odstotkov).

Da bi morala slovenska vlada narediti več za vključevanje državljanov v zadeve EU, meni 76 odstotkov Slovencev, nekoliko nižji delež (71 odstotkov) pa vidi kot odgovorno za boljše vključevanje državljanov v evropske zadeve lokalno oblast.

Boljši le Luksemburžani

Slovenci sicer veljalo za dobre poznavalce EU. Odgovori na vprašanja, iz katerih je razvidno, kako dobro je znanje prebivalstva o EU, kažejo za Slovenijo veliko boljše poznavanje od evropskega povprečja. Na vprašanje tipa prav ali narobe so imeli Slovenci 61 odstotkov pravilnih odgovorov, kar je skoraj najboljši rezultat, saj so imeli višji odstotek le še v Luksemburgu (63 odstotkov), med tem ko je povprečje EU25 le 38 odstotkov.

Po mnenju Slovencev naj bi imela EU največ pristojnosti na naslednjih področjih: v boju proti terorizmu (79 odstotkov), znanstvene in tehnološke raziskave (70 odstotkov), obrambna in zunanja politika (68 odstotkov). Najmanj pa bi vprašani pristojnosti s slovenske vlade na EU prenesli na področju pokojnin (24 odstotkov), obdavčitve (29 odstotkov) in zdravstvenega in socialnega zavarovanja (32 odstotkov).

Visoka podpora širitvi

Javno mnenje v Sloveniji je zelo naklonjeno evropski integraciji; večina evropskih projektov ima tri četrtinsko podporo vprašanih. Slovenija si glede podpore nadaljnji širitvi EU z Grčijo deli prvo mesto, saj nadaljevanje širitve EU podpira v vsaki od obeh držav 74 odstotkov vprašanih. Slovenci glede vstopanja v EU najbolj podpirajo Švico (92 odstotkov), Norveško (92 odstotkov) in Islandijo (87 odstotkov), ki jim presenetljivo visoko sledi Ukrajina (66 odstotkov).

Slovenci Evropsko unijo dobro poznajo in so naklonjeni projektom povezave
Slovenci Evropsko unijo dobro poznajo in so naklonjeni projektom povezave FOTO: POP TV
Visoka ostaja v Sloveniji tudi podpora ustavni pogodbi EU (75 odstotkov). 37 odstotkov vprašanih meni, da bi se moral ratifikacijski postopek dokumenta nadaljevati, štirje odstotki vprašanih menijo, da je potrebno postopek ustaviti. 41 odstotkov Slovencev je tudi prepričanih, da bi bilo potrebno ustavno pogodbo EU spremeniti.

Med pristopnicami Slovenci bolj podpirajo vstop Bolgarije (65 odstotkov) kot Romunije (62 odstotkov). Med pristopnici se je vrinila Makedonija (63 odstotkov), med državami Zahodnega Balkana pa sledijo Srbija in Črna gora (62 odstotkov) in BiH (61 odstotkov), najnižjo podporo glede vstopanja v EU pa na območju nekdanje Jugoslavije med Slovenci uživa Hrvaška (59 odstotkov). Vstop Turčije v EU podpira 49 odstotkov Slovencev, Albanije pa 48 odstotkov. Slovenija je med članicami EU sicer najbolj naklonjena vstopu Turčije v EU, kaže Eurobaormeter.

Evra se boji 39 odstotkov vprašanih

Zamenjave slovenskega tolarja za evro se boji 39 odstotkov vprašanih, 58 odstotkov Slovencev se menjave valute na boji. 17 odstotkov vprašanih pa bi želelo dobiti več informacij o skupni evropski valuti, še kaže raziskava.

Raziskava Eurobarometer se je v Sloveniji izvajala med 11. oktobrom in 7. novembrom 2005, vanjo pa je bilo vključenih 1034 anketirancev, starejših od 15 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10