Ruska kapelica pod Vršičem, spomin na med prvo svetovno vojno umrle ruske ujetnike, je postala svojevrsten simbol prijateljstva in sodelovanja med Rusijo in Slovenijo. Na diplomatski ravni se je sodelovanje začelo pred 15 leti in je odtlej napredovalo z zavidanja vredno dinamiko. To sta na današnji slovesnosti ob 91. obletnici postavitve Ruske kapelice poudarila zunanji minister Dimitrij Rupel in podpredsednica ruske dume Ljubov Sliska ter si obenem zaželela, da bi bilo tako tudi v prihodnje.
Rusko kapelico pod Vršičem lahko označimo kot edinstveni spomenik, je bila prepričana Sliska. "Poraja najboljša čustva do Slovencev, do Kranjskogorcev, ki so vsa ta dolga leta skrbno ohranjali kapelico in spomin na naše sonarodnjake," je poudarila in dodala, da to zagotovo priča o visokem duhu in široki duši slovenskega naroda.
Pri Ruski kapelici Slovenci in Rusi že 16 let na posebni slovesnosti izražajo spoštovanje umrlim in preteklim dogodkom. Kapelica ni le spomin na nesrečo, v kateri je leta 1916 življenje izgubilo okrog 300 ruskih vojnih ujetnikov, ampak tudi na vseh 12.000 ruskih vojnih ujetnikov, ki so gradili cesto na Vršič.
Rupel: Ohranimo kulturno bližino
"Zdi se mi, da smo se po toliko srečanjih in toliko letih tudi zbližali in da se ob vseh nesrečah in težavah, ki so za nami, veselimo prihodnosti," je bil prepričan zunanji minister, ki je spomnil, da je 25. maja minilo 15 let, odkar sta Slovenija in Rusija vzpostavili diplomatske odnose. "Želimo si, da bi bilo še naprej tako, kot je bilo zadnjih 15 let," je dejal minister, ki pa se hkrati zaveda velikih sprememb. "Danes namreč pred našimi očmi nastaja Evropa brez meja. Danes so mnoge slovanske države članice ali kandidatke za članstvo v EU ter nesporazumov, ki so bili značilni za jugoslovansko in sovjetsko obdobje, ne bo več," je dejal.
V slovensko-ruskih odnosih bi si po Ruplovih besedah želeli predvsem ohraniti kulturno bližino, ki je bila od nekdaj značilna za literarne tokove, in pospešiti gospodarsko sodelovanje. "Med prvo svetovno vojno je dunajski dvor prisilil Ruse, da so gradili slovensko cesto. Upam, da bomo v prihodnosti vsi skupaj in prostovoljno gradili ceste brez ovinkov in brez nesreč," je več sto udeležencev slovesnosti pri kapelici nagovoril Rupel.
Z Ruplom se je v svojem nagovoru zbranim strinjala tudi Sliska: "Ko pregledamo na preteklo desetletje in pol, lahko z zadovoljstvom ugotovimo, da je naše sodelovanje napredovalo z zavidanja vredno dinamiko." Na tem se lahko še naprej gradijo trdni temelji obojestranskega partnerstva na političnem, gospodarskem, kulturnem in humanističnem področju. Optimizem za še boljše odnose pa poraja tudi visoka stopnja razumevanja v mednarodnih zadevah in konkretnih dogovorih, je prepričana.
Tudi slovensko predsedovanje EU bo za Rusijo pozitivno, je menila Sliska, ki s tem povezuje nadaljnjo harmonizacijo odnosov med Rusijo in EU, krepitev pozicij slovanskih narodov v Evropi ter sodelovanje na kulturnem področju.
Predsedniški kandidati zadovoljni
Slovesnost ob 91. obletnici postavitve Ruske kapelice pod Vršičem je prvi večji dogodek, ki so se ga udeležili vsi trije predsedniški kandidati, ki jim javnomnenjske ankete na jesenskih volitvah za predsednika republike napovedujejo največ možnosti za zmago. Nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, evropski poslanec Alojz Peterle in profesor na ljubljanski pravni fakulteti Danilo Türk so prepričani, da so odnosi med Slovenijo in Rusijo dobri.
Bolj skeptičen do odnosov med Slovenijo in Rusijo je bivši predsednik republike Milan Kučan, ki se je prav tako udeležil današnje slovesnosti. "Slovenija je država, ki mora imeti uravnotežene odnose med vzhodnimi in zahodnimi državami - posebej tistimi, ki imajo danes odločilno vlogo v svetu, in Rusija je prav gotovo med njimi. Slovenija pa že ves časa nima jasno definiranega odnosa do Rusije," je Kučan povedal novinarjem. Ob tem je poudaril, da Slovenija v zunanji politiki nima druge možnosti, kot da se strogo drži načel in da od njih ne odstopa. Vendar tega po njegovem prepričanju ne počne.
Je pa Kučan zadovoljen, da so se današnje slovesnosti udeležili predsedniški kandidati, ki po anketah vodijo v boju za mesto, ki ga je še pred petimi leti zasedal sam. Meni, da njihova prisotnost krepi odnose med Slovenijo in Rusijo ter tudi odnose med Slovenci. "Predvsem pa izkazuje, za kakšno politiko se ti predsedniški kandidati zavzemajo in upam, da bo potem, ko bo eden izmed njih izvoljen, zvest svoji izpovedi, ki jo izkazujejo s prisotnostjo na tej slovesnosti," je še dodal bivši predsednik.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.